Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie / Nathan Belofsky 20,88 zł | Książka w Gandalf.com.pl
Kategorie
 • image
 • image

Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie (miękka)

Wydanie 2

książka

 • Wydawnictwo RM
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 226
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Wysyłamy w 3 - 5 dni + czas dostawy
 • Dostępność mały zapas
  Brak na naszym magazynie.
  Spróbujemy go sprowadzić dla Ciebie.
  Szansa na realizację 60%.
  Potrzebny czas 3-5 dni roboczych.

Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie, Wydanie 2 - opis produktu:

Ta skrząca się czarnym humorem książka w pasjonujący sposób opisuje najdziwniejsze i najbardziej przerażające koncepcje medyczne od starożytności do XIX wieku. Wspominano w niej o lekarzach, uczonych i myślicielach, którzy nieświadomie przyczynili się do zacofania w zakresie wiedzy i praktyki medycznej, zwalczając schorzenia wraz z... pacjentami, z niemal komicznym zapałem i łatwymi do przewidzenia rezultatami. Przeraża fakt, że wszyscy `specjaliści`, o których mowa w książce, w swoich czasach należeli do autorytetów w dziedzinie medycyny.
Po lekturze tej książki przychylniej spojrzymy na naszą służbę zdrowia...

Na ból zębów Pliniusz Starszy zalecał nacieranie ust zębem hipopotama i jadanie popiołu ze spalonego wilczego łba. Jan z Gaddesden, doktor nauk medycznych z Oksfordu, zawieszał łebki kukułek na szyjach epileptyków. Osiemnastowieczni studenci medycyny z Nowego Jorku zwykli rzucać z okien odciętymi kończynami pacjentów, a na publiczne sekcje zwłok sprzedawano bilety...

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

E-book

S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • RRecenzje
 • Książka
 • Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie, Wydanie 2
3.9/5 ( 7 ocen )
  5
  3
  4
  2
  3
  1
  2
  0
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny
 • 14-10-2014
 • 17:04

Zastanawialiście się kiedyś jak mogła wyglądać średniowieczna medycyna? Mnie zawsze wydawało się, że ludzie od pokoleń leczyli się ziołami. Jakież było więc moje zdumienie po lekturze książki ?Jak dawniej leczono czyli plomby z mchu i inne historie? trudno opisać w kilku słowach.
To co znalazłam na jej kartach wprawiło mnie w prawdziwe osłupienie. Wyobraźcie sobie bowiem, że np. aby przeciwdziałać nudnościom należy upiec, uwaga, mózg lisa i zjeść naczczo. Natomiast chorym psychicznie golono głowy i przywiązywano do nich baranią wątrobę. Na wiele dolegliwości sugerowano spuszczanie krwi. Przy czym im więcej, tym lepiej. Gdy np. planowano operację, jej termin zależny był od fazy księżyca?
Niestety to nie żarty choć rzeczywiście perspektywa wizyty u takiego specjalisty mrozi krew w żyłach. Książka powstała na bazie najróżniejszych publikacji z okresu od starożytności do XIX w. Medycy prześcigali się w swych koncepcjach leczenia. Pacjenci uznawali ich za ludzi uczonych, godnych zaufania i posłuchu i bezmyślnie poddawali dziwacznym praktykom. A rezultaty tych działań, no cóż, jeżeli ktoś przeżył całą kurację to miał więcej szczęścia niż był tego świadom. Autor w dość humorystyczny sposób opowiada nie tylko o metodach leczenia ale przybliża też konkretne postaci i nazwiska, sławy minionych lat.
Lekturę czytałam z lekkim przymrużeniem oka. Nierzadko wybuchowi śmiechu towarzyszyło przerażenie. Z czymś takim dawno nie miałam do czynienia, właściwie to chyba nigdy nie spotkałam się z tym, żeby jakaś lektura wywołała u mnie tak skrajne emocje.
Niemniej jednak nie żałuję czasu jaki na jej przeczytanie poświęciłam. Bądź co bądź każdemu z nas zdarza się czasem zachorować. Chyba jednak nikt nie zdaje sobie nawet sprawy w jaki sposób byłby leczony setki lat temu. Odkrycie tych faktów może być naprawdę ciekawym doświadczeniem.
Jeśli chodzi o sam układ i styl książki to całość czytało się raczej przyjemnie i płynnie. Tekst wzbogacają cytaty z tych ??wielkich?? dzieł na których bazuje autor. Ponadto na wstępie tradycyjnie znajduje się króciutki spis treści na końcu zaś również skromnej długości indeks.
Wiem jedno, od dziś nieco przychylniej będę patrzeć na naszą, może i kulejącą ale jednak współczesną i mniej drastycznie działająca, służbę zdrowia. Zachęcam do tej niecodziennej lektury miłośników czarnego humoru ale i osoby które pragną cofając się w czasie, poznać źródła i narodziny naszej dzisiejszej medycyny.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -30%
Więźniowie szarości

Christine Lynn Herman

25,77 zł 36.81
 • -30%
Magia Cierni

Margaret Rogerson

31,34 zł 44.78
 • -30%
Zakon drzewa pomarańczy Tom 2

Samantha Shannon

27,92 zł 39.88
 • -30%
Zakon drzewa pomarańczy Tom 1

Samantha Shannon

27,92 zł 39.88
 • -15%
Furia

Jolanta Bartoś

30,51 zł 35.90
 • -30%
Jasność

Maja Wolny

27,87 zł 39.81

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 26.92 zł
  22.88 zł

  Bywają małżeństwa zbudowane na przyjaźni, na czułości, na porozumieniu dusz. Związek Grażyny i Ludwika zawsze napędzała namiętność. Dlatego co roku uroczyście świętują rocznicę wieczoru 1963 roku, kiedy pierwszy raz rzucili się na siebie, aby uprawiać seks. To zawsze dzień podsumowań, planów i...

 • Mózg jest w pełni zdolny do prawidłowego funkcjonowania przez całe życie. Demencje i inne choroby mózgu nie są częścią naturalnego procesu starzenia. Książka stanowi drogowskaz, jak utrzymać zdolności umysłowe, a nawet odwrócić już zaistniałe procesy degeneracyjne. Autor przedstawia program...

 • Charles Foster chciał wiedzieć, jak naprawdę wygląda życie z perspektywy borsuka, wydry, jelenia, lisa i jerzyka. Postanowił doświadczyć tego na własnej skórze. Przez kilka tygodni niczym borsuk mieszkał w norze i odżywiał się dżdżownicami. Jako wydra pływał nocą w rzekach północnej części...

 • Mózg jest w pełni zdolny do prawidłowego funkcjonowania przez całe życie. Demencje i inne choroby mózgu nie są częścią naturalnego procesu starzenia. Książka stanowi drogowskaz, jak utrzymać zdolności umysłowe, a nawet odwrócić już zaistniałe procesy degeneracyjne. Autor przedstawia program poparty...

 • Tutaj znajdziesz wiele pomysłów na najróżniejsze projekty, nie tylko z papieru! Jak narysować piękny obrazek dla Mamy, jak zrobić breloczek do kluczy dla Taty, jak zbudować tratwę piratów, jak wykleić ramkę na zdjęcie i wiele, wiele innych pomysłów.

 • ublikacja w przystępny, instruktażowy sposób omawia najczęstsze problemy, które napotykają osoby zajmujące się rozliczeniami przychodów w zakresie rozliczeń składek i podatku dochodowego w miesiącu przekroczenia przez osobę zatrudnioną rocznego limitu podstawy wymiaru składek oraz kwoty przychodu...