JAKO DOWÓD I WYRAZ PRZYJAŹNI / Magdalena Budzińska | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie

JAKO DOWÓD I WYRAZ PRZYJAŹNI (twarda)

Reportaże o Pałacu Kultury

książka

 • Wydawnictwo Czarne
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 312
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

JAKO DOWÓD I WYRAZ PRZYJAŹNI, Reportaże o Pałacu Kultury - opis produktu:

  Nie ma w Polsce budynku, który od kilkudziesięciu lat nieustannie budzi takie emocje. Dla jednych symbol zniewolenia, który należałoby zburzyć. Raz zresztą wyleciał w powietrze - w finałowej scenie "Rozmów kontrolowanych". W rzeczywistości wciąż jednak góruje nad miastem, będąc - ku rozpaczy jednych, radości innych - jego symbolem i turystyczną atrakcją. To z jego trzydziestego piętra najchętniej ogląda się panoramę Warszawy.
  Antologia reporterskich opowieści o Pałacu zawiera kilkadziesiąt tekstów z okresu obejmującego ponad sześćdziesiąt lat: od Symbolu przyjaźni i pokoju, Dumy, siły, radości, przez Tort z piaskowca, Kamienny kwiat, po Obronę Sali Kongresowej i Duchy w Pałacu. To historia niekończącej się dyskusji, czym Pałac Kultury i Nauki, zwany przez warszawiaków Pekinem, był, jest i będzie.

Autorzy: Katarzyna Bielas, Olgierd Budrewicz, Andrzej Chrzanowski, Bohdan Czeszko, Roman Frister, Andrzej Friszke, Dorota Jarecka, Włodzimierz Kalicki, Marcin Kołodziejczyk, Mirosław Kowalewski, Kazimierz Koźniewski, Hanna Krall, Angelika Kuźniak, Cezary Leszczyński, Cezary Łazarewicz, Piotr Łojewski, Krzysztof Malinowski, Karol Małcużyński, Sławomir Mizerski, Jerzy Morawski, Beata Pawlak, Witold Pawłowski, Joanna Podgórska, Krystyna Pytlakowska, Zbigniew K. Rogowski, Marek Sadzewicz, Joanna Solska, Grzegorz Sroczyński, Mariusz Szczygieł, Zofia Uszyńska, Ewa Wilcz-Grzędzińska, Anna Wittenberg, Marta Zielińska

inne wydania :

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -37%
Imperator Sekrety Ojca Rydzyka

Piotr Głuchowski

miękka
34,64 zł 54.98
 • -35%
King! Autobiografia

Rafał Księżyk , Muniek Staszczyk

miękka
37,70 zł 57.99
 • -20%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
55,79 zł 69.73
Dodruk - listopad 2019
 • -37%
Zapach Boga

Konrad Krajewski

miękka
25,14 zł 39.90

Zobacz również

 • -34%
Queen Nieznana historia

Peter Hince

miękka
24,41 zł 36.99
 • -36%
Jak głosić Dobrą Nowinę dzisiaj?

Jacek Op Salij

twarda
12,74 zł 19.90
 • -34%
Leonardo da Vinci

Walter Isaacson

miękka
32,89 zł 49.82
 • RRecenzje
 • Książka
 • JAKO DOWÓD I WYRAZ PRZYJAŹNI, Reportaże o Pałacu Kultury
4.5/5 ( 4 oceny )
  5
  3
  4
  0
  3
  1
  2
  0
  1
  0
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

kotnakrecacz.pl

 • 10-09-2015
 • 07:45

"Budując wielkopańskie mieszkanie polskiej nauce i kulturze, budują królewską siedzibę polskiej młodzieży. Budują dom wielki i ozdobny, który pięknymi zgłoskami z alfabetu architektury wpisuje słowo "przyjaźń" do nowego polsko-rosyjskiego słownika."

Czym jest dla Warszawy i Warszawiaków Pałac Kultury i Nauki, popularnie zwany PeKiNem? Symbolem, wizytówką, wrogiem, przyjacielem, centrum, pamiątką, luksusem i przekleństwem. Jest też kinem, teatrami, basenem, centrum wystawiennictwa, uczelnią, szkołą, biurem... Chyba łatwiej już napisać, czym nie jest ten bezczelny prezent nie mniej bezczelnego przyjaciela, ta szatkownica i grobowiec dla ulic przedwojennej Warszawy, to pole do popisu dla domorosłych matematyków ("Jeśliby urodziło się dziecko i nie opuszczając Pałacu, co noc spałoby w jednym pokoju, opuściłoby gmach w wieku dwudziestu dwóch lat"), ta kuźnia dla polskich fachowców. Nie jest czymś jednoznacznym, a od 60 lat - raczej kością niezgody niż wyrazem przyjaźni. Taki paradoks, jeden z wielu polsko-radzieckich.

O Pałacu pisano już wiele razy - z okazji rocznic, problemów, radości, świąt i z okazji braku okazji. Nie ma chyba w stolicy bardziej kontrowersyjnego i częściej rozpracowywanego na czynniki pierwsze budynku - czynniki społeczne, ekonomiczne, kulturowe, polityczne. Pisali reporterzy, pisarze, dziennikarze, pamiętnikarze i politycy - kto żyw i piśmienny miał coś do powiedzenia w jego sprawie. Próżno szukać tych wszystkich literacko-reportersko-propagandowych tekstów w historycznej już dziś prasie. Jednak w sukurs czytelnikom spragnionym wiedzy (i emocji) przychodzi wybór reportaży o PKiN-ie dokonany przez Magdalenę Budzińską i Monikę Sznajderman wydany nakładem Czarnego.

"Jako dowód i wyraz przyjaźni" pokazuje Pałac chyba z każdej możliwej perspektywy, z każdego punktu widzenia i miejsca na mapie Warszawy. Z ponad tysiąca okien i okienek w tym budynku wyłania się obraz nieszczerości, pośpiechu, niezgody i miłości. Bohaterami PKiN-u są nie tylko jego pomysłodawcy i budowniczowie, ale też jego mieszkańcy - żywi i wegetujący, ci z rodziny naczelnych i ci należący do świata botanicznego - oraz bierni i czynni obserwatorzy pozostający na zewnątrz. Kogo i czego w tym miejscu nie ma - święci i złoczyńcy, kupcy i klienci, artyści i ignoranci, duchy nawet! Prawdziwy jarmark osobowości, bazar możliwości i gabinet osobliwości. Dziękujemy Ci za to, Stalinie!

Poza czasem zabawnymi, a czasem mrożącymi krew w żyłach historiami pierwszorzędnych i podrzędnych autorów reportaży, ogromnym walorem tej książki jest jej wydanie. Dobrane ze smakiem fotografie świetnej jakości, które więcej mówią niż niejeden propagandowy tekst (a ile w nich znalazłam wspomnień z własnego dzieciństwa w cieniu Pałacu!), trafne cytaty, pomysłowa numeracja stron, charakterystyczna "czarna" czcionka, a po zakończeniu lektury... kod kreskowy w kształcie Pałacu - a jakże :)

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Emil

 • 6-08-2015
 • 00:00

Miałem w swoim życiu epizod, w którym Pałac Kultury i Nauki był mi nad wyraz bliskim budynkiem. Codziennie rano oglądałem go z okna swojego mieszkania w centrum Warszawy i wrósł dla mnie w ten krajobraz stając się jego elementem tak oczywistym, jak słońce i chmury. Ta książka odświeża jego obraz pokazując PKiN w nowym świetle. Zbiór reportaży, w którym właśnie Pałac gra pierwsze skrzypce, w dodatku reportaży napisanych z dziennikarskim zacięciem, jest świetną lekturą dla tych, którzy lubią lit. faktu z naszego, rodzimego podwórka. Polecam :)

Czy recenzja była pomocna?

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • "...jako i my odpuszczamy..." to wzruszająca historia miłości Józefa i Heleny, młodych ludzi z Kresów. Miłości poddanej ciężkiej próbie lat wojennych, z dramatycznymi przeżyciami ich obojga. To także wstrząsająca historia, która ukazuje nieludzkie okrucieństwa stalinizmu w sowieckich...

 • 12.60 zł
  10.71 zł

  Jako anioł przedstawia historię dwudziestoczteroletniej Oliwii, która właśnie straciła chłopaka, Dawida. Nie mogąc pogodzić się ze stratą ukochanego, zaczyna wierzyć w zjawiska, które do tej pory uznawała za bajki. Towarzyszy jej zwariowana przyjaciółka Amelia, która dla bliskich zrobi wszystko...

 • Jako - Tako jest Japończykiem, który pomieszkuje wszędzie. Pomaga nam wszystkim codziennie i w każdej sprawie.

 • "...jako i my odpuszczamy..." to wzruszająca historia miłości Józefa i Heleny, młodych ludzi z Kresów. Miłości poddanej ciężkiej próbie lat wojennych, z dramatycznymi przeżyciami ich obojga. To także wstrząsająca historia, która ukazuje nieludzkie okrucieństwa stalinizmu w sowieckich...

 • Droga do wyjścia prowadzi w dół. Porzućcie wszelką nadzieję... Labirynt katakumb ciągnie się kilometrami pod ulicami Paryża. Skrywa miejsce spoczynku niezliczonej ilości dusz. Kiedy zespół badaczy zapuszcza się w podziemia, odkrywa mroczne sekrety ukryte w mieście śmierci. Zaczyna się...

 • Droga do wyjścia prowadzi w dół. Porzućcie wszelką nadzieję... Labirynt katakumb ciągnie się kilometrami pod ulicami Paryża. Skrywa miejsce spoczynku niezliczonej ilości dusz. Kiedy zespół badaczy zapuszcza się w podziemia, odkrywa mroczne sekrety ukryte w mieście śmierci. Zaczyna się...