KANNY 216 p.n.e.

książka

Wydawnictwo Bellona
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

2 sierpnia 216 roku p n e podczas II wojny punickiej rozegrała się bitwa, która zapisała się jako największe zwycięstwo wojsk kartagińskich nad rzymskimi.
Dzięki zastosowaniu nowatorskiej taktyki, mniej liczne wojska Hannibala odniosły miażdżące zwycięstwo nad armią rzymską. Bitwa pod Kannami okazała się największą klęską militarną w całej historii Rzymu. Bezpośrednim jej skutkiem było przejście na stronę Kartaginy kilku większych miast z południa Italii.
W bitwie pod Kannami w sposób najdoskonalszy został użyty manewr okrążenia wroga. Nigdy przedtem ani nigdy potem nie rozegrała się już batalia, w której dwukrotnie słabsza armia potrafiłaby okrążyć i wyciąć w pień siły wroga. Taktyczny plan Hannibala, znany jako manewr kanneński, stał się wzorem do naśladowania i był wielokrotnie wykorzystywany przez najwybitniejszych wodzów.

Więcej książek z serii Historyczne bitwy
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Bellona
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 02.02.2012

RECENZJE - książki - KANNY 216 p.n.e.

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Sulla

ilość recenzji:38

brak oceny 4-08-2012 19:50

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Z zadowoleniem przyjąłem ponowne ukazanie się jednej z pierwszych książek z serii HistoryczneBitwy, w której znajdujemy opis bitwy pod Kannami, stoczonej podczas II wojny punickiej.
Przypuszczalnie problemy z wyjaśnieniem praw autorskich do tej książki, spowodowały jej stosunkowo późne wznowienie.
Czytając przebieg wydarzeń, ma się wrażenie, że autor zafascynowany jest strategicznym geniuszem Hannibala i z jego wspaniale przeprowadzonym planem, zniszczenia legionów rzymskich.
Nikt temu nie zaprzecza, jednak samo wygranie bitwy i to likwidujące doszczętnie armię rzymską, nie gwarantowało wcale wygrania samej wojny, o czym Hannibal przekonał się parę lat później.
Książeczka napisana jest w tradycyjnej formie, stosowanej w serii HB. To znaczy, autor dostarcza nam pewnych informacji o przebiegu I wojny punickiej oraz strukturach sił zbrojnych obu przeciwników. Po tych informacjach zajmuje się tematem wiodącym .
Ograniczoność formatu, chyba nie pozwoliła panu Sikorskiemu na dokładniejsze opisy starć I wojny punickiej ora jakiejś głębszej analizy podziałów formacji zbrojnych Kartaginy i Rzymu. Z pewnością I wojna punicka zasługuje na osobne opracowanie.
Bardzo krótkie i zwięzłe są też opisy przemarszu Hannibala przez Alpy, czy bitew stoczonych nad Ticinusem i Jeziorem Trazymeńskim. Odczuwany jest niedosyt z powodu tych skąpych informacji, ale też sam opis bitwy pod Kannami nie zajmuje więcej jak przysłowiowe 4 strony.
Pozostałość, to mniej szczęśliwy przebieg dalszych zmagań Hannibala z potęgą rzymską, kończący praktycznie II wojnę punicką przegraną pod Zamą.
Myślą przewodnią autora , to z pewnością podkreślenie geniuszu Hannibala w rozwiązaniu i przeprowadzeniu bitwy pod Kannami.
Idei manewru kanneńskiego poświęcony jest nawet osobny rozdział. Podobno Niemcy w końcu XIXw i na początku XXw. zafascynowani byli tym manewrem i próbowali go stosować z różnym skutkiem.
Różnego typu starcia bitewne, były porównywane do bitwy pod Kannami, ale w większości przypadków, to tylko samo życzenie powtórzenia wyczynu Hannibala, rodziło się w głowach dowodzących, ale nawet zwolennik idei okrążenia taktycznego, jakie zastosował Hannibal, feldmarszałek niemiecki Schlieffen, stwierdził jednoznacznie, że do powtórzenia schematu bitwy pod Kannami z jednej strony, potrzebny jest dowódca o walorach i zdolnościach Hannibala a z drugiej, przeciwnik typu Terencjusza Warrona, popełniający błędy, które właśnie umożliwiły tak błyskotliwe zwycięstwo Hannibalowi.
Pochwalam pomysł autora, który w aneksach książki umieścił opisy bitwy kannieńskiej historyków i pisarzy okresu antycznego.
Są wzbogaceniem tej pracy, pomimo czasem przestarzałego stylu pisowni i opisu wydarzeń bitewnych, zniekształcanych poprzez stronniczość piszącego.
Udanym dodatkiem jest ?Aneks 2? z opisem wojskowości rzymskiej - Polibiusza.
Wznowienie książki ?Kanny 216 p.n.e.? z pewnością ucieszyło niejednego miłośnika książek z serii HB i pozwoliło uzupełnić kolekcję o ten brakujący egzemplarz.