Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Kartki z pamiętnika młodej mężatki (twarda)

książka

Wydawnictwo W.A.B.
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Warszawy czar i Kazio-talizman, czyli o przewrocie majowym z perspektywy hotelowego okna. Magdalena Samozwaniec przedstawia beztroską Mimi Bigourdan, a właściwie Mimi przedstawia się sama: `Postanowiłam pisać pamiętnik, aby utrwalić swoje wrażenia pierwszych dni w Polsce po długoletnim pobycie w Paryżu`. Mimi kocha Warszawę, przyjaciel Kazimierz mówi o miłości, pamiętnik kipi emocjami i skrzy się humorem.
Wrażeń jest bez liku, a wszystko szalenie zabawne. `Zwyciężamy. Wciąż słyszę okrzyk na cześć naszych wodzów. Tłum ludzi przeszedł pod oknami Bristolu, śpiewając piękną pieśń: Nie damy ziemi skąd nasz ród. O, nie, nie damy! Jest to wzniosłe i porywające. Przyłączyłam się w duchu do śpiewających. W dali słychać grzmot nieustanny armat, bomb i kartaczy. Moja niesłychana odwaga wprost mnie przeraża. Ce sang froid!`
Zaskoczona wydarzeniami Mimi na swój sposób interpretuje sytuację obserwowaną przez szyby hotelu Bristol (a jeszcze do tego uruchamia wyobraźnię). Rzecz o przewrocie majowym z 1926 roku - niezwykle przewrotnie.
A poza tym o doktorach, kokietowaniu i bólu istnienia. Ot, problemy młodej mężatki.
Posłowie do książki napisał znany publicysta Jan Wróbel.


Magdalena Samozwaniec - (1894-1972, właśc. Magdalena Kossak) - pisarka, satyryczka, autorka powieści, bajek i wierszy. Przyszła na świat w artystycznej rodzinie Kossaków. Wnuczka Juliusza, córka Wojciecha Kossaka, młodsza siostra poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, stryjeczna siostra Zofii Kossak-Szczuckiej. Zadebiutowała powieścią Na ustach grzechu (1922), która - jako zgrabna parodia Trędowatej - zapoczątkowała jej ogromną popularność. Napisała ponad trzydzieści książek, m.in. Tylko dla kobiet (1946), Tylko dla mężczyzn (1958), Krystyna i chłopy (1969) czy Zalotnica niebieska (1973), portret Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Najbardziej znane są jej wielokrotnie wznawiane wspomnienia Maria i Magdalena (1956). W 2009 roku w Wydawnictwie W.A.B. ukazała się jej niepublikowana wcześniej książka Z pamiętnika niemłodej już mężatki. Kartki z pamiętnika młodej mężatki zostały wydane po raz pierwszy i jedyny w 1926 roku.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: W.A.B.
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 28.06.2011

RECENZJE - książki - Kartki z pamiętnika młodej mężatki

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    3
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

ilo99

ilość recenzji:2408

brak oceny 13-10-2011 01:15

Książeczka szczuplutka, ale jakże udana. Zupełnie inne spojrzenie na przewrót majowy, takie przez pryzmat kłopotów z zakupem pończoch, zasłoniętych okien w hotelu i nieprzespanych nocy z powodu ogólnego hałasu, dobiegającego zarówno zza okna, jak i z pokoju obok. Jeżeli ktoś nie zna jeszcze stylu pisarstwa Magdaleny Samozwaniec, to polecam aby się z nim w tej właśnie książce zapoznać. Próbka jest miarodajna. To autorka, która potrafi wyśmiać i odbrązowić wszystko. Z wdziękiem opisuje brak zainteresowania zwykłych zjadaczy chleba ważnymi wydarzeniami, które dzieją się tuż obok nich. Podczas lektury błąka się nam uśmiech na ustach, ale potem jest gorycz zadumy. Jak niewiele się zmieniło. W tomiku również świetna satyra opisująca kłopoty pań, chcących zrobić wrażenie na doktorze. Wszystkie pomysły, które mają, aby wydać się lekarzowi istotą nieprzeciętną i godną ubóstwiania są dla niego tylko i wyłącznie od dawna opisanymi jednostkami chorobowymi. A jako dodatek uzupełniający posłowie, które przedstawia fakty historyczne związane z przewrotem majowym 1926 roku oraz skrótową biografię marszałka Józefa Piłsudskiego. Ta część ważna zwłaszcza dla tych, którzy przespali tą lekcję historii i chcieliby ją odświeżyć. Ogółem, lektura przyjemna, a zarazem pożyteczna.