Kameleon / Rafał Kosik 32,68 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image
przeczytaj fragment

Kameleon (twarda)

książka

 • Wydawnictwo Powergraph
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 544
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Kameleon - opis produktu:

Nad planetę Ruthar Larcke przybywa z misją ratunkową USS `Ronald Reagan`. Czterysta trzynaście lat wcześniej zaginął tu statek poszukujący planet do terraformowania. Załoga misji odkrywa kolejne zagadki: skąd na planecie odległej o sto dwadzieścia lat świetlnych od Ziemi kilkumilionowa ludzka społeczność? Czy jeden z członków załogi zaraził się obcą formą życia? I czy ich misja jest rzeczywiście misją ratunkową? Książka otrzymała nagrodę `Sfinks` w kategorii Polska Powieść Roku 2008 przyznawaną przez fundację Solaris. Ponadto nagroda za najlepszą książkę fantastyczną polskiego autora w plebiscycie `Fantastyka 2008` portalu Katedra oraz nominację do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

Kameleon - mobi, epub

R. Kosik

24,27 zł 28.55
S
Szczegóły

Rafał Kosik - przeczytaj też

 • -22%
Amelia i Kuba. Mi się podoba

R. Kosik

28,00 zł 35.90
 • -22%
Amelia i Kuba. Stuoki Potwór

R. Kosik

26,46 zł 33.93
 • -22%
 • -22%
Amelia i Kuba. Wenecki spisek

R. Kosik

28,00 zł 35.90
 • -22%
Różaniec

R. Kosik

35,02 zł 44.89

Zobacz również

 • -25%
Flota Alfa Rebel Fleet, tom 3

B. Larson

29,85 zł 39.81
 • -25%
Iris Mcblack Kryształowe serce Tom 1

M. Bergel

28,35 zł 37.80
 • -25%
 • -25%
Na Warcie

D. Lipiński

34,38 zł 45.83
 • -25%
 • RRecenzje
 • Książka
 • Kameleon
Średnia ocena:
4.6
  7
  2
  1
  0
  0
Twoja ocena:
imię, nazwisko lub nick:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!


 • 11-08-2019
 • 19:40

Nie będę ukrywał, że początek książki nie zrobił na mnie dobrego wrażenia i chwilami miałem ochotę odłożyć książkę na bok. Przede wszystkim dlatego, że liczyłem na książkę mocno osadzoną w klimatach science-fiction, a tymczasem akcja bardzo szybko przenosi się na planetę i koncentruje wokół młodego chłopaka Noana, zafascynowanego obserwacją nieba. Dlatego na początku fabuła wydawała mi się nielogiczna, nieprzemyślana, ale po pewnym czasie cała historia zaczęła mnie coraz bardziej ciekawić, a końcówka książki połączyła wszystko w interesujący sposób. A tytuł książki nie bez powodu jest właśnie taki, a nie inny.

Świat na Ruthar Larcke przypomina nasze późne średniowiecze - mamy dwa toczące ze sobą wojnę królestwa. Sinevar, które zdobywa przewagę i Enagor, który musi się zmobilizować i wymyślić coś, żeby nie przegrać. W takim świecie dorasta Noan, który zrządzeniem losu trafia pod opiekę astronoma na królewskim dworze Enagoru i zostaje członkiem nowo powołanej Akademii Nauk. Ma ona przynieść nowe bronie i rozwiązania pozwalające odeprzeć wroga. W dosłownie kilka dni następuje gigantyczny skok technologiczny, niekiedy rzędu stu, dwustu ziemskich lat rozwoju nauki. Pojawiają się również coraz to nowe teorie, które przeczą religii, co powoduje, że z każdym dniem narasta napięcie i pojawiają się fanatycy religijni, płonące stosy i tortury. Jednak pędu nauki nie da się zatrzymać, przynosi ona rozmaite korzyści i nowe rozwiązania, nie tylko technologiczne.

Wobec tak daleko idących szybkich zmian w nauce, zmienia się również wyobrażenie o społeczeństwie, o królestwie i o samym królu. Pojawiają się nastroje rewolucyjne, które mają doprowadzić do utopijnej rzeczywistości, lecz niewiele się różnią od tego, co było. Jest dyktatura jednostki i terror... W wydarzeniach rozgrywających się na planecie autor zawarł bardzo wiele ciekawych obserwacji, spostrzeżeń, ale również pozostawił pytania dla czytelnika do własnego rozważenia. Pomimo że ostatecznie książka wywarła na mnie dobre wrażenie, to jednak akcja na planecie mogłaby być zdecydowanie bardziej zwięzła. Wówczas poszczególne wątki lepiej by do siebie pasowały i nie byłoby poczucia nielogiczności i zagubienia na początku, a zakończenie zrobiłoby większe wrażenie na czytelniku.

Kameleon jest to połączenie science-fiction i fantasy, które przez dłuższy czas może wydawać się nielogiczne. Zapewniam Was jednak, że Rafał Kosik dokładnie wszystko przemyślał i zakończenie łączy wszystko w ciekawą całość. Polecam!Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 31-10-2016
 • 09:26

Rafał Kosik znany jest mi przede wszystkim z kultowego, w niektórych kręgach cyklu o grupce młodych przyjaciół, którzy przeżywają niestworzone przygody.Poza tym tworzy świetne powieści fantastyczne, że wymienię tylko "Mars", czy "Vertical".Jest także autorem paru zbiorów opowiadań.

USS"Ronald Reagan" przybywa na orbitę planety Ruthar Larcke, gdzie kilkaset lat temu zaginęła w tych rejonach ekspedycja szukająca planet zdatnych do terraformowania.Załoga ze zdumieniem odkrywa, że planetę zamieszkuje kilka milionów osób, co w takiej odległości od Ziemi jest praktycznie niemożliwe.Na dokładkę odkrywają, że komputer pokładowy zataja pewne informację, a oni sami zostali wybrani, bo w gruncie rzeczy nie są specjalistami w żadnej dziedzinie.Sabotaż, czy jakaś forma obcej istoty przeniknęła na statek? Kto wie...

Jednocześnie mamy przedstawioną opowieść o pewnym chłopaku, który zważywszy na swoja inteligencję, nie czuje się zbyt komfortowo pracując jako parobek.Zbieg okoliczności sprawia, że zostaje zauważony przez pewnego astronoma i razem prowadzą obserwację pewnej dziwnej gwiazdy, która nagle pojawiła się na nieboskłonie.Polityczne intrygi i zakaz przedstawiania nowych doktryn zmienia całkowicie sytuację.Jednocześnie nad królestwem wisi groźba wojny.

Bardzo interesująca lektura, nad która spędziłem parę miłych chwil.Nie szukałem jakichś wartości, które być może autor ukrył, pod ta opowieścią, tylko cieszyłem się z dobrej książki.Czego chcieć więcej?Interesująco przedstawione dwa odmienne światy które mimo takiej różnicy, pozostały podobne.Choćby pod względem tego jak człowiek potrafi zaszkodzić drugiemu.To już odwieczny rytuał można by rzec.Polecam/

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 15-08-2016
 • 13:30

Autor ma wyobraźnię, ukazał z rozmachem swoją wizję. Jest to spektakl ogromnych rozmiarów, wielkie widowisko. Od rozwoju, przez apokalipsę, a na końcu jak mógł powstać nowy świat. Wow!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 14-08-2016
 • 10:58

Wykracza poza schematy. Wojna dwóch narodów zmienia oblicze. Fabuła zaskakuje, myśli o wolności i pokoju, o poszanowaniu zwykłego człowieka i jego godności są przyjemne w odbiorze i zgadzam się z nimi. Wartościowa proza.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 10-08-2016
 • 17:25

Śledzimy koleje losu rodziny Ramachów oraz załogi statku kosmicznego Ronald Reagan. Czytamy o historii odkryć w pigułce oraz zmianach w myśleniu o ziemi jako planecie.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 6-08-2016
 • 11:23

Misja ratunkowa w odległej galaktyce i nowa, druga ziemia. Co wyniknie ze spotkania różnych kultur, ludzi o odmiennych światopoglądach i wizjach świata? Bardzo interesująca i przejmująca fantastyka. Mądra opowieść.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 31-07-2015
 • 07:11

SCIENCE FICTION KONTRA FANTASY

Po siedmiu latach od premiery trzeciej z dorosłych powieści Kosika, Powergraph oferuje nam jej wznowienie w twardej oprawie. I bardzo dobrze się stało, bowiem to nie tylko najbardziej utytułowana z książek tego autora, ale zarazem jedna z najlepszych rodzimych historii SF.

Noan ma dość. Jest stworzony do innego życia, niż ciągła wiejska harówka od świtu do zmierzchu. Nie obchodzą go prace polowe, wyprawy na targ, nawet wojna, która przybiera na sile nie stanowi dla niego interesującego aspektu. Liczą się tylko gwiazdy, w które wpatruje się co noc i w obronie swoich marzeń jest w stanie dokonać najgorszych nawet czynów. Nagle w jego monotonną egzystencję wdzierają się niezwykłe zdarzenia ? dziwna, wędrująca po niebie gwiazda, a wreszcie dziwna kula, która pobiera mu krew. Do czego doprowadzą te zdarzenia?
Tymczasem w przestrzeni kosmicznej USS ?Ronald Reagan? przybywa z misją odnalezienia potomstwa załogi statku do terraformowania, który zaginął w okolicach planety Ruthar Larcke 413 lat temu. Wbrew wszelkim prawom tak logiki jak i fizyki, zastają na miejscu liczącą 6 milionów społeczność w zadziwiająco wysokim stopniu rozwoju, a z każdą chwilą przybywa pytań o zastany stan rzeczy i wstrząsających wniosków?

Co tu dużo mówić: ?Kameleon? to świetna powieść i to pierwszy wniosek jaki nasuwa się po lekturze. Docenili ją czytelnicy, docenili krytycy. Zajdel 2008, nagroda Żuławskiego, Sfinks 2008 i zwycięstwo w plebiscycie ?Fantastyka 2008? mówią same za siebie, a nie zostały przyznane przez przypadek. Kosik przyzwyczaił czytelników do lekkiego stylu i znakomitych pomysłów, a także przyziemności i realności swojego Science Fiction, tym razem na przełamanie schematu znalazł rzecz o tyleż prostą co skuteczną: kontrapunkt w postaci Fantasy. Bo w takim właśnie świecie żyje Noan - świecie bliskim książkom Ursuli Le Guin, ale zarazem bardzo swojskim i bliskim. Świat zaś, czy to ten w realiach quasi historycznych czy futurystycznych, oprócz prezentacji niezwykłej pomysłowości i wyobraźni, służy Kosikowi za pole do snucia pytań o ludzką naturę, wiarę i granice ? poznania, technologii, rozumienia. Pytań a zarazem teorii i przemyśleń, jak zawsze trafnych i realnych.

Znakomita jest także konstrukcja postaci na czele z Noanem, który łączy w sobie cechy skrajnie różne. Z jednej strony wrażliwiec, dla którego liczy się tylko niebo, z drugiej okrutnik gotowy zabić. Tradycyjnie świetnie wyszło także mieszanie gatunków, w których obok oczywistej fantastyki, pobrzmiewają echa thrillera, powieści przygodowej, historii drogi i mystery.

Słowem podsumowania Kosik znów nie zawiódł, serwując powieść godną polecenia każdemu, kto nie wzbrania się od fantastycznego tła dla głębszej, a zarazem bardzo dynamicznej, opowieści. A ja składam serdeczne podziękowania wydawnictwu Powergraph za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -37%
Dom na wyspie

D. Milli

25,05 zł 39.77
Zapowiedź - 11.9.2019
 • -35%
Sto dni wdzięczności

A. Niemczynow
25,85 zł 39.77
Zapowiedź - 19.9.2019

 • -40%
Nie pozwól mu odejść

T. Kieres

23,89 zł 39.81
Zapowiedź - 19.9.2019
 • -25%
Kim byłbym bez ciebie?

G. Musso

11,20 zł 14.94
 • -25%
Imperium pragnień Tom 4

N. Bezmen

29,85 zł 39.81
 • -25%
Gdański sen

J. Neugebauer
29,85 zł 39.81

 • -25%
Dziady Część 4

A. Mickiewicz
11,15 zł 14.87

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 38.73 zł
  34.86 zł

  Kameleon 2, to kolejna książka byłego policjanta Centralnego Biura Śledczego opisującego problemy, z jakimi musi borykać się każdy funkcjonariusz pracujący w wydziale kryminalnym. Autor przedstawia rozterki tajniaka, który musi ukrywać swą tożsamość, by móc zrealizować kolejne zadania. W drugiej...

 • 41.90 zł
  31.84 zł

  Kulisy pracy w CBŚ. Mocna, nieocenzurowana opowieść o pracy polskiego przykrywkowca. Podziemie narkotykowe w Polsce przeżywa swoje najlepsze lata, kiedy zostaje powołane Centralne Biuro Śledcze, polskie FBI. Maciej Nowacki, policjant i agent w jednej osobie, przez rok nie jest przydzielany do...

 • Dla wszystkich najmłodszych (ale nie tylko)miłośników zwierząt i pożeraczy ciekawostek przyrodniczych Wydawnictwo Skrzat przygotowało książkę pt. Kameleon i spółka. Mistrzowie kamuflażu. Jej bohaterowie są nadzwyczajni, mimo że część z nich łatwo spotkać na co dzień. Zabawnym wierszykom towarzyszą...

 • 33.82 zł
  30.78 zł

  Kiedy policjanci interweniują w sprawie rodzinnej awantury przy ulicy Hill nr 35, na miejscu dokonują przerażającego odkrycia. Seryjny morderca przypadkiem zostaje zdemaskowany, ale jego schwytanie okaże się zaledwie początkiem szokującego śledztwa, w trakcie którego wyjdą na jaw mroczne tajemnice...

 • Olsen i Fu powracają w rapowym duecie. Po niemal 10 latach od wydania `Kameleona` artyści znów spotkali się w studiu, by pracować nad wspólnym materiałem. Zaprosili do współpracy producentów takich jak: Milionbeats, Kamilson, Siwers, Sherlock, Dies i in. Wśród gości na płycie usłyszymy m.in. Pono,...

 • Collecta to jeden z największych na świecie producentów replik zwierząt oraz postaci mitologicznych - misją firmy jest budowanie świata przyrody w miniaturze dla kolekcjonerów. Collecta oferuje produkty najwyższej jakości pod względem rzeczywistego odwzorowania kształtów i kolorów. Figurki mogą...