Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Inteligencja kwiatów (twarda)

książka

Wydawnictwo MG
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wśród jego utworów wielką poczytnością cieszyły się znakomite eseje filozoficzno-przyrodnicze, w których dowiódł talentu wnikliwego obserwatora przyrody i umiejętności fascynującego jej opisywania. Dziś prezentujemy jego Inteligencję kwiatów.
Ciekawe jest zauważyć, ze po latach wracamy do identycznych obserwacji jak właśnie Maeterlinck, który pisze o swojej książce tak: Szkic mój nie ma zgoła aspiracji stania się podręcznikiem. Jedynie pragnę zwrócić uwagę na kilka interesujących rzeczy, jakie dzieją się tuż obok nas, w tym samym świecie, gdzie uważamy się z taką pychą za istoty uprzywilejowane. (...) Geniusz ziemi, będący prawdopodobnie zarazem geniuszem całego świata, zachowuje się w walce o byt podobnie do człowieka. Stosuje te same metody i posługuje się tą samą logiką. Osiąga cel środkami, jakich się imamy, idzie po omacku, waha się, zawraca, zaczyna po kilka razy jedno, dodaje szczegóły, eliminuje je, poznaje i naprawia błędy. Słowem, robi wszystko, co my byśmy robi na jego miejscu.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: MG
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 10.05.2017

RECENZJE - książki - Inteligencja kwiatów

4.2/5 ( 16 ocen )
  • 5
    11
  • 4
    0
  • 3
    3
  • 2
    1
  • 1
    1

dobrerecenzje.pl

ilość recenzji:1

brak oceny 10-06-2017 15:53

Maurice Maełerlinck napisał tę książkę ponad sto lat temu i nadał jej tytuł bardzo prowokacyjny, bo czy rośliny mogą być inteligentne?
Nasuwa się tu również pytanie czy posiadając tak rozległą wiedzę w dzisiejszych czasach, książka napisana przed stu laty jest nadal aktualna?
W dzisiejszym rozumieniu inteligencja kojarzona jest z umiejętnością myślenia, a także obecnością układu nerwowego.
Rośliny tych cech nie posiadają, ale autor książki opisał je jako inteligentne.
Roślina wie lepiej od nas przeciw komu musi się buntować oraz kiedy ma być sprytna i przezorna.
Może brzmi to śmiesznie, ale na przykład rośliny o kwiatach żółtych podobnych do? kaczeńca? może tu posłużyć. W celu zabezpieczenia sobie gatunku i jego trwałości wydaje ona dwa rodzaje ziaren. Jedne łatwo odpadające, zaopatrzone w skrzydełka aby przenosił je wiatr, a drugie pozbawione tego narządu, tkwią wewnątrz korony aż do czasu jej rozkładu i potem dostają się do ziemi. Bardzo spodobał mi się opis małej roślinki o białych kwiatach, rosnącej pod drzewami oliwnymi.
Ta mała i krucha roślinka zaopatruje swoje łodyżki w gruczoły wydzielające kleistą ciecz i w ten sposób chroni się od drapieżnych i natrętnych owadów. Niektóre mają ostre kolce a inne zamiast kolców bardzo twarde owłosienie.
Są też takie, jak pokrzywa, które parzą jadowitą trucizną. Inne zaś wytwarzają ostre zapachy, by odstraszyć napastników, jak np. mięta i tuta.
Ale najfajniejsze są te, które bronią się w sposób mechaniczny.
Jest to np. skrzyp, otaczający się prawdziwą zbroją maleńkich ziarenek krzemiennego piasku.

Lektura książki Maełerlincka pozwoli Wam z zachwytem podziwiać świat roślin a słowa w jakie ubrał je autor i opisał są bardzo barwne , kolorowe i poetyckie. W zachwyt również wprowadzają rysunki które zostały wykonane w sposób barwny i kolorowy tak, że chciałoby się powąchać te przecudne kwiaty.
Książka została wydana w przepięknej twardej oprawie, a złote litery na stronie tytułowej dodają jej jeszcze uroku.
Zachęcam Was moi drodzy do tej przepięknej podróży w świat roślin, które swoim wyglądem, zapachem i inteligencją na pewno Was zachwycą.
Polecamy, zespół dobrerecenzje

Bookendorfina

ilość recenzji:1530

brak oceny 15-05-2017 11:33

"Zerwijmy jakiekolwiek źdźbło rosnące przy drodze, w pierwszej lepszej kępie trawy, a przekonamy się, że mamy przed sobą mikroskopijny intelekt zajęty pracą wytrwałą, świadomą celu, niestrudzoną i zdumiewającą w rezultatach."

Pierwsze czym zauroczyła mnie publikacja, to wyjątkowo bogata, dopieszczona i urocza oprawa graficzna, idealnie skomponowana, prezentująca rośliny w przepięknym stylu. Niesamowite ilustracje, wykonane z dbałością o każdy detal, przypatrywanie się im daje wiele przyjemności i możliwości uchwycenia prawdziwych cudów natury. Książka napisana sto dziesięć lat temu, a wciąż zachwyca barwnym, obrazowym i malowniczym stylem, wyrażającym ogromny szacunek, podziw i uznanie dla świata roślin.

Cudowny esej przyrodniczo-filozoficzny, poddajemy się wyjątkowemu klimatowi, refleksyjnym nutom, z zainteresowaniem zagłębiamy się w imponującą wiedzę o życiu roślin, porównując ją z naszymi obserwacjami, choćby podczas spacerów czy wędrówek. Znajdujemy odniesienia do osiągnięć cywilizacyjnych człowieka, motorów postępu technicznego i zjawisk społecznych. Oczywiście, dokonano już od tamtego czasu rozwoju w rozumieniu kwiatów, jednak główne idee pozostały podobne, dlatego z dużym zaangażowaniem i ciekawością spędzamy czas z książką. A ponadto, wzbogaca nas w dodatkową wartość w postaci możliwości spojrzenia na nieustanną fascynację człowieka przyrodą, wzorowaniu się na niej, poszukiwaniu wyrazów jej doskonałości i wspaniałości, jakby potwierdzenia naszej honorowej przynależności do niej.

Zachwycamy się konsekwentnym pędem życia roślin ku światłu i świadomości. Ich rozsądkiem, przezornością, sprytem, uciekaniem się do sztuczek, podstępów i forteli, a nawet genialnej twórczości, zdumiewających pomysłów, przynoszących efekt w postaci czegoś na kształt wynalazków mechanicznych. Potrzeba ruchu i łaknienia przestrzeni, nieustanna terytorialna ekspansja, nadrzędność misji utrzymania i rozmnażania organizmów, jakby wyposażenie w rozum i wolę. Zharmonizowana inteligencja roślin, potwierdzona przez podchwycone i przetworzone na różne sposoby patenty wyjątkowych rozwiązań, precyzyjnych, udoskonalanych w szczegółach i poddawanych modyfikacji w procesie przystosowania do zmiennych warunków środowiska.

Maurice Maeterlinck pokazuje świadectwa bohaterskich starań duszy kwiatów w przetrwaniu, wyraża admirację dla stopnia ich wysiłków ewolucyjnych, wspaniale o nich opowiadając, zgrabnie wplatając żargon botaniczny, nadając mu fascynującego kolorytu i uroczych zdobień w narracji. Ale również wskazuje na ciekawe przykłady prób, szukania po omacku, błędów, pomyłek, wahań, zmian, nawrotów, zawodów i rozczarowań przyrody. Po zaznajomieniu się z książką, obraz świata roślin staje się jeszcze bogatszy, piękniejszy, bardziej świadomy i niesamowity. Podobnie jak autor, utwierdzamy się w geniuszu tkwiącym w gatunku i życiu, wykraczającym daleko poza umiejętności pojedynczych osobników, kwiatów, liści, łodyg i korzeni.

...