SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Jeszcze końca nie widać

Czy służba zdrowia służy naszemu zdrowiu?

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Wielka Litera
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Liczba stron 328

Opis produktu:

13 marca 2020 r. to dla wielu data graniczna: wówczas w Polsce rozpoczęła się narodowa kwarantanna. Dwa miesiące przymusowego siedzenia w domu ujawniły wiele prawd o polskim społeczeństwie i podejściu do służby ochrony zdrowia.

Maseczki bez atestów kupione za ogromne pieniądze. Płyn z Orlenu jako najpopularniejszy środek dezynfekujący. Błędy w zarządzaniu walką z pandemią. Media siejące panikę i zastraszające obywateli kolejnymi doniesieniami o zakażonych i zmarłych. W centrum tego oka cyklonu znaleźli się oni: lekarze i personel medyczny, stanowiący pierwszą linię frontu walki z wirusem SARS-CoV-2. Pielęgniarki z przymusem pracy i głodowymi pensjami. Ratownicy medyczni, którzy środki ochrony kupili z własnych pieniędzy. Lekarze, którzy ze względu na zagrożenie przez tygodnie nie widywali się ze swoimi rodzinami. Przemęczeni, sfrustrowani, wypaleni.

O szczegółach walki polskiej służby zdrowia z koronawirusem opowiedzieli wybitni lekarze i specjaliści oraz personel medyczny średniego i wyższego szczebla. Wśród rozmówców Anity Czupryn znaleźli się m.in. prof. Krzysztof Simon - za sprawą swoich niezależnych opinii publikowanych w mediach społecznościowych nazywany `twarzą pandemii`, prof. Alicja Chybicka - onkolog i hematolog dziecięcy, prof. Dariusz Dudek - kardiolog oraz dr hab. Ernest Kuchar - prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii. W szczerych rozmowach wskazują, jakie rażące błędy popełniono podczas walki z koronawirusem i co należy zrobić, aby próbować zatrzymać jego rozprzestrzenianie się.

Przypominają, jak wyglądały pierwsze dni pandemii w Polsce. Wyjaśniają, dlaczego lockdown był potrzebny. Sugerują, co wciąż można zrobić, by minimalizować ryzyko zakażenia. Zwracają uwagę na sprzeczne procedury i obostrzenia, które są nagminnie ignorowane. I zgodnie podkreślają, że łagodzenie restrykcji nie oznacza końca zagrożenia.

W rozmowach z Anitą Czupryn poruszają także tematy, które wywołują silne emocje: rządowy zakup wadliwych maseczek za ogromne pieniądze. Szkalowanie pracowników służby ochrony zdrowia przez media i społeczeństwo. Testy wskazujące fałszywe wyniki. Maseczkową rewię mody wśród celebrytów i polityków, podczas gdy personelowi medycznemu dopomagały osiedlowe krawcowe. Przerzucanie między szpitalami pacjentów z podejrzeniem zarażenia.

Współrozmówcy Anity Czupryn dzielą się też osobistymi refleksjami: o lekarskim powołaniu do pomocy innym, możliwych sposobach udoskonaleń polskiej służby ochrony zdrowia oraz trudnościach, z jakimi każdego dnia w walce z koronawirusem styka się personel medyczny. Co wzbudza ich największy lęk i dlaczego są dumni z mobilizacji polskiego społeczeństwa?

Pracownicy służby zdrowia wskazują, w jaki sposób możemy zabezpieczyć się przed kolejną falą zakażeń. Sugerują, kiedy pojawi się skuteczna szczepionka. I wprost mówią o tym, jakie będą prawdziwe skutki pandemii. W tym względzie są zgodni: one wciąż są dopiero przed nami.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Promocje: Książki o epidemiach
Kategoria: literatura faktu, publicystyka
Wydawnictwo: Wielka Litera
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 138x205
Liczba stron: 328
ISBN: 9788380325302
Wprowadzono: 13.10.2020

RECENZJE - książki - Jeszcze końca nie widać, Czy służba zdrowia służy naszemu zdrowiu? - Anita Czupryn

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

3/5 ( 1 ocena )
  • 5
    0
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Aga

ilość recenzji:194

4-11-2020 12:15

Koronawirus to temat, który cały czas maglowany jest przez media, natykamy się na niego w internecie i poruszamy w rozmowach z bliskimi. Nie dziwi więc, że pojawiać zaczęły się też pozycje dotyczące epidemii. Jedną z nich jest Jeszcze końca nie widać Anity Czupryn.
Książka to zbiór rozmów z osobami związanymi z medycyną ? często poważnymi profesorami, lecz nie tylko. Każda rozmowa przeplatana jest wypowiedzią pracownika niższego szczebla, czymś w rodzaju monologu, wspomnienia z pierwszych dni epidemii. Pojawiają się też wpisy z facebookowego profilu, który ironicznie podchodzi do sprawy wirusa. Mamy zatem trzy publikowane naprzemiennie typy wypowiedzi ? wpis z fanpage?a, monolog i wywiad.
Wywiady z lekarzami, profesorami, dotyczą nie tylko spraw epidemii, chociaż właśnie wokół tematu ciągle krążą. Autorka pyta o pierwsze zachorowania w Polsce, porusza sprawę prognoz na jesień, prosi o podzielenie się przemyśleniami na temat działań władz. Mówi się o codziennej pracy lekarzy, w tym także tych, z którymi autorka postanowiła porozmawiać. Nie zabrakło też tematu dotyczących przygotowania na epidemię, kwestii materiałów, które powinny mieć szpitale, szczepionki. Są też wątki bardziej prywatne, dotyczące osób, z którymi rozmawia. Rozmowy były prowadzone w różnym czasie ? w marcu, maju, czerwcu. Widać w nich różne stadia epidemii i różne problemy z nich wynikające.
Interesująco wypadają monologi, które zazwyczaj mają zaledwie dwie-trzy strony. O swoich doświadczeniach z walką z wirusem opowiadają na przykład ratownicy medyczni i pielęgniarki. Tu obraz choroby jest inny ? bezlitosny i prawdziwy. Brak środków, męcząca, wielogodzinna praca, słabe przygotowanie do tego typu sytuacji, niepewność i prowizorka są na porządku dziennym.
Książka porusza nie tylko problem wirusa. Przede wszystkim ujawnia nam pewien obraz Polski. Służba zdrowia zawsze była traktowana po macoszemu, co teraz widać jak na dłoni. Braki podstawowych środków, które powinni mieć lekarze, lecz także kondycja społeczeństwa, władz państwowych, dezorientacja, dezinformacja, sprzeczne porady ? to wszystko tu przedstawiono. Pokazano też to, o czym media nie mówią głośno ? pewien rodzaj zobojętnienia społeczeństwa na kwestię wirusa po upływie kilku tygodni od wybuchu epidemii. Poruszono temat gospodarki, lockdownu, polityki, absurdalnych zakazów i ograniczeń, nieodpowiedzialności ludzi, chaosu, który zapanował po nastaniu koronawirusa.
Podczas lektury książki miałam wrażenie, że osoby, które się w niej wypowiadały, miały mi pokazać, że to wszystko obrosło w zbyt dużą otoczkę paniki, że wszystko, co jest nam przykazywane, jest bez sensu, a nawet służba medyczna nie umie sobie poradzić z obecną sytuacją. Niektóre opisywane wydarzenia i postawy zaskakiwały, jak chociażby podejście lekarzy do podstawowej higieny i nadzieja, że wirus ominie Polskę, którą miała jedna z pielęgniarek. Niektóre informacje mnie zupełnie nie przekonywały, a inne zatrważały. Jedni lekarze mówili, że noszenie maseczek jest bezcelowe, inni przyznawali, że właśnie tak się chronią przed zarażeniem. Widać, że nawet w środowisku medycznym pojawiają się różne opinie i postawy dotyczące wirusa.
Ogólnie jednak wrażenie po tej lekturze mam takie ? jest źle, wszystko jest nie tak, ale jak ma być, tego nikt nie wie. Służba zdrowia kuleje, kraj jest nieprzygotowany do tego typu sytuacji, a to, co przedstawiają politycy i media, nijak się ma do codziennej pracy pielęgniarek czy ratowników, którzy muszą podejmować szybkie decyzje, by uchronić siebie i pacjentów. Niejednokrotnie w pozycji pokazywano absurdy, które wypunktowane mogą śmieszyć, ale gdy pomyśli się o tym, że to dzieje się tuż obok nas i w każdej chwili możemy tego doświadczyć na własnej skórze, to przeraża. Zerknijcie do pozycji, by poczytać opinie osób, które na co dzień mają do czynienia z koronawirusem, a walka w ich przypadku trwa znacznie dłużej niż od kilku tygodni.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?