SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

J.R.R. Tolkien Biografia

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
 • Promocja
  image-promocja

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Data wydania 2023
Oprawa miękka
Ilość stron 360
 • Wysyłka Kup do 15:00, wyślemy jeszcze dziś!
  Dotyczy zamówień opłaconych przez PayU, kartą lub za pobraniem.
 • Płatności Twisto 11.23

Opis produktu:

 Jedyna autoryzowana biografia twórcy Śródziemia, która przybliża czytelnikom niezwykłą osobowość oraz przedstawia bogactwo informacji o życiu i pracy pisarza Niewielu pisarzy w historii wywarło taki wpływ na czytelników jak J.R.R. Tolkien, którego imponująca powieść Władca Pierścieni przekroczyła ograniczenia czasu, wieku i narodowości, stając się lekturą obowiązkową dla milionów ludzi. Nawet obecnie, wiele lat po śmierci Tolkiena, przychodzą na adres wydawcy listy do niego, pełne pytań o jego życie, o to, jak to się stało, że zaczął pisać o hobbitach, czarodziejach, krasnoludach i elfach. Dla wielu czytelników Tolkien nie umarł. Niniejsza biografia przynosi odpowiedzi na ich pytania oraz podsuwa możliwe rozwiązania innych kwestii.Humphrey Carpenter był przyjacielem synów i córki Tolkiena, którzy udzielili mu zgody na napisanie biografii ojca oraz udostępnili mu dokumenty, listy i fotografie, a także podzielili się z nim swoimi wspomnieniami. Carpenter przedstawia życie Tolkiena od jego wczesnego dzieciństwa w Afryce Południowej poprzez samotne lata po śmierci obojga rodziców zakończone jego małżeństwem, spokojne lata sukcesów akademickich w roli wybitnego oksfordzkiego profesora i czasy niespodziewanego powszechnego uznania, które zmieniło jego życie.Chociaż biografia ta ukazała się przed większością pośmiertnie wydanych tekstów Tolkiena zredagowanych przez jego syna Christophera, zupełnie nie straciła na aktualności, pasjonująco opowiadając o życiu pisarza.T.A. Shippey, autor książki J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: wysyłka 24h
Wydawnictwa: Zysk
Kategoria: biografie i wspomnienia
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2023
Wymiary: 155x230
Ilość stron: 360
ISBN: 9788383350165
Wprowadzono: 06.10.2023

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

RECENZJE - książki - J.R.R. Tolkien Biografia - Humphrey Carpenter

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:
Nagrodzona Recenzja

Beata W.

ilość recenzji:49

22-10-2023 08:17

Mimo, że biografia po raz pierwszy została wydana w 1977 r., to ja po raz pierwszy ją przeczytałam. Nazywana jest ?autoryzowaną biografią? J.R.R. Tolkiena (1892-1973), ponieważ autor uzyskał nieograniczony dostęp do wszystkich dokumentów Tolkiena i przeprowadził wywiady z jego przyjaciółmi i rodziną.
Biografia przedstawiła dokładną historię życia Tolkiena, z ukazaniem jego zalet i wad, cech charakterystycznych osobowości, przyzwyczajeń, zwykłych i niezwykłych zainteresowań. Autor prezentuje sylwetkę w taki sposób, który pozwala zrozumieć i docenić Tolkiena zarówno jako osobę, jak i autora. Pozornie zwyczajne życie jednego z oksfordzkich profesorów okazuje się być fascynujące, pełne inspiracji i kreatywności. Biograf pokazał na jakiej podstawie rodziła się wewnętrzna wyobraźnia Tolkiena. Połączone tu zostały dane historyczne, osobiste spostrzeżenia, cytaty z listów samego Tolkiena i jego przyjaciół oraz pozornie nieistotne szczegóły (jak dziecięca fascynacja walijskimi nazwami miejscowości, przyzwyczajenia do miejsc, pasja do poznawania języków, nawyki pisarskie, przejście na katolicyzm i głęboka wiara). Autor prezentuje zainteresowania Tolkiena językiem fińskim, etapy konstruowania zupełnie innego języka, budowanie światów elfów, opowieści i w końcu pracę nad książkami, które przyniosły mu największy rozgłos. Pokazane są również prawdopodobne przyczyny ciągłych wprowadzanych przez Tolkiena poprawek. W tym wszystkim poznajemy Tolkiena, który ma czas nie tylko na pracę na uczelni, spotkania w klubach dyskusyjnych, poranną Mszę Świętą, ale również zabawę i spacery z dziećmi, których ze związku z Edith na świat przyszła czwórka. W ten sposób stworzony został bogaty portret niepozornego człowieka.
Biografia napisana jest lekkim, przystępnym i wciągającym stylem. Czytelnik poznaje życie Tolkiena chronologicznie począwszy od historii jego rodziców, aż po jego śmierć we wrześniu 1973 r. Urodzony w styczniu 1892 r. w Republice Południowej Afryki, John Ronald Reuel Tolkien został zbyt wcześnie przez rodziców osierocony i wraz z bratem wychowywany przez przyjaciół matki. Studiował w Oxfordzie, służył podczas pierwszej wojny światowej, przeżył bitwę nad Sommą, w której stracił wielu najbliższych przyjaciół. Po wojnie powrócił do życia akademickiego, zdobył dobrą reputację jako uczony i nauczyciel akademicki i ostatecznie został profesorem języka angielskiego w Merton w Oksfordzie. Był także bliskim przyjacielem C.S. Lewisa i innych pisarzy znanych jako Inklingowie. Carpenter jest zresztą autorem książki ?Inklingowie. C.S.Lewis, J.R.R.Tolkien, Charles Williams i ich przyjaciele? (wydawnictwo Zysk i S-ka, wyd. 2000), którą obecnie bardzo trudno zdobyć w przyzwoitej cenie, wobec czego mam nadzieję, że zostanie ponownie wydana.
Książka poruszająca, napisana z polotem, biografia, ukazująca zrównoważony obraz człowieka pełnego pasji i nieoczywistych zainteresowań. To właściwie podstawowe źródło faktów i anegdot o życiu Tolkiena, który moim zdaniem był perfekcjonistą. Bardzo polecam.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

mil**********

ilość recenzji:1945

7-10-2023 06:26

TOLKIEN ODBRĄZOWIONY

W końcu dostaliśmy wznowienie książki ?J.R.R. Tolkien: Biografia? i doskonale się składa, bo stare wydania na rynku wtórnym potrafią osiągać astronomiczne ceny, a tu teraz mamy znów, świetnie wydane i za logiczne pieniądze. Gratka dla fanów, tym bardziej, że to przecież dzieło, o którym zwykło się mówić ?autoryzowana biografia?. A przy okazji to już w sumie klasyka, wydana ledwie cztery lata po śmierci Tolkiena w 1977, a klasyka niemal zawsze jest dobrze napisana, satysfakcjonująca i dostarczająca świetnie podanej wiedzy o jednym z najciekawszych i najlepszych pisarzy.

Tolkien. Od dzieciństwa spędzonego w Afryce, przez życie ucznia, studenta i chłopaka zakochanego w dziewczynie, o którą chciał walczyć, po wielką sławę, jaką przyniosła mu twórczości literacka. I tak aż do końca, od najwcześniejszych lat, po te najpóźniejsze, od chwil samotności po rodzinne życie, wędrujemy, przyglądamy się temu wszystkiemu i odkrywamy krok po kroku.

Za niniejszą biografię odpowiada Humphrey Carpenter, czyli człowiek znany przede wszystkim z pisania o Tolkienie czy redagowania jego spuścizny. Właściwie nie tylko o Tolkienie pisał, a ogólnie o Inklingach, czyli tej nieformalnej grupie oksfordzkich intelektualistów, do których zaliczali się też m.in. twórca ?Opowieści z Narnii? C.S. Lewis i jego brat, syn Tolkiena Christopher, Charles Williams czy John Wain. No i to właśnie on redagował ?Listy? Tolkiena i napisał niniejszą historię jego życia i twórczości.

A o co chodzi z tą ?autoryzowaną?? W skrócie autor (swoją drogą zmarły w 2005 roku, w wieku niespełna sześćdziesięciu lat) był przyjacielem dzieci brytyjskiego pisarza i to te dzieci zgodziły się, by stworzył biografię ich ojca. Było to co prawda jeszcze w czasach, kiedy nie wyszły znane nam dziś, a wydane pośmiertnie dzieła autora, ale, jak słusznie zauważa wydawca w blurbie, książka nic przez to nie traci. W końcu to historia przede wszystkim życia, losów, które lepiej tą twórczość pozwalają zrozumieć i osadzić w danym kontekście wydarzeń z przeszłości ? nawet, jeśli sam autor odcinał się od takiej interpretacji ? a przede wszystkim poznać pisarza.

Bo Tolkien, jaki wyłania się ze stron ?Biografii? to zwyczajny człowiek. Carpenter nie buduje mu pomnika, a po prostu opowiada o nim, jego czasach i wydarzeniach, które go ukształtowały. I na tym się skupia i o tym dobrze, życiowo, z wyczuciem opowiada. A że robi to w dobrym stylu, treściwie i po prostu bardzo przyjemnie, a zarazem profesjonalnie, bardzo dobrze czyta się to wszystko, a całość zostaje z czytelnikiem na dłużej.

No i jeszcze to wydanie. Twarda oprawa, obwoluta? Zdjęć może mało, jak na lekarstwo, może i czarnobiałe, ale nie o zdjęcia chodzi (choć trochę by się ich przydało), a o treść, a ta, jak już wiadomo, świetna jest. Więc znakomita pozycja, pięknie wyglądająca na półce i? Czy trzeba czegoś więcej fanom Tolkiena? Fakt, kolejnego tomu ?Historii Śródziemia?, ale ten już się zbliża, więc mamy się z czego cieszyć.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?