Jedz inaczej

Dlaczego jemy to, co jemy?

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Leanne Cooper wykorzystuje swoją wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii, by wyjaśnić wiele zjawisk, które powodują, że jemy to, co jemy.

Czy wiecie, że siadając do posiłku w większym gronie zjadamy więcej, a kiedy częstujemy się potrawami w określonej kolejności, jemy mniej?
Czy wiecie, że nagradzanie dziecka za zjedzenie określonego warzywa może sprawić, że nie będzie lubiło jego smaku w przyszłości?
Czy wiecie, że lubić coś to nie to samo, co mieć na coś ochotę - i odwrotnie?

Jedz inaczej to praktyczny poradnik z prostymi ćwiczeniami, które sprawią, że nauczycie się jeść zdrowiej, lepiej i mniej i nie będziecie musieli już sięgać po kolejne diety. Dzięki tej książce poznacie też wiele sztuczek stosowanych przez marketingowców i restauratorów i nauczycie się omijać pułapki, w które wpada większość z nas.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 13.01.2016

RECENZJE - książki - Jedz inaczej, Dlaczego jemy to, co jemy?

4.3/5 ( 8 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    2
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Tomek

ilość recenzji:1

brak oceny 12-02-2016 17:28

?Jedzenie to sztuka wyboru?

Każdy z nas kiedyś zastanawiał się dlaczego jemy to, co jemy. Dlatego pojawienie się na rynku książki Leanne Cooper ?Jedz inaczej? wzbudziło moją ciekawość. ?To nie jest następny poradnik? ? krzyczały zapowiedzi wydawcy. Więc co? ? zapytałem ? i podjąłem wyzwanie.

Poradnik ?Jedz inaczej? wykorzystuje wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii, żeby wytłumaczyć czytelnikowi pewne mechanizmy żywieniowe, nawyki i wiele zjawisk, których początek tkwi często w naszej podświadomości. Ale czy na pewno? Przyjrzyjmy się zatem bliżej tej książce.

Bibliografia. Pierwsze ?sprawdzam? powiedziałem literaturze źródłowej. Weryfikując piśmiennictwo chciałem mieć pewność, że czytana książka ma podłoże naukowe. I tu pierwsza pozytywna niespodzianka. Znaczna część literatury źródłowej nie tylko znajduje się na tzw. liście filadelfijskiej czasopism naukowych (ISI Master Journal List), ale również są to czasopisma indeksowane przy użyciu czynnika wpływu (IF), których aktualne odziaływanie (znaczenie) publikowane jest na interdyscyplinarnej liście (Journal Citation Reports) przygotowywanej corocznie przez Thomson Reuters. Co to znaczy dla przeciętnego śmiertelnika?
Mówiąc krótko: treści zamieszczane w tych czasopismach są weryfikowane, recenzowane przynajmniej przez dwóch niezależnych recenzentów naukowych i podlegają ocenie.
Mówiąc jeszcze krócej: są wiarygodne.

Treść. Rzeczywiście jest inna. Nie ma tej książce tabel kalorycznych, nie ma tabel skupiających się na wartościach odżywczych produktów, nie ma też przepisów i magicznych diet, które pozwolą schudnąć. ?Jedz inaczej? nie aspiruje do tego aby zmieniać ciało czytelnika, ale przede wszystkim jego sposób myślenia. Upragniony przez wielu spadek masy ciała będzie zatem jedynie efektem ubocznym. A co będzie efektem głównym? Zdrowie. Zmiana nawyków wpłynie głównie na nasze zdrowie.

Wartość dodana. Poradniki mają to do siebie, że radzą, ale robią to w mniej lub bardziej zrozumiały i przystępny sposób. Ten, kierowany jest do każdego czytelnika. Nawet osoba bez ugruntowanej wiedzy biologicznej będzie mogła poznać podłoże swoich zachowań, a proste ćwiczenia pomogą jej zapanować nad swoimi nawykami. Ponadto, zrozumienie mechanizmu pułapek zastawianych przez speców od marketingu i sprzedawców ułatwi oparcie się pokusie czyniąc naszą dietę (nieodchudzającą) zbilansowaną i mądrą.

Dlaczego warto sięgnąć po książkę ?Jedz inaczej? Leanne Cooper? Bo przecież nie żyjemy tylko po to aby jeść i nie jemy tylko po to aby żyć. Moja ocena: 6/10

Ewelina Zdaniewicz

ilość recenzji:39

brak oceny 1-02-2016 21:30

Przyznam się szczerze, że nie czytam poradników. Wychodzę z założenia, że ?punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?, że ile ludzi, tyle opinii, a poza tym każdemu należy się podejście indywidualne. Zwłaszcza w kwestiach tak delikatnych jak jedzenie czy uściślając ? zdrowe odżywianie.

Dlatego właśnie nigdy nie kupiłam kalendarza Ewy Chodakowskiej ani żadnej innej książki, w której znajdowałyby się tego typu porady. Kiedy pojawiła się okazja do zrecenzowania książki Leanne Cooper ?Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy?, stwierdziłam, że spróbuję, bo i czemu nie ? zawsze to będzie coś nowego i, w razie czego, będę mogła poprzeć swoją niechęć merytorycznymi argumentami. Jak wyszło?

W sumie nie mogę powiedzieć, żebym była niezadowolona. Okazało się, że nie jest to typowy poradnik, który wykłada nam, że dobra dieta jest zbilansowana, a żeby schudnąć, powinniśmy jeść dużo warzyw i mało słodyczy. Ba! Już we wstępie autorka informuje nas, że w jej książce nie dowiemy się nawet, jak uporać się z nadwagą czy otyłością. Muszę przyznać: dla mnie rewelacja! Z każdą kolejną stroną okazywało się, że Leanne Cooper zamiast typowego podejścia, chce przekazać swoim czytelnikom spojrzenie psychologiczne. Pokazuje nam, jak ludzki umysł reaguje na różne bodźce związane z jedzeniem, zachęca do podjęcia autoanalizy, obserwowania swoich zachowań i reakcji naszego organizmu na poszczególne posiłki, smaki, ale także działania towarzyszące konsumpcji. Autorka proponuje całe mnóstwo ćwiczeń, które mają nam pomóc w ustaleniu nawyków, dostrzeżeniu ich, podtrzymaniu dobrych i wyeliminowaniu złych. Cooper zwraca uwagę na wiele aspektów, które ściśle wiążą się z czynnością spożywania posiłków, a których sami byśmy z tym zapewne nie powiązali.

Przechodząc do sedna, książka ?Jedz inaczej? zbiera wszystkie hasła, odnoszące się do zdrowego odżywiania, które są porozrzucane gdzieś w mediach. Autorka przypomina nam, że im mniejszy talerz/miska/łyżka/widelec, tym mniejsze porcje zjadamy; że dopiero po 20 minutach organizm przesyła do mózgu informację, że jest syty, dlatego nie można siedzieć przy stole do momentu, kiedy poczujemy się pełni... i tak dalej, i tak dalej. W dosyć logiczny sposób są nam wyjaśnione mechanizmy rozpoznawania smaków (słodki, słony, gorzki, kwaśny), nie pomija się nawet schematów budowy anatomicznej jamy ustnej. Wiele mamy danych statystycznych, tabelek i wykresów, które podnoszą wiarygodność przytaczanych informacji. To, czego mi brakuje, a co zostało nawet zaakcentowane w jednym z ćwiczeń, to kolory. Książka drukowana jest na czarno-biało, jedynie tabele są zaakcentowane na niebiesko. Szkoda.

Jeżeli ktoś lubi zaglądać w głąb siebie i być świadomym konsumentem, ta książka jest obowiązkową pozycją na jego półce!

Iwona

ilość recenzji:198

brak oceny 31-01-2016 14:30

Czy pragniesz rzucić zbędę kilogramy, a za Tobą kolejna dieta ?cud?, która miała sprawić, że schudniesz? Być może nawet starasz się wprowadzić zmiany w swoim sposobie jedzenia, ale nie nic z tego nie wychodzi i nie wiesz dlaczego? Całą winę, a przynajmniej jej część możesz śmiało zrzucić na nawyki żywieniowe, które przeszkadzają nam w osiągnięciu sukcesu. Leanne Cooper w swojej książce Jedz inaczej. Dlaczego jemy to, co jemy? porusza kwestie związane z psychologią jedzenia, czyli tym, co kieruje nami w podczas wyboru pożywienia i w czasie spożywania posiłków.

Książka Jedz inaczej? to pozycja, po którą powinny sięgnąć osoby, które pragną zmienić swoje nawyki żywieniowe. Nie tylko te będące cały czas na diecie, ale i te, które chcą jeść zdrowiej i czuć się lepiej. Autorka porusza tutaj bardzo ciekawe kwestie, które zaskoczą niejednego czytelnika. Już na samym początku wskazuje czynniki, które sprawiają, że więcej jemy. Wśród nich są takie kwestie jak: ilość osób, które zasiadają z nami przy stole, wielkość zastawy, na jakiej podawane są posiłki, to czy ktoś nam poleca konkretną potrawę, a nawet to, czy rozmawiamy przy jedzeniu.

Autorka obszernie opisuje wszystkie zagadnienia związane z psychologią jedzenia. Robi to jednak w ciekawy, niezwykle przystępny sposób. Dodatkową zaletą są podsumowania, wypunktowania i liczne schematy przedstawiające opisywane przez Cooper teorie. W każdym rozdziale znajdują się również ćwiczenia mające na celu łatwiejsze wprowadzenie w życie zasad promowanych w książce.

Oprócz tego z publikacji można dowiedzieć się, jak marketingowcy manipulują naszymi wyborami oraz dlaczego warto dokładnie czytać etykiety produktów żywnościowych.

Książka jest bardzo ciekawa i czyta się ją bardzo dobrze. Warto się w nią zaopatrzyć i wprowadzać do swoich codziennych zachowań zasady w niej przedstawione. Szczególne te dotyczące żywienia dzieci, w końcu już od małego należy uczyć dzieci dobrego i zdrowego jedzenia, aby w dorosłym życiu uniknąć problemów z otyłością.