Konstantynopol Nowy Rzym - Mirosław J. Leszka - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Konstantynopol Nowy Rzym (miękka)

Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim

książka

 • Wydawnictwo PWN
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 752
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Konstantynopol Nowy Rzym, Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim - opis produktu:

Nowatorskie spojrzenie na Konstantynopol w okresie wczesnobizantyńskim.
Autorzy w barwny i intrygujący sposób przedstawiają dzieje Konstantynopola - Nowego Rzymu - od IV do pocz. VII wieku. Wykorzystując własne badania i najnowsze ustalenia archeologów i historyków, rzetelnie prezentują najważniejsze wydarzenia polityczne, zagadnienia społeczne, obyczajowe, ustrojowe, gospodarcze, topograficzne, kulturowe i religijne, związane z miastem i jego mieszkańcami. Opisują m.in. strukturę społeczną Nowego Rzymu, system władzy, życie dworskie, znaczenie Kościoła, działania i charakterystykę fakcji cyrkowych, problemy aprowizacyjne oraz wpływ klimatu na losy miasta. Ukazują także liczne rozrywki, w tym popularne wyścigi rydwanów w hipodromie, oraz najważniejsze dzieła architektury ówczesnego Konstantynopola. Na szczególną uwagę zasługuje część poświęcona kuchni bizantyńskiej.

Książka została wzbogacona kolorowymi ilustracjami, pokazującymi opisane miejsca i budowle we współczesnym Stambule.

Autorzy: Sławomir Bralewski, Paweł Filipczak, Maciej Kokoszko, Andrzej Kompa, Małgorzata B. Leszka, Mirosław J. Leszka, Kirił Marinow, Teresa Wolińska są pracownikami lub współpracownikami Katedry Historii Bizancjum Uniwersytetu Łódzkiego, najstarszego i wiodącego ośrodka naukowego polskiej bizantynologii.

Redaktorzy naukowi:
Mirosław J. Leszka jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, specjalizuje się m.in. w problematyce związanej z władzą cesarską w Bizancjum, rolą kobiet na dworze konstantynopolitańskim oraz w dziejach państwa bułgarskiego VII-XI w.

Teresa Wolińska jest profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, w swoich badaniach koncentruje się na okresie panowania cesarza Justyniana, stosunkach Bizancjum z papiestwem, dziejach posiadłości bizantyńskich w Italii i na Sycylii oraz relacjach cesarstwa z państwami powstałymi w Europie Zachodniej w okresie VI-XI w.

Książka Konstantynopol Nowy Rzym Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim, pochodzi z wydawnictwa PWN. Autorami książki są Mirosław J. Leszka, Teresa Wolińska. Należy do gatunków: historia, starożytność. Książka Konstantynopol Nowy Rzym liczy 752 stron. Jej wymiary to 165x235. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: historia,  starożytność
 • Wydawnictwo: PWN
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 165x235
 • Ilość stron: 752
 • ISBN: 978-83-01-19938-8
 • Wprowadzono: 17.05.2011

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Konstantynopol Nowy Rzym, Miasto i ludzie w okresie wczesnobizantyjskim

4.7/5 ( 11 ocen )
  5
  10
  4
  0
  3
  0
  2
  1
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Paula

paulina.klos(at)gmail.com
 • 25-04-2012
 • 23:29

Autorami tego ogromnego kompendium wiedzy są pracownikami Katedry Historii Bizancjum Uniwersytetu Łódzkiego (na którym jest mi dane obecnie studiować). Warto napomknąć o tym, że jest to najstarszy i co za tym idzie najbardziej prestiżowy tego typu ośrodek w Polsce.

Bizancjum wybrane zostało przez Konstantyna I Wielkiego - cesarza rzymskiego - na swą siedzibę i tym samym w latach 330-395 stało się stolicą jego cesarstwa. Autorzy książki w początkowych rozdziałach zapoznają czytelnika z historią powstania miasta na siedmiu wzgórzach, jego topografią, postacią Konstantyna Wielkiego oraz kształtem urbanistycznym. Kolejne strony w pełni poświęcone są mieszkańcom Konstantynopola i całej strukturze społeczeństwa. Dużo miejsca poświęcone jest na szczegółowe omówienie relacji panującej między cesarzem, dworem i poddanymi.

Jednak jeden z najciekawszych tematów poświęcony jest kuchni bizantyjskiej. Roli roślin strączkowych i ryb w diecie Bizantyjczyków. Szczególnie zainteresował mnie rozdział poświęcony napojom, w tym znaczeniu wina.

"Sposoby serwowania tego trunku były uwarunkowane kulturowo. Gdy przychodziło do spotkań oficjalnych, Rzymianie podawali przed posiłkiem wino typu kondition lub oinomeli jako aperitif, a potem analogicznym trunkiem ale niearomatyzowanym i często rozcieńczonym już wodą, popijali danie główne. Grecy z kolei powstrzymywali się raczej od picia omawianego napitku w czasie spożywania posiłku i woleli kosztować wina dopiero po zakończeniu jedzenia, to znaczy podczas części spotkania nazywanej symposion."

Oglądając filmy, których akcja dzieje się w Cesarstwie Rzymskim, można zaobserwować jakie rozrywki towarzyszyły konstantynopolitańczykom. Mowa tu nie tylko o teatrze, tańcu, balecie, ale przede wszystkim o wydarzeniach mających miejsce w hipodromie. W książce opisane są pasjonujące i zawzięte walki, wyścigi rydwanów, biegaczy i rywalizacji zwierząt.

Książka zawiera dodatkowo liczne ilustracje przedstawiające najpiękniejsze i najciekawsze pod względem architektury miejsca - fragmenty kościołów, ruiny świątyń, historyczne bramy czy reliefy. Jest to zdecydowanie lektura godna polecania dla wszystkich miłośników historii powszechnej, archeologii oraz geografii. Piękne wydanie książki sprawia, że idealnie nadaje się na prezent.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Koropomoria

koropomoria(at)gmail.com
 • 30-08-2011
 • 13:04

Praca bizantynologów związanych z Uniwersytetem Łódzkim poświęcona jest wczesnym (IV-VII w.) dziejom Konstantynopola, miasta stanowiącego serce Cesarstwa Bizantyńskiego. Autorzy omawiają rozmaite aspekty związane z funkcjonowaniem stołecznego ośrodka, takie jak jego warunki geograficzne, budowle, strukturę społeczną, życie religijne, rozrywki sceniczne i sportowe, jedzenie, edukację, czy miejskie urzędy. Wszystko, choć poparte mnogimi przypisami odwołującymi się do wielu znakomitych dzieł innych autorów, napisane zostało pod kątem czytelnika niekoniecznie zawodowo zajmującego się tą tematyką. Choć miejscami trudna do przebrnięcia, książka ta stanowi niezwykle cenną pozycję, wypełniając lukę na polskim rynku. Atutem pracy są dodatkowe 3 wkładki z kolorowymi zdjęciami Konstantynopola-Stambułu. Dzieło z całą pewnością godne jest polecenia!

Czy recenzja była pomocna?