Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Konferencja w Wannsee (twarda)

Droga do "ostatecznego rozwiązania"

książka

Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

20 stycznia 1942 roku na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, piętnastu mężczyzn - byli to wysokiej rangi przedstawiciele nazistowskiej służby państwowej, NSDAP i SS - spotkało się w luksusowej willi na zachodnich obrzeżach Berlina, przy Grosser Wannsee. Piękno architektury i krajobrazu dramatycznie kontrastowało z celem ich spotkania. W przejętej przez SS i służącej jako dom gościnny willi zebrano się, by obradować nad "ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej". Jak dokumentuje zachowany protokół, precyzyjnie ustalono, kto będzie podlegać eksterminacji oraz w jaki sposób należy tego dokonać. Piętnastu mężczyzn, spośród których dziesięciu ukończyło studia wyższe, a ośmiu miało tytuł doktorski, dyskutowało w idyllicznym otoczeniu nad projektem w zaangażowany, rzeczowy i fachowy sposób. Nikt nie zakwestionował jego założeń, zakładających wymordowanie jedenastu milionów ludzi.
W swojej najnowszej książce Peter Longerich, jeden z najbardziej cenionych historyków zajmujących się narodowym socjalizmem, pokazuje, dlaczego konferencja w Wannsee odgrywa kluczową rolę w historii Holocaustu. W swojej analizie oraz jasnej interpretacji protokołu udaje się mu precyzyjnie zrekonstruować proces decyzyjny, który doprowadził do wymordowania europejskich Żydów, oraz ukazać w nowym świetle motywy sprawców.

Tytuł oryginału: Wannseekonferenz: Der Weg zur Endloesung
Tłumaczenie: Bartosz Nowacki

Ze znawstwem i znajomością szczegółów Longerich prowadzi czytelnika w mroczny świat potwornych zamiarów zbrodni pośrodku drugiej wojny światowej.
"Süddeutsche Zeitung"

Peter Longerich to jeden z najlepszych znawców Trzeciej Rzeszy i Holocaustu.
"Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung"

Peter Longerich (ur. 1955) - profesor historii nowożytnej w college’u Royal Holloway, na Uniwersytecie Londyńskim, oraz założyciel tamtejszego Ośrodka Badań nad Holokaustem (Holocaust Research Centre). Ukończył Uniwersytet w Monachium, pracował w monachijskim Instytucie Historii Współczesnej (Institut für Zeitgeschichte), Instytucie Fritza Bauera we Frankfurcie nad Menem oraz w Centrum Studiów nad Holokaustem Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie (The Center or Advanced Holocaust Studies Holocaust Memorial Museum). Od roku 2013 pracuje na Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Cieszy się międzynarodową renomą jako wybitny znawca narodowego socjalizmu. Jest autorem licznych książek, m.in. monumentalnych biografii Heinricha Himmlera ("Himmler. Buchalter śmierci"), Josepha Goebbelsa ("Goebbels. Apostoł diabła") i Hitlera ("Hitler.Biografia").
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 24.02.2018

RECENZJE - książki - Konferencja w Wannsee, Droga do "ostatecznego rozwiązania"

4.5/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 29-03-2018 14:41

Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej, jak określano plany wyeliminowania wszystkich Żydów, przede wszystkim z europejskiej strefy wpływów niemieckich okupantów. Wszyscy zgadzali się co do ogólnej koncepcji, spór wynikał z racji różnicy zdań, skąd zacząć kierować całą akcją. Na temat konferencji, która dała podwaliny, a raczej umocniła te działania, napisano mnóstwo prac, a nawet nakręcono filmy, w których uchwycono chłodne kalkulowanie dobrze wykształconych ludzi o zamordowaniu tylu ludzi.
Niemiecki historyk Peter Longerich, autor biografii między innymi Hitlera, po przeanalizowaniu tysięcy dokumentów stworzył książkę, będącą relacją z konferencji w Wannesee.

20 stycznia 1942 roku na zaproszenie Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, piętnastu mężczyzn ? byli to wysokiej rangi przedstawiciele nazistowskiej służby państwowej, NSDAP i SS ? spotkało się w luksusowej willi na zachodnich obrzeżach Berlina, przy Grosser Wannsee. Piękno architektury i krajobrazu dramatycznie kontrastowało z celem ich spotkania. W przejętej przez SS i służącej jako dom gościnny willi zebrano się, by obradować nad ?ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej?. Jak dokumentuje zachowany protokół, precyzyjnie ustalono, kto będzie podlegać eksterminacji oraz w jaki sposób należy tego dokonać. Piętnastu mężczyzn, spośród których dziesięciu ukończyło studia wyższe, a ośmiu miało tytuł doktorski, dyskutowało w idyllicznym otoczeniu nad projektem w zaangażowany, rzeczowy i fachowy sposób. Nikt nie zakwestionował jego założeń, zakładających wymordowanie jedenastu milionów ludzi.Tyle o treści książki możemy dowiedzieć się z okładki.

"Wydalenie Żydów" z Niemiec, było od początku najważniejszym punktem polityki Hitlera. Autorowi znakomicie udało się przedstawić szaleńczy plan doskonale wykształconych ludzi, który niemalże udało się zrealizować. W tym dokumencie mamy możliwość zaznajomić się z całością prac, jakie były udziałem uczestników konferencji. Mnie lektura tego woluminu zajęła bardzo długo, nie tylko ze względu na temat i emocje towarzyszące mi podczas lektury, ale i ze względu na to, że lektury tej nie można nazwać lekką.
Dla pasjonatów historii tamtego mrocznego okresu lektura obowiązkowa. Również dla tych których ostateczne rozwiązanie interesuje, ze względu na zasięg jaki ten plan obejmował.