Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości - Dobrosława Korczyńska-Partyka - Książka | Gandalf.com.pl
SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

książka

 • Wydawnictwo Uniwersytet Gdański
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 286
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny
 • Znakomita wyprzedaż książek do - 50%

Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości - opis produktu:

Kluczowym dla publikacji Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości jest założenie, że kobiety stanowią grupę, której tożsamość i miejsce w historii były w dużym stopniu determinowane przez płeć kulturową, dlatego też najważniejszych podstaw metodologicznych (wyznaczających horyzont badawczy wszystkich prezentowanych w tomie tekstów) dostarczyły Autorom koncepcje wypracowane na gruncie feministycznej historiografii - jednego z najbardziej inspirujących nurtów we współczesnej humanistyce, wskazującego na potrzebę osadzenia kobiet w roli podmiotów historycznych, aktywnych aktantów dziejowości, a zatem na konieczność zerwania z tradycją marginalizacji doświadczenia kobiet, usuwania ich z obszaru badań historiografii jako nieznaczących na mapie dziejów. Inspiracji teoretycznej dostarczyły tutaj przede wszystkim prace pionierki tego ruchu, amerykańskiej badaczki Joan Wallach Scott, a zwłaszcza postulowana przez nią koncepcja `przepisywania historii` (rewriting history), będąca dotychczas jedną z najbardziej radykalnych form dyskursu historiograficznego.
Zebrane w tomie artykuły odwołują się do bardzo zróżnicowanego rozumienia historycznego wymiaru losu kobiet. Nie zabrakło wśród nich studiów herstorycznych rekonstruujących zapomniane, wyparte kulturowo losy wybitnych kobiet, a także tekstów, którym patronuje ujęcie bliższe współczesnym nurtom Alltagsgeschichte, a zatem historyczności sytuującej się nie na poziomie pierwszoplanowych, dramatycznych zdarzeń, ale w planie rodzinnym, lokalnym, wspólnotowym, w odniesieniu do konkretnych przestrzeni miejskich lub przeciwnie - rozległych i egzotycznych planów natury.

Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości - o czym jest książka?


Przed Tobą kolejna pozycja książkowa warta uwagi- Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości, od Dobrosława Korczyńska-Partyka, Katarzyna Błażewska, Alicja Wódkowska. Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości spełnia wszystkie cechy swojego gatunku, przypadnie więc do gustu nawet tym najbardziej wymagającym czytelnikom. Jeśli zainteresowała Cię ta pozycja, sięgnij po inne tytuły autora- Dobrosława Korczyńska-Partyka, Katarzyna Błażewska, Alicja Wódkowska. Nie będziesz żałował! Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości i o wiele więcej tylko na Gandalf.com.pl!

Książka Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Gdański. Autorami książki są Dobrosława Korczyńska-Partyka, Katarzyna Błażewska, Alicja Wódkowska. Należy do gatunków: historia, inne. Książka Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości liczy 286 stron.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Kategoria: historia,  inne
Wydawnictwo: Uniwersytet Gdański
Oprawa: miękka
Wymiary: 0x0
Ilość stron: 286
Wprowadzono: 28.05.2015

RECENZJE - książki - Kobiety i historia. Od niewidzialności do sprawczości - Dobrosława Korczyńska-Partyka, Katarzyna Błażewska, Alicja Wódkowska

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.5/5 ( 6 ocen )
 • 5
  4
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: