SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2018
Oprawa twarda
Ilość stron 608
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Obrazy, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy Jakuba Różalskiego, które często budzą grozę i niepokój, zainspirowały dziesięciu polskich mistrzów słowa do napisania dziesięciu całkowicie odmiennych opowieści.

Każdy z autorów na co dzień przedstawia zupełnie odmienną twórczość. `Inne światy` otwiera opowiadanie Jacka Dukaja, `Idzie niebo`. Jest to melancholijna opowieść o inwazji obcych - pająkopodobnych robotów, budzących w ludziach szaleństwo, na polskiej wsi. Kolejne opowiadanie `W szponach smoka` Roberta J. Schmidta, opisuje alternatywna historię Polski pod jarzmem Japonii, która zdominowała prawie cały świat. Miesza się tu polityka polska, z kulturą Japonii. Oniryczne opowiadanie, które mogłoby się zdawać, że nie pasuje do całej reszty pt. `Zapalny stan udręki` napisała Sylwia Chutnik. `Człowiek, który kochał` pełna językowych sztuczek alternatywna wizja Polski pierwszej połowy XX wieku, napisała pisarka Anna Kańtoch. Opowiadanie Anety Jadowskiej, może zaskoczyć jej dotychczasowych czytelników, bo ta pokazuje się tutaj w całkowicie innej odsłonie niż zazwyczaj. Na szczęście dobrą wiadomość dla entuzjastów jest taka, że opowiadanie `W bożym dłużniku` zapowiada cały tryptyk. Aleksandra Zielińska przedstawia dosyć ponure, post-apokaliptyczne opowiadanie rozgrywające się na Śląsku `Nazwałem go Erzet.`. Remigiusz Mróz swoją wizję twórczości Różalskiego opisał w opowiadaniu `Korytarz pełnomorskiego`. `Tyle lat trudu` to ciekawa pozycja na tle pozostałych. Jakub Żulczyk opisuje życie krasnali, pełnym czarnego humoru językiem.

INNE ŚWIATY - INNE SPOJRZENIE NA OBRAZY RÓŻALSKIEGO
- `Inne światy` to pozycja, która przypadnie do gustu zróżnicowanemu odbiorcy.
- Fani talentu plastycznego Różalskiego będą mogli jeszcze mocniej wejść w głąb jego obrazów.
- Miłośnicy fantastyki, znajda tu dziesięć odmiennych fabuł, z pogranicza polskiej historii, tradycji jaki science-fiction czy fantasy.
- Wydanie jest potężne, po brzegi wypełnione przepięknymi ilustracjami, stanowić będzie nie lada ozdobę domowej biblioteczki.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Rok publikacji: 2018
Wymiary: 155x230
Ilość stron: 608
ISBN: 978-83-65836-19-9
Wprowadzono: 03.08.2022

RECENZJE - książki - Inne Światy - Jacek Dukaj, Anna Kańtoch, Robert J. Szmidt, Jakub Żulczyk, Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Jakub Małecki, Aneta Jadowska, Remigiusz Mróz, Aleksandra Zielińska, Jakub Różalski

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.4/5 ( 45 ocen )
  • 5
    32
  • 4
    6
  • 3
    2
  • 2
    4
  • 1
    1

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Titelitury

ilość recenzji:2

29-05-2020 22:08

,Inne światy" to zbiór opowiadań inspirowanych pracami Jakuba Różalskiego. Choć dominuje tematyka steampunkowa zbiór nie jest monotematyczny, wprost przeciwnie, każdy z autorów prezentuje inne spojrzenie na fantastykę. Mamy tu bowiem do czynienia ze wspomnianym steampunkiem ale też z alternatywną wersją dziejów czy ze science-fiction. Uczciwie trzeba przyznać, że zdarzają się opowiadania lepsze i gorsze, ich potencjał nie zawsze zostaje w pełni wykorzystany, jednak jako zbiór prezentują się więcej niż interesująco.
Kolejną zaletą prezentowanych opowiadań jest umiejętne rozwijanie przez nie pomysłów z obrazów Jakuba Różalskiego. Widok pola ryżowego z parowymi maszynami w tle sam w sobie jest inspirujący a Jacek Dukaj przekuł tkwiącą w nim ideę w opowiadanie łączące Daleki Wschód i... ,,Lalkę" Bolesława Prusa.
O obrazie z polem ryżowym wspomniałem nieprzypadkowo, gdyż w książce znajdują się reprodukcje dzieł Różalskiego. Nie tylko pokazują, czym inspirowali się autorzy, ale również same w sobie stanowią ucztę dla oka.
Elegancie wydanie książki sprawia, że świetnie prezentuje się ona na półce. Miłośnicy dobrej fantastyki i twórczości Jakuba Różalskiego z pewnością znajdą tu coś dla siebie.

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?

Hrosskar

ilość recenzji:1

brak oceny 28-06-2018 20:25

Kilka lat temu światło dzienne ujrzał niezwykły projekt Jakuba Różalskiego 1920+, w którym nawiązał on do malarstwa XIX i XX wieku i stworzył alternatywne uniwersum, będące połączeniem motywów polskiej armii i codziennego życia na wsi z początku XX wieku z mechami oraz zaawansowaną technologią. Bardzo szybko jego prace zachwyciły i podbiły świat, jak również stały się inspiracją dla kolejnych artystów. Znajdziemy w niej opowiadania dziesięciu pisarzy, m.in Jacka Dukaja, Jakuba Małeckiego, Jakuba Żulczyka, Łukasza Orbitowskiego, Roberta Szmidta, czy Remigiusza Mroza.

Zacznę recenzję nietypowo, bo od wydania książki, które jeszcze przed oficjalną premierą, wywołało gorącą dyskusję. Antologia została wydana w twardej oprawie na kredowym papierze z obrazem Różalskiego na okładce. Całość liczy około 600 stron, ale przez zastosowanie grubego papieru, jest to dość słusznych rozmiarów książka. Tym jednak co skłoniło wiele osób do dyskusji były załączone do opowiadań obrazy Różalskiego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że część z tych obrazów jest przesunięta do wewnętrznego marginesu, a czasami nawet przechodzi na kolejną stronę, a innym razem jest to kilkucentymetrowy pasek obrazu przy zewnętrznym marginesie, ale są również i takie, które zajmują dwie strony. Można zacząć się zastanawiać, czy to zamierzony efekt, czy też nie, ponieważ trudno dokładnie przyjrzeć się niektórym obrazom. Jest to z pewnością dość niecodzienne ułożenie ilustracji i mimo że nie przeszkadza to w lekturze, to nie jest to mój ulubiony sposób dołączania ilustracji/obrazów do książki.

Przechodząc do opowiadań, to ogólnie pomysły pisarzy są świetne, choć nie wszystkie w jednakowym stopniu przypadły mi do gustu. Pewnym rozczarowaniem jest tekst Remigiusza Mroza, Korytarz pełnomorski, w którym autor wykorzystał motyw podróży w czasie, zmieniania historii, a to wszystko związane z Trójkątem Bermudzkim. Jednak opowiadanie posiada stanowczo za dużo wiedzy encyklopedycznej - nie chodzi nawet o to, że pojawia się kilka dłuższych akapitów na dany temat, co o fakt, że autor wręcz zasypuje czytelnika faktami dotyczącymi Trójkąta Bermudzkiego i wielu innych rzeczy. Owszem, te ciekawostki są interesujące, ale gdzieś w tym wszystkim ginie sens bardzo ciekawego pomysłu. A na dodatek wszystko jest tutaj poprawne, brakuje głębi i wyrazistości. Był to mój pierwszy tekst Mroza, jaki czytałem i z pewnością ostatni.

Moim faworytami są bez wątpienia teksty Szmidta Szpony smoka oraz Jacka Dukaja Imperium chmur. Oba osadzone w orientalnych klimatach z polskimi wątkami. Pierwsze z nich to interesująca wizja, w której Państwo Środka zaanektowało Europę przy pomocy smoków. W opowiadaniu jest dużo akcji, mnogość nawiązań popkulturowych, interesujący bohaterowie, jak również intrygująca historia tytułowych Szponów smoka w dążeniu Polski do wolności z mocnym zakończeniem. Czyta się to zatem bardzo przyjemnie. Jeśli miałbym się czegoś przyczepić, to jedynie faktu, że to tylko opowiadanie, a nie rozdział z książki. Aż chciałoby się przeczytać całą powieść, albo najlepiej cykl napisany w tym stylu. Dukaj natomiast stworzył nie tyle opowiadanie, co minipowieść, liczącą około dwieście stron. Przedstawia ono alternatywną historię, w której Rosja toczy wojny o dominację z Japonią, natomiast Polacy chcą wykorzystać te starcia do odzyskania wolności. Jest to zdecydowanie bardziej złożone opowiadanie niż to może wynikać z powyższego opisie, a przy tym dość wymagające, bogate w orientalne zwroty, zachowania i słowa, których próżno szukać wyjaśnienia, co bynajmniej nie jest wadą. Jest to z pewnością jeden z najtrudniejszych w odbiorze tekstów, ale ale w zamian oferuje on mnóstwo satysfakcji i poczucie przeczytania opowiadania na bardzo wysokim poziomie. Bardzo się cieszę, że miałem okazję w końcu poznać twórczość Jacka Dukaja i już mam apetyt na więcej.

Czy recenzja była pomocna?