SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Indie w XXI wieku

Wybrane problemy

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja

książka

Wydawnictwo Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Oprawa miękka
Liczba stron 237
  • Dostępność niedostępny
  • DPD dostawa za półdarmo

Opis produktu:

Wydarzenia z końca listopada 2008 roku, związane z terrorystycznymi atakami na Mumbaj (Bombaj), relacjonowane przez światowe media, ponownie wznieciły zainteresowanie Indiami - państwem, które od chwili uzyskania niepodległości przejawia aspiracje do odgrywania kluczowej roli na arenie międzynarodowej.
Aktywność Indii na tym polu zainicjowana została przede wszystkim powołaniem Ruchu Państw Niezaangażowanych w okresie zimnowojennej rywalizacji. Za podstawowe uznano zasady Pancza Szila: poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności, nieagresji, nieingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw, a także pokojowe współistnienie mimo istniejących różnic oraz równość i wzajemne korzyści. Trzecia droga, jaką obrały Indie unikając angażowania się w istniejące sojusze polityczno-woj-skowe, koncentrowała się przede wszystkim na tworzeniu stabilnych podstaw niepodległego państwa: reformach ustrojowych i administracyjnych, rozwoju gospodarczym i społecznym. Zmiany ustrojowo-administracyjne skierowano na tworzenie podstaw państwa federacyjnego, uwzględniającego interesy grup odrębnych pod względem etnicznym, religijnym, a nawet językowym. Celem reform gospodarczych i społecznych było przezwyciężenie spuścizny okresu kolonialnego, usunięcie podziałów i różnic społecznych, a w konsekwencji - zbudowanie silnego, nowoczesnego państwa. Proces ten był przerywany napięciami wewnętrznymi państwa, ale przede wszystkim konfliktami terytorialnymi z państwami sąsiednimi. W ten sposób na arenie międzynarodowej Indie zaistniały w innej niż planowana roli - państwa uznanego za podmiot współodpowiedzialny za destabilizację sytuacji w regionie. Kluczowe znaczenie dla takiego postrzegania Indii miało również rozpoczęcie indyjskiego programu nuklearnego, w 1964 roku, w odpowiedzi na pierwsze chińskie testy jądrowe. Podważona została tym samym opinia pierwszego premiera Indii Jawaharlala Nehru, wyrażona w 1961 roku podczas pierwszego spotkania Ruchu Państw Niezaangażowanych: "Siła narodów zebranych tutaj nie jest siłą wojskową ani gospodarczą [...] nazwijcie ją siłą moralną".
Zmiany związane z zakończeniem zimnej wojny, zainicjowały debatę nad kształtem nowego ładu międzynarodowego. W toku dyskusji za kluczową uznano rolę, jaką w tworzeniu nowego porządku międzynarodowego odgrywać mogą Indie. W tym miejscu rodzi się pytanie: Dlaczego one? Co wyróżnia Indie wśród innych państw regionu? Czy mogą być one kluczowym graczem na arenie międzynarodowej, czy mogą stać się mocarstwem, a jeśli tak, to jakim?
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Liczba stron: 237
Wprowadzono: 06.12.2012

RECENZJE - książki - Indie w XXI wieku, Wybrane problemy - Anna Potyrała, Marcin Skobrtala

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.7/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: