Konferencja posłów Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanych w państwach Europy Środkowej i na Bałkanach - PRACA ZBIOROWA - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Konferencja posłów Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanych w państwach Europy Środkowej i na Bałkanach (twarda)

Warszawa 7-10 marca 1932 roku. Referaty i protokoły

książka

Konferencja posłów Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanych w państwach Europy Środkowej i na Bałkanach, Warszawa 7-10 marca 1932 roku. Referaty i protokoły - opis produktu:

Konferencja posłów RP akredytowanych w państwach Europy Środkowej i Bałkanów, odbyta w dniach 7-10 marca 1932 r., stanowiła ewenement w dziejach ówczesnej polskiej dyplomacji - jednoczesne zaproszenie grupy posłów do Warszawy sugerowało międzynarodowej opinii publicznej poważne zmiany w polityce zagranicznej Polski. Ostatecznie Józef Piłsudski zdecydował (w pół roku później), aby ministra spraw zagranicznych Augusta Zaleskiego zastąpił Józef Beck, poprzednio jego adiutant i bliski współpracownik. Nastąpiło też osłabienie współpracy z Czechosłowacją, a na kierunku południowym jedynym sojusznikiem Polski pozostała Rumunia. Publikowane w książce tajne materiały (w postaci maszynopisów powielanych) zachowane w Archiwum Akt Nowych, w zespole akt Poselstwa RP w Belgradzie (sygn. 142) nie zawierają wszystkich referatów przygotowanych przez posłów na konferencję. Przedstawienie obszernego referatu posła Adama Tarnowskiego na temat sytuacji Bułgarii zajęło zbyt dużo czasu, więc organizatorzy obrad postanowili, że następne referaty posłów nie będą odczytywane, a tylko referowane; w rezultacie teksty te nie trafiły do zbioru akt konferencji. Jednocześnie protokoły z dyskusji nie zostały odpowiednio przygotowane i przez to są nieco chaotyczne. Natomiast wygłoszone przez wysokich urzędników MSZ referaty, dotyczące głównie metod pracy poselstw i planów rozszerzenia działalności gospodarczej Polski, napisane dobrym językiem, są w komplecie.

Książka Konferencja posłów Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanych w państwach Europy Środkowej i na Bałkanach Warszawa 7-10 marca 1932 roku. Referaty i protokoły, pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Publikacja jest pracą zbiorową . Należy do gatunków: historia, powszechna XX wiek. Książka Konferencja posłów Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanych w państwach Europy Środkowej i na Bałkanach liczy 143 stron. Oprawa jest twarda.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Konferencja posłów Rzeczypospolitej Polskiej akredytowanych w państwach Europy Środkowej i na Bałkanach, Warszawa 7-10 marca 1932 roku. Referaty i protokoły

4.8/5 ( 4 oceny )
  5
  3
  4
  1
  3
  0
  2
  0
  1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.