Indie w XXI wieku - Anna Potyrała - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Indie w XXI wieku (miękka)

Wybrane problemy

książka

Indie w XXI wieku, Wybrane problemy - opis produktu:

Wydarzenia z końca listopada 2008 roku, związane z terrorystycznymi atakami na Mumbaj (Bombaj), relacjonowane przez światowe media, ponownie wznieciły zainteresowanie Indiami - państwem, które od chwili uzyskania niepodległości przejawia aspiracje do odgrywania kluczowej roli na arenie międzynarodowej.
Aktywność Indii na tym polu zainicjowana została przede wszystkim powołaniem Ruchu Państw Niezaangażowanych w okresie zimnowojennej rywalizacji. Za podstawowe uznano zasady Pancza Szila: poszanowania integralności terytorialnej i suwerenności, nieagresji, nieingerencji w wewnętrzne sprawy innych państw, a także pokojowe współistnienie mimo istniejących różnic oraz równość i wzajemne korzyści. Trzecia droga, jaką obrały Indie unikając angażowania się w istniejące sojusze polityczno-woj-skowe, koncentrowała się przede wszystkim na tworzeniu stabilnych podstaw niepodległego państwa: reformach ustrojowych i administracyjnych, rozwoju gospodarczym i społecznym. Zmiany ustrojowo-administracyjne skierowano na tworzenie podstaw państwa federacyjnego, uwzględniającego interesy grup odrębnych pod względem etnicznym, religijnym, a nawet językowym. Celem reform gospodarczych i społecznych było przezwyciężenie spuścizny okresu kolonialnego, usunięcie podziałów i różnic społecznych, a w konsekwencji - zbudowanie silnego, nowoczesnego państwa. Proces ten był przerywany napięciami wewnętrznymi państwa, ale przede wszystkim konfliktami terytorialnymi z państwami sąsiednimi. W ten sposób na arenie międzynarodowej Indie zaistniały w innej niż planowana roli - państwa uznanego za podmiot współodpowiedzialny za destabilizację sytuacji w regionie. Kluczowe znaczenie dla takiego postrzegania Indii miało również rozpoczęcie indyjskiego programu nuklearnego, w 1964 roku, w odpowiedzi na pierwsze chińskie testy jądrowe. Podważona została tym samym opinia pierwszego premiera Indii Jawaharlala Nehru, wyrażona w 1961 roku podczas pierwszego spotkania Ruchu Państw Niezaangażowanych: "Siła narodów zebranych tutaj nie jest siłą wojskową ani gospodarczą [...] nazwijcie ją siłą moralną".
Zmiany związane z zakończeniem zimnej wojny, zainicjowały debatę nad kształtem nowego ładu międzynarodowego. W toku dyskusji za kluczową uznano rolę, jaką w tworzeniu nowego porządku międzynarodowego odgrywać mogą Indie. W tym miejscu rodzi się pytanie: Dlaczego one? Co wyróżnia Indie wśród innych państw regionu? Czy mogą być one kluczowym graczem na arenie międzynarodowej, czy mogą stać się mocarstwem, a jeśli tak, to jakim?

Książka Indie w XXI wieku Wybrane problemy, pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorami książki są Anna Potyrała, Marcin Skobrtala. Należy do gatunków: nauki społeczne, socjologia. Książka Indie w XXI wieku liczy 237 stron. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Indie w XXI wieku, Wybrane problemy

4.7/5 ( 3 oceny )
 • 5
  2
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.