Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Kat w dawnej Polsce, na Śląsku i Pomorzu

książka

Wydawnictwo Replika
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

W wiekach dawnych system egzekwowania sprawiedliwości opierał się, w znacznej mierze, na urzędzie katowskim. Kat, przedstawiany najczęściej w ikonografii jako zakapturzony mężczyzna z toporem w ręku, był tak naprawdę miejskim urzędnikiem, ważnym ogniwem w systemie prawnym dawnej Polski, nazywanym mistrzem sprawiedliwości. Kat był nie tylko egzekutorem wyroków, ale pełnił w mieście szereg innych funkcji związanych z czynnościami procesowymi, administracyjnymi czy sanitarnymi. Droga do urzędu katowskiego wiodła często przez... więzienie, gdyż katami nierzadko stawali się przestępcy, którym w zamian za urząd darowano karę śmierci.

Publikacja Szymona Wrzesińskiego uzupełnia lukę w opracowaniach poświęconych rzeczywistemu funkcjonowaniu urzędu kata na ziemiach polskich od XI do XVIII wieku i odsłania przy tym wiele nieznanych dotąd faktów. Kat staje się przy tym wyrazem świata, który przeminął - pełnego bólu, cierpienia, tragedii i wypaczenia istoty człowieczeństwa.


Szymon Wrzesiński, absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych (2002) oraz Wydziału Nauk Społecznych (2005) na Uniwersytecie Wrocławskim. Miłośnik historii społecznej, zarówno pod względem duchowym, jak i materialnym. Autor popularnonaukowych książek historycznych. Dotychczas ukazały się m.in. "Tajemnice rycerzy. Życie śląskich feudałów" (2008), "Pomniki bólu i śmierci. Zabytki dawnego prawa na ziemiach polskich" (2009), "Inkwizycja na ziemiach polskich" (2009).
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Replika
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 12.07.2010

RECENZJE - książki - Kat w dawnej Polsce, na Śląsku i Pomorzu

4.6/5 ( 7 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Isadora

ilość recenzji:224

brak oceny 31-10-2011 23:26

Potężny zakapturzony mężczyzna z toporem w ręku. Mistrz sprawiedliwości. Główny aktor w spektaklu publicznych egzekucji - przez stulecia żyjący na marginesie społeczeństwa otoczony niesławą i pogardą, powszechnym lękiem i niechętnym szacunkiem ogółu. Dzisiaj postać kata budzi ponurą fascynację i porusza masową wyobraźnię, co niestety sprzyja także wypaczeniu jego wizerunku, narastaniu kolejnych warstw mitów i legend, które bardzo często mijają się z prawdą historyczną.
Intrygująca monografia Szymona Wrzesińskiego poświęcona katowskiemu urzędowi na ziemiach polskich obejmująca okres ponad siedmiuset lat jest publikacją jedyną w swoim rodzaju, fachową, rzetelną, przystępną i wyczerpującą. Prezentuje ona w niezwykle interesujący sposób specyfikę i wieloaspektowość katowskiego rzemiosła w szerokim kontekście historyczno - politycznym i społeczno - obyczajowym, jak również rozmaite sposoby egzekwowania prawa od XI do XVIII wieku.
Wrzesiński z wielką swadą omawia rolę, jaką pełnił kat w machinie wymiaru sprawiedliwości rozwiewając wiele mitów na ten temat. Dowiadujemy się, w jaki sposób wykształcił sie ten fach w społeczeństwie średniowiecznym; kto zwykle zostawał katem, jak wyglądało przyuczenie do zawodu i egzamin mistrzowski (!!!), a także jakie były przywileje, prawa i obowiązki mistrza sprawiedliwości. Uświadomimy sobie, jak wyglądało jego życie codzienne - a więc także miejsce pracy, poznamy jego symbole, atrybuty oraz hmmm... narzędzia pracy. Przekonamy się, że poza obowiązkami, z którymi zwykliśmy go kojarzyć, pełnił wiele innych funkcji, także administracyjnych i sanitarnych.
O tym, jak bardzo surowa była ręka sprawiedliwości przekonamy się zagłębiając się w rozdziały szczegółowo opisujące stosowane przez kata rodzaje tortur, sposoby wykonywania egzekucji oraz ich przebieg - świadczą one o tym, że jeśli chodzi o zadawanie śmierci i cierpienia, wyobraźnia ludzka nie zna granic.
Niejednoznaczna i ambiwalentna postać kata i jego funkcja zarówno w społeczeństwie, jak i wymiarze sprawiedliwości budzi dziś spore kontrowersje, jednak przez stulecia była po prostu niezbędną, integralną częścią codziennego życia. Monografia Szymona Wrzesińskiego przybliża nam tę intrygującą postać, zasady, na jakich funkcjonowała w społeczeństwie oraz naturę jego makabrycznego rzemiosła.
Obszernie przytaczane przez autora archiwalne teksty źródłowe przydają jego wywodom wiarygodności i znacznie je wzbogacają, podobnie jak ilustracje oryginalnych drzeworytów i miedziorytów z XVI - XIX wieku, które są atrakcyjnym, jak i ponurym uzupełnieniem tej fascynującej lektury.
Jest to książka fachowa, rzeczowa, ale jednocześnie poruszająca i siłą rzeczy wstrząsająca; ze względu na szczegółowe, działające na wyobraźnię opisy egzekucji i tortur nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, niemniej jednak należy docenić przystępny styl autora oraz takt i delikatność, jakimi próbował obłaskawić temat.
Polecam tę książkę czytelnikom o mocnych nerwach, których interesują także te mniej przyjemne i chwalebne aspekty historii powszechnej, choć nie ukrywam, wielce intrygujące. Ta wszechstronna - jak na monografię przystało - publikacja jest nieocenionym źródłem interesująco i przystępnie podanej wiedzy, dzięki któremu dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć na temat natury katowskiego rzemiosła. Zapraszam do lektury!