Koń w kulturze polskiego średniowiecza, Wierzchowce na ścieżkach wyobraźni - opis produktu:
Praca podejmuje nie poruszany dotychczas w literaturze naukowej relacji jakie na przestrzeni wieków wytworzyły się między człowiekiem i koniem, a które bezpośrednio lub pośrednio znalazły swój wyraz w kulturze polskiego średniowiecza. Autor ukazuje w jakich obszarach kutlruy koń zajmował szczególnie istotną pozycję. Praca prezentuje wzajemne współistnienie wątków kulturowych zaczerpniętych z różnych tradycji: pogańskiej, chrześcijańskiej, bliskowschodniej i świata grecko-rzymskiego. Sporo miejsca poświęca Autor podobieństwu rodzimych rytuałów do tych po raz pierwszy zapisanych w źródłach indyjskich, greckich, rzymskich. Stara się wykazać archaiczność wielu rytuałów, symboli i wierzeń, które od wczesnego średniowiecza towarzyszyły Polakom, które można zrozumieć dopiero dzięki naświetleniu szerszego, europejskiego kontekstu. Praca ma znamiona w pełni pionierskie, po raz pierwszy w mamy w niej naukową analizę potknięć, parsknięć, pozornie nic nie znaczących gestów, ceremonialnych wpadek i realnych upadków z końskiego grzbietu. Książka adresowana jest do czytelników interesujących się polskim średniowieczem i jego kulturą.
Dr Marcin Gapski jest historykiem związanym z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Specjalizuje się w dziejach średniowiecznej kultury powszechnej i polskiej. Swoje artykułu publikował na łamach czasopism naukowych oraz w tygodnikach społeczno-kulturalnych (np. `Tygodnik Powszechny`)
Książka Koń w kulturze polskiego średniowiecza Wierzchowce na ścieżkach wyobraźni, pochodzi z wydawnictwa REBIS. Autorem książki jest Marcin Henryk Gapski. Książka Koń w kulturze polskiego średniowiecza liczy 200 stron. Jej wymiary to 150x225. Oprawa jest miękka. Szczegóły - Dział: Książki
- Wydawnictwo: REBIS
- Oprawa: miękka
- Okładka: miękka
- Wymiary: 150x225
- Ilość stron: 200
- ISBN: 978-83-63795-57-3
- Wprowadzono: 04.02.2015
- -30%


- -33%

- -22%

- -23%

- -35%

- -11%

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.