Julita i huśtawki / Hanna Kowalewska 37,81 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image

Julita i huśtawki (miękka)

książka

 • Wydawnictwo Zysk I S-Ka
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 388
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Julita i huśtawki - opis produktu:

Przejmująca opowieść o czasach, w których wszystkiego było po równo.
Wszystkiego oprócz miłości...
Do rodzinnego miasteczka przyjeżdża pisarz Koli, by przez parę tygodni pracować nad książką i jednocześnie prowadzić przewrotną grę z ukochaną Metką. To właśnie ona, a także jej dawni znajomi stają się głównymi bohaterami jego powieści. Dzieciństwo, młodość, pierwsze miłości, pierwsze śmierci... Ale to Metka interesuje go najbardziej, to ją kocha i zachłannie kolekcjonuje wszystko, co się z nią wiąże: jej doznania, fakty z jej życia i ludzi z jej przeszłości oraz teraźniejszości.
Wędrując po miasteczku, szuka wspólnych śladów, próbuje odtworzyć dawne zdarzenia, dociera do podskórnego nurtu wzajemnych powiązań.

Julita i huśtawki to jednak nie tylko powieść o młodości, miłości i namiętności. Jej pełnoprawnym bohaterem jest też PRL. Hanna Kowalewska opowiada o nim w sposób wyjątkowy - ostro, ironicznie, bez sentymentalizmu, obnażając wiele absurdów tamtego czasu. Jaki wpływ na bohaterów ma epoka, a jaki rodzina i dom, w którym żyją? Czy uda im się przezwyciężyć różne obciążenia i wygrać z losem? Pierwszomajowe pochody, oranżada, kamienna wanna z czarodziejską wodą, anioły, koty, kałuże i prowincja, na której może zdarzyć się wszystko, w przewrotnej i wciągającej powieści Hanny Kowalewskiej.

inne wydania :

produkt cyfrowy

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Róża wiatrów

Agnieszka Krawczyk

miękka
25,85 zł 39.77
 • -42%
Marzycielka

Katarzyna Michalak

miękka
23,07 zł 39.77
 • -30%
Zjazd absolwentów

Guillaume Musso

miękka
27,09 zł 38.69
 • -36%
Kolejne 365 dni

Blanka Lipińska

miękka
25,48 zł 39.82
 • -42%
Kołysanka z Auschwitz

Mario Escobar

twarda
23,01 zł 39.66
 • -35%
Jeszcze się kiedyś spotkamy

Magdalena Witkiewicz

miękka
25,89 zł 39.84

Hanna Kowalewska - przeczytaj też

 • -5%
Cztery rzęsy nietoperza

Hanna Kowalewska

miękka
37,81 zł 39.81
Cztery rzęsy nietoperza

Hanna Kowalewska

twarda
47,89 zł
Góra śpiących węży

Hanna Kowalewska

miękka
44,78 zł
Inna wersja życia

Hanna Kowalewska

miękka
44,80 zł
Maska Arlekina

Hanna Kowalewska

miękka
39,81 zł
Przelot bocianów

Hanna Kowalewska

miękka
42,80 zł
 • -5%
Tego lata, w Zawrociu

Hanna Kowalewska

miękka
33,08 zł 34.82
 • -5%
Zanim odfrunę

Hanna Kowalewska

miękka
42,55 zł 44.78

Zobacz również

 • -20%
Kolory pawich piór

Jojo Moyes

miękka
31,82 zł 39.77
 • -35%
Serotonina

Michel Houellebecq

miękka
29,24 zł 44.99
 • -33%
Zagubiona

Katarzyna Michalak

miękka
26,69 zł 39.84
 • -35%
Mister

E. L. James

miękka
25,85 zł 39.77
 • -45%
365 dni

Blanka Lipińska

miękka
21,89 zł 39.81
 • -35%
Ślepnąc od świateł (okładka filmowa)

Jakub Żulczyk

miękka
24,05 zł 36.99
 • RRecenzje
 • Książka
 • Julita i huśtawki
5/5 ( 9 ocen )
  5
  9
  4
  0
  3
  0
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny magdalenamag(at)o2.pl
 • 11-02-2010
 • 12:55

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Hanna Kowalewska osadza akcję swojej powieści w małym prowincjonalnym miasteczku o jakże charakterystycznej nazwie Rodzinne w połowie lat pięćdziesiątych i powoli wprowadza swoich bohaterów. Powoli, gdyż każdemu z nich towarzyszy już od chwili urodzin. Tak pierwszy na świat przychodzi Bazyli, od początku chorowity, sprawiający wiele problemów. Rok później rodzi się Julita, gdy poród odbiera pijana położna. Od dnia narodzin dziewczynka widzi zawsze obok siebie dwa anioły, które ją chronią. Róża przychodzi na świat w partyjnej rodzinie, rodzice bardzo mocno zaangażowani politycznie nie planowali dziecka. Nie mają też zamiaru zmieniać swojego sposobu życia przez taki wypadek. Dlatego mała Róża szybko musi nauczyć się sama dbać o siebie, a potem też o swoje młodsze rodzeństwo, gdy dla rodziców ważniejsze będą partyjne spotkania niż obiad dla dzieci. Medyk rodzi się w bogatej i dobrze wykształconej rodzinie, żyje więc dostatnie, niczego mu nie brakuje. Szybko też nabiera rodzinnej ambicji, zawsze chce być pierwszy i najważniejszy. Karolina zaraz po urodzeniu jest bardzo słaba i chuda. Niestety nie dostaje wsparcia od własnej matki, która szybko oddaje ją pod opiekę położnej a potem babci. Ma jednak co do Karoliny wielkie oczekiwania w przyszłości. Ulka rodzi się w przeciętnej rodzinie, zwykłej i normalnej. Żadnych szczególnych zdolności, ale też żadnych szczególnych problemów. Jest jeszcze Anita, która nic nie wie o swoich urodzinach, Metka, która niestety nie rodzi się chłopcem tak jak zawsze marzył jej ojciec i Bąk, który ma sześć palców u nogi i szybko dostaje przydomek Żaby, nawet a może zwłaszcza wśród najbliższej rodziny. I tak oto Kowalewska przedstawia wszystkich ważnych bohaterów tej książki. Opowie dokładnie ich dzieciństwo, lata szkolne, życie rodzinne. Choć prawie każdy pochodzi z innej warstwy społecznej wielokrotnie staną w życiu przed podobnymi dylematami i pytaniami. A żadna odpowiedź nie jest przecież oczywista. Również czasy w którym przyjdzie im żyć niejednokrotnie rzucą im pod nogi wyzwania i problemy, na które nie zawsze będą gotowi. Powieść ciekawa jeszcze pod innym względem - Kowalewska pokazuje jak miejsce, otoczenie ludzie wśród których żyjemy wpływa na naszą przyszłość. Powieść różnorodna, wielowątkowa, przyjemna w odbiorze.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny
 • 3-07-2017
 • 20:11

Hanna Kowalewska-autorka m.in. ?Cztery rzęsy nietoperza?, dziś zachęca nas do przeczytania cudownej historii o młodych ludziach, ich dojrzewaniu i pierwszych miłościach ? powieści pt. ?Julita i huśtawki?.
Historię tą autorka umieściła w PRL-owskiej rzeczywistości, czyli począwszy od końca lat sześćdziesiątych, aż po lata osiemdziesiąte, czyli powstanie Solidarności i wybór Polaka na papieża -Św. Jana Pawła II i jego pierwszą pielgrzymkę do Polski.
Narodziny nowego pokolenia, czyli Jole, Baśki, Krzyśki i Andrzeje(większość rodziców tak właśnie nazywało swoje dzieci)zapoczątkowało nową epokę w Polsce.
Autorka pisze, że ich przeżyciem pokoleniowym były strajki z początku lat osiemdziesiątych, ale jednak nie oni je organizowali.
Potem wybuchła NOWA POLSKA, ale też nie oni podpalali lont.
Bardzo nie lubili swoich imion.
Medyk w rzeczywistości Janusz(tę ksywę zyskał w podstawówce), Bąk, czyli Mirek, Metka, to po prostu Baśka, Bazyli, czyli Wiesiek.
Dzisiejsza epoka lubi egzotykę i cudzoziemszczyznę.
Metka jest jednak dobra na wszystko, Bazyli, Bąk, Karolina, Medyk, Anita, Ulka i oczywiście Julita.
Bazyli pochodzi z patologicznej rodziny, ojciec alkoholik, bije matkę i syna, chłopiec musi pracować za młodu, aby zarobić na chleb, a Julita jest szczęśliwą i beztroską dziewczynką, która nie musi się o nic martwić. Ma swoje marzenia, anioły, które dodają skrzydeł i jest szczęśliwa.
Bazyli zakochuje się w Julicie bez pamięci, ale oto Julita ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.
Co stało się z Julitą?
Kto jest odpowiedzialny za jej śmierć?
Jak Bazyli to zniesie?
Co stanie się z chłopcem?
Są to pytania, które jak myślę zainteresują Cię Drogi czytelniku i sięgniesz po tę fajną powieść, aby się w niej zatracić bez reszty.

Jest to powieść o dzieciństwie, młodości, miłości i tragicznej śmierci.
O pochodach pierwszomajowych, starych kamienicach, w których dzieją się różne tragedie i ludzkie historie.

Rozruchy w Ursusie i Radomiu, gdzie zginęło siedemnaście osób, a dwa i pół tysiąca aresztowano to też kawał naszej historii, którą większość Polaków pamięta i wspomina, a dla młodych to historia, którą powinni poznać.

Poznaj Drogi czytelniku wspomnienia z dalekiej przeszłości, gdzie Solidarność przyniosła tym młodym ludziom promyk nadziei, że za chwilę wszystko się zmieni.
To piękna i fascynująca lektura, do której Was gorąco zachęcam.
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • W numerze [Contents] Artykuły [Articles] Maciej Smętkowski, Agnieszka Olechnicka, Adam Płoszaj: Współpraca naukowa jako element potencjału innowacyjnego regionów europejskich [Academic cooperation as an element of European regions innovation potential], doi 10.7366/1509499516701, s. 5-25;...

 • Artykuły [Articles] Paweł Swianiewicz, Julita Łukomska: Lokalna konkurencja podatkowa w Polsce [Local tax competition in Poland], doi: 10.7366/1509499526401, s. 5-29; Piotr Werner: Efekt odbicia w rozwoju technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarstwach domowych w Polsce [The...

 • ARTYKUŁY [Articles] Maciej Holko: Kontrowersje wokół teorii rozwoju regionalnego [Controversies regarding the theory of regional development ], doi: 10.7366/1509499536101, s. 5-22; Dominika Wojtowicz, Tomasz Kupiec: Fundusze unijne szansą na wzrost gospodarczy? Studium przypadku województwa...

 • Fingerlings zestaw huśtawka i 2 małpki to interaktywny zestaw, w skład którego wchodzą dwie małpki z serii Fingerlings: Milly i Willy (w kolorze niebieskim oraz fioletowym), a także dedykowana im huśtawka, połączona z drążkiem do wspinania się czy wiszenia. Małpki Milly i Willy są w...

 • Ergonomiczna i wygodna huśtawka z zabezpieczeniem dla małych dzieci, które można zdemontować gdy maluch jest już starszy. Liny w zestawie. Siedzisko pokryte jest powłoką ANTI-UV chroniąca przed słońcem. Wymiary: 35,5x24x200 cm Dla dzieci w wieku od 18 miesięcy.