Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kiki van Beethoven + CD (twarda)

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jeśli istotą twojego życia jest muzyka, co się stanie, gdy wokół ciebie zapadnie cisza?
Czy poradzisz sobie z życiem, jego codziennym rytmem? Jak długo będziesz trwać w drętwocie, zanim zorientujesz się, że coś jest nie tak? Że od dawna nic nie czujesz.
Dla Kiki początkiem zmian stała się zapomniana melodia. Wraz z nią wróciły bolesne wspomnienia, ale i coś jeszcze.
Nadzieja. I wiara w to, że znowu można poczuć głód życia.

Kiki van Beethoven to bardzo osobista książka Erica-Emmanuela Schmitta, w której z właściwą sobie wrażliwością autor opisuje niezwykły związek sztuki i naszych najsilniejszych emocji.

Na dołączonej do książki płycie znalazły się ważne dla samego autora i wybrane przez niego utwory Beethovena.

`Uważacie, że jestem szalony, próbując ująć w zdanie to, co muzyka opowiada w dźwiękach? Nie sądzę.`
Eric-Emmanuel Schmitt


Eric-Emmanuel Schmitt urodził się 28 marca 1960 roku w Sainte-Foy-les-Lyon w rodzinie sportowców; jego matka była mistrzynią Francji w sprincie, ojciec - uniwersyteckim mistrzem boksu. Wychowywał się w rodzinie ateistycznej. Kiedy rozpoczął studia filozoficzne, porzucił ateizm dla gnozy, którą zamykał w formule: nie wiem. Jednak w każdym dłuższym wywiadzie pisarz powraca do wydarzenia, które nieodwracalnie zmieniło jego życie duchowe - wydarzenia, w które wszedł jako niewierzący, a z którego wyszedł jako wierzący.
W 1989 roku, czyli sześć lat po studiach, Schmitt wybrał się wraz ze znajomymi na pustynię Hoggar. Wszedłszy z grupą na szczyt góry Tahar, zdecydował, że będzie wracać samotnie. Szedł bardzo szybko, a im szybciej szedł, tym bardziej czuł się zagubiony. Gdy zapadła noc, zrozumiał, że zabłądził. Schował się za skałą, aby ochronić się przed wiatrem, i przysypał piaskiem, by nie marznąć. Kiedy przebywał na pustyni, towarzyszył mu nie strach, ale niezwykła siła, której - do dziś jest o tym przekonany - on sam nie mógł być źródłem. Schmitt nazywa noc na pustyni doświadczeniem Absolutu, doświadczeniem, którego żadna religia nie powinna przywłaszczać, doświadczeniem Boga bez właściwej Mu religii. Była to noc, której Bóg mówił do niego, że istnieje.
To właśnie wydarzenie zmotywowało go do lektury świętych tekstów wielkich religii - buddyzmu, judaizmu, islamu i chrześcijaństwa - które już znał, lecz które czytał jako filozof, jako sceptyk, jako butny dwudziestolatek. Eric-Emmanuel Schmitt to nie tylko doktor filozofii, autor naukowej rozprawy o Diderocie, poczytnych powieści i oglądanych przez szeroką publiczność sztuk. To także - a może przede wszystkim - człowiek nieustający w rozwoju, baczny obserwator życia i świata.

Tytuł oryginalny: Quand je pense que Beethoven est mort alors que tant de cretins vivent suivi de Kiki van Beethoven
Tłumaczenie: Agata Sylwestrzak-Wszelaki
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 10.11.2011

RECENZJE - książki - Kiki van Beethoven + CD

4/5 ( 3 oceny )
  • 5
    1
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Marta Kicińska

ilość recenzji:305

brak oceny 24-04-2012 15:48

Książki Erica-Emmanuela Schmittta można śmiało dawać ludziom zamiast kwiatów. Są tak samo delikatne, barwne pastelami uczuć, paletą emocji. Zawsze dotykają kruchości życia i może dlatego pisane są z tak ogromnym wyważeniem i wyczuciem słowa. Tak delikatnie, że niemal niezbyt ostrym ołówkiem po kartce, jakby szeptem. Żadne nie jest użyte przypadkiem. "Kiki van Beethoven" to bardziej opowiadanie niż powieść. A może to poemat pisany prozą? Przedstawia muzykę jako język uniwersalny przewyższający mocą przekazu słowa wypowiadane i pisane. Muzyka przemawia bezpośrednio do serca i dzięki temu zdolna jest sprawić cuda jak choćby ten w życiu tytułowej Kiki...