Kłopot za kłopotem - Maciej Op Zięba - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Kłopot za kłopotem (miękka)

 • Promocja
  image-promocja

książka

Kłopot za kłopotem - opis produktu:

`Europę ukształtowało chrześcijaństwo, kto temu przeczy, zasługuje na pałę z historii`, ten cytat Autor zaczerpnął od prof. Krzysztofa Pomiana, którego trudno posądzać o krzewienie kościelnego imperializmu. Co może ono zaproponować współczesnej postmodernistycznej Europie? Czy Kościół jako wspólnota ponad polityczna powinien się wiązać z jakąkolwiek polityczną formacją? Jak rozwiązać rosnące jak grzyby po deszczu gospodarcze i polityczne kłopoty? Czy obecność religii na forum publicznym prowadzi do nietolerancji, dyskryminacji i przemocy? Jak poszukiwać porozumienia z ludźmi, którzy sytuują się na zewnątrz Kościoła i są otwarci na dialog? To tylko kilka z licznych pytań, na które próbuje odpowiedzieć Autor tej książki, znawca nauki społecznej i nauczania Jana Pawła II.

Książka Kłopot za kłopotem pochodzi z wydawnictwa W Drodze. Autorem książki jest Maciej Op Zięba. Należy do gatunków: religie i mitologie, religie, katolicyzm. Książka Kłopot za kłopotem liczy 222 stron. Jej wymiary to 123x195. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

RECENZJE - Książka - Kłopot za kłopotem

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 5 ocen )
 • 5
  3
 • 4
  1
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

rrecenzjaa

ilość recenzji:126

brak oceny 27-03-2016 20:06

"Kłopot za kłopotem" to książka napisana przez dominikanina Macieja Ziębę OP. Wbrew pozorom nie jest to książka stricte religijna. Na 222 stronach zawarto bardzo dużo wiedzy z różnych dziedzin, zarówno teologii, ekonomii, socjologii, politologii czy filozofii. Ojciec Zięba pisze zarówno o średniowieczu pokazując ten okres w naszej historii wcale nie jako wieki ciemne ale jako czas wielu osiągnięć. Wymienić w tym miejscu wystarczy chociażby instytucję uniwersytetu czy szpitala. Wspomina znanego i cenionego filozofa Leszka Kołakowskiego. Pisze o polskim sporze politycznym, nie opowiadając się po żadnej ze stron. Przygląda się temu z dystansu co pozwala dokonać obiektywnych ocen. Wiele uwagi poświęca okresowi Oświecenia, w którym doszukuje się genezy obecnej sytuacji społeczno-politycznej w rozwiniętych społeczeństwach zachodnich. Książka obfituje w wysokiej jakości treść. Lektura sprawiła mi ogromną przyjemność, bowiem autor dotknął wielu istotnych z punktu widzenia współczesnego człowieka tematów. Przemiany społeczne są niezwykle interesujące, szczególnie dzisiaj gdy jesteśmy świadkami wielu niepokojących wydarzeń i przemian. Nie zawsze słowo "postęp" powinniśmy utożsamiać z czymś z gruntu pozytywnym. Niejednokrotnie to "tradycja" powinna stanowić swego rodzaju wyznacznik dla określonych postaw. Z niej powinno się czerpać mądrość, bowiem człowiek w moim mniemaniu przez ostatnie setki lat aż tak bardzo się nie zmienił. Niejednokrotnie kierują nim te same motywacje. "Kłopot za kłopotem" nie daje prostych odpowiedzi. Stanowi diagnozę sytuacji współczesnego katolika ale nie tylko. Autor w swoim opisie kondycji społeczeństwa europejskiego wykracza poza ramy chrześcijaństwa. Macieja Ziębę OP bez wątpienia warto czytać, bowiem jest to erudyta, ważący każde słowo, który nie stoi na okopanej pozycji. Jest otwarty na dialog i z pewnością rozmowa z nim stanowi wartość samą w sobie.

Czy recenzja była pomocna?

FRED

ilość recenzji:118

brak oceny 14-03-2016 16:33

Autor książki pt. "Kłopot za kłopotem" dominikanin Maciej Zięba OP, to postać ze wszech miar ciekawa. Ten duchowny ukończył zarówno fizykę jak i filozofię przez co jego wywód jest jasny i precyzyjny. Odnoszę wrażenie, że tego typu wykształcenie predestynuje do pisania esejów traktujących o złożonych, niejednokrotnie nierozwiązywalnych (być może z pozoru) zagadnień. Zamiarem autora było scharakteryzowanie świata, wężej Europy, w której żyje współczesny katolik. Okazuje się, że jest to bardzo złożona rzeczywistość gdzie spór toczą ze sobą często nienawidzące się prądy ideologiczne. Zięba oczywiście wspomina o konserwatystach i liberałach. Wbrew pozorom nie opowiada się tylko i wyłącznie po stronie konserwatystów bowiem rozumie, że również w nurtach lewicowych są wartości, z których warto czerpać. Autor w ten sposób zyskuje bardzo wiele w oczach czytelnika. Szeroko otwiera się na dialog z ludźmi o przekonaniach niekoniecznie zbieżnych z katolicyzmem. Dominikanin przytacza wiele przykładów z historii, szczególnie ze średniowiecza i oświecenia pokazując, jak bardzo ukształtowały one współczesnego człowieka. Nie obyło się również bez wspomnienia o roku 1968 i jego ogromnej roli w kształtowaniu postaw szerokiego grona intelektualistów, polityków, artystów czy celebrytów. Erudycja autora pozwala sięgać głęboko w historię idei co za tym idzie przywoływać wartościowe postawy i myśli. Wymienić w tym miejscu można Woltera, Jana Pawła II czy Leszka Kołakowskiego. Kultura osobista Macieja Zięby OP sprawia, że nie nastraja do siebie negatywnie a wręcz prowokuje do prowadzenia dialogu w trudnych kwestiach, takich jak na przykład granice poprawności politycznej. "Kłopot za kłopotem" to książka z dużym potencjałem. Dotyka istoty współczesnego człowieka dlatego szkoda, że liczy niewiele ponad 200 stron. Bez wątpienia jej temat zasługuje na rozwinięcie i mam nadzieję, że autor obdarzony dużym intelektualnym zapleczem napisze kolejne książki, które rozwinęłyby główne tezy zawarte w "Kłopot za kłopotem". Język dominikanina jest wysublimowany, widać, że autor jest intelektualistą wysokiej próby. Ma rzadką umiejętność dostrzegania sedna problemu i lapidarnej konstrukcji jego opisu.

Czy recenzja była pomocna?