KPA komentarz - Maciej J. Nowak - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

KPA komentarz

Kodeks Postępowania Administracyjnego

książka

 • Wydawnictwo Infor.pl
 • Oprawa plastikowa
 • Ilość stron 828
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • darmowa dostawa od 300zł Darmowa dostawa
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność Ostatnie sztuki u dostawcy
  Ostatnie sztuki produktu u dostawcy.
  Spróbujemy go dla Ciebie sprowadzić.
  W przypadku braku tej pozycji, zamówienie zostanie zrealizowane bez niej.

KPA komentarz, Kodeks Postępowania Administracyjnego - opis produktu:

Najaktualniejszy na rynku i najbardziej praktyczny komentarz do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

Zawiera kompleksowe omówienie przebiegu postępowania administracyjnego przed organami administracji publicznej, w tym postępowania w sprawie skarg i wniosków oraz wydawania zaświadczeń. Ponadto wyjaśnia kwestie związane z udziałem prokuratora w postępowaniu administracyjnym, jak również regulacje szczególne w sprawach ubezpieczeń społecznych, opłat i kosztów postępowania oraz dotyczące nakładania administracyjnych kar pieniężnych. Omawia także także zasady europejskiej współpracy administracyjnej.

Autorzy w sposób przystępny przedstawiają najważniejsze problemy procedury administracyjnej, uwzględniając stanowisko doktryny oraz wieloletnie orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego i wojewódzkich sądów administracyjnych.

Komentarz uwzględnia rewolucyjne zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego wprowadzone przez ustawę z 7 kwietnia 2017 r., które obowiązują od 1 czerwca 2017 r.

Wśród zmian, które mają usprawnić postępowanie oraz skrócić czas jego trwania, wymienić można m.in.:
- prawo do wniesienia ponaglenia w sprawie,
- prawo zrzeczenia się odwołania od decyzji,
- wprowadzenie zasady polubownego załatwiania kwestii spornych,
- wprowadzenie zasady przyjaznej interpretacji prawa i rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść strony.

Nowe instytucje wprowadzone nowelizacją to m.in.:
- mediacja,
- milczące załatwienie sprawy,
- administracyjne postępowanie uproszczone,
- europejska współpraca administracyjna,
- ogólne zasady nakładania i wymierzania administracyjnych kar pieniężnych oraz udzielania ulg w ich wykonaniu.

Komentarz uwzględnia także obowiązującą od 2 lutego 2018 r. nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, której celem jest określenie właściwej relacji pomiędzy art. 189k k.p.a. (w zakresie, w jakim dotyczy on ulg w wykonaniu administracyjnych kar pieniężnych, udzielanych jako pomoc publiczna na restrukturyzację) i znowelizowanymi przepisami ustawy z 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, dotyczącymi pomocy publicznej.

Ponadto komentarz zawiera omówienie najnowszych zmian wprowadzonych ustawą z 6 marca 2018 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Publikacja przeznaczona jest dla pracowników administracji rządowej oraz samorządowej prowadzących postępowania administracyjne - m.in. w wydziałach: architektury i budownictwa, gospodarki gruntami, ochrony środowiska, zagospodarowania przestrzennego. Komentarz zainteresuje również prawników, a także osoby uczestniczące w postępowaniach administracyjnych, zwłaszcza przedsiębiorców planujących lub realizujących inwestycje wymagające uzyskania decyzji administracyjnych.

Zalety publikacji:

Publikacja stanowi najbardziej aktualny na rynku komentarz do przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Zawiera:
- aktualną treść przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego uwzględniającą zmiany, które weszły w życie w 2017 i 2018 r.,
- obszerny i dogłębny komentarz do każdego przepisu wzbogacony o stanowisko doktryny oraz wieloletnie orzecznictwo NSA, SN, WSA,
- praktyczne przykłady, które pozwalają szerzej odnieść poszczególne regulacje do konkretnych stanów faktycznych,
- przykładowe wzory dokumentów, m.in. wzór wezwania do udziału w czynnościach procesowych, wzór wezwania do uzupełnienia braków podania, wzór wniosku o pomoc prawną, wzór zawiadomienia o możliwości przeprowadzenia mediacji.

Książka KPA komentarz Kodeks Postępowania Administracyjnego, pochodzi z wydawnictwa Infor.pl. Autorem książki jest Maciej J. Nowak. Należy do gatunków: nauki społeczne, prawo, administracyjne. Książka KPA komentarz liczy 828 stron. Jej wymiary to 165x235.
S
Szczegóły

Maciej J. Nowak - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
KPA komentarz, Kodeks Postępowania Administracyjnego

4.3/5 ( 4 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.