Ilustrowana krótka historia czasu (twarda)

książka

Wydawnictwo Zysk I S-Ka
Oprawa twarda w obwolucie
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Jak szybko rozszerza się wszechświat? I kiedy nastąpi jego koniec? Czym są czarne dziury i dlaczego wcale nie są czarne?

`Krótka historia czasu` to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do tańca geometrii, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Wersja ilustrowana w przystępny sposób przybliża czytelnikom poglądy współczesnych uczonych na naturę wszechświata, a także pokazuje ewolucję koncepcji kosmologicznych od Arystotelesa i Kopernika do Einsteina i samego Hawkinga.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Zysk I S-Ka
Oprawa: twarda w obwolucie
Okładka: twarda
Wprowadzono: 13.09.2016

RECENZJE - książki - Ilustrowana krótka historia czasu

4.7/5 ( 36 ocen )
  • 5
    32
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    2
  • 1
    1

Hrosskar

ilość recenzji:1

brak oceny 7-10-2016 19:31

Całkiem niedawno miałem okazję czytać Ilustrowaną teorię wszystkiego Stephena Hawkinga i była to pierwsza z książek popularnonaukowych, które czytałem od dłuższego już czasu. Bardzo polubiłem naukowe, a z drugiej strony bardzo swobodne opowiadanie o dość trudnych teoriach i prawach na temat odległych galaktyk, naszego układu słonecznego, czy Wielkiego Wybuchu. Dlatego też postanowiłem sięgnąć po kolejną książkę autora, tym razem obszerniejszą, czyli Ilustrowaną krótką historię czasu.

Jest to pozycja już klasyczna z literatury popularnonaukowej, które porusza najnowsze odkrycia w dziedzinie badań wszechświata. Hawking przedstawia w niej nasz obraz wszechświata, poczynając od wyobrażeń historycznych i religijnych a kończąc na współczesności. Rozważa problemy czasu i przestrzeni, jak rozwijały się w przeciągu historii ludzkości, przedstawia argumenty za tym, że wszechświat się rozszerza, opowiada czym są czarne dziury a także snuje swoje pomysły nad unifikacją całej fizyki. Zakres wiedzy jaki porusza jest bardzo duży a także nadzwyczaj pełny, jak na książkę popularnonaukową.

Czytając Ilustrowaną teorię wszystkiego i Ilustrowaną krótką historię czasu nie mogłem się jednak oprzeć wrażeniu, że są to dość podobne książki. Nie pomyliłem się - jeśli przyjrzeć się spisowi treści to druga z tych książek zawiera w sobie pierwszą z nich i jest bogatsza o kilka dodatkowych rozdziałów. Przyznam szczerze, że szukałem wyjaśnienia, lecz nigdzie nie znalazłem dlaczego Hawking wydał dwie książki o bardzo zbliżonych treściach. Niemniej są znaczące różnice między nimi, wbrew temu co się może wydawać. Przede wszystkim Ilustrowana krótka historia czasu ma dwie ogromne zalety w porównaniu do Ilustrowanej teorii wszystkiego, czyli przystępniejszy język oraz znacznie więcej kolorowych ilustracji.

Przy pierwszej książce Hawkinga momentami musiałem analizować czytany przeze mnie tekst, próbując zrozumieć przedstawianą teorię, czy prawo. Nie było to dla mnie uciążliwe, ponieważ na co dzień mam do czynienia z nauką, lecz dla zwykłego czytelnika, który zakończył naukę fizyki w liceum, książka z pewnością będzie małym wyzwanie i może szybko się zniechęcić. Tego problemu nie zaobserwowałem natomiast w Ilustrowanej krótkiej historii czasu. Zupełnie jakbym czytał książkę innego autora! Znajomość fizyki nie jest aż tak bardzo potrzebna do zrozumienia tej pozycji, ponieważ autor w sposób bardzo przystępny i prosty wyjaśnia wszystkie zagadnienia, okraszając je miejscami informacjami z własnego życia, własnymi przemyśleniami, co dodaje niezwykłego uroku całej książce. Zarazem osoby, które lubią fizykę i nauki pokrewne, nie poczują się urażeni tym, że autor wszystko tak prosto wyjaśnia. Jest to trudny do osiągnięcia kompromis, dlatego jestem pełen podziwu dla autora, ponieważ z pewnością nie była to łatwa sztuka.

Wspomniałem o ilustracjach, których jest zdecydowanie więcej. Pokazują one nie tylko piękne galaktyki, odległe konstelacje gwiazd, ale przede wszystkim poruszane zagadnienia w tekście, co ma na celu łatwiejsze ich zrozumienie, bądź poznanie nowego zagadnienia. Poszczególne strony zostały wydrukowane na grubym błyszczącym papierze z mnóstwem kolorowych i wysokiej jakości grafik a całość zamknięta w twardej oprawie z obwolutą. Początkowo jak zobaczyłem cenę okładkową, stwierdziłem że jest ona bardzo wysoka i nawet wliczając rabaty w księgarniach, jest za wysoka. Niemniej jednak po jej przeczytaniu stwierdzam, że tak wydana oraz z taką treścią z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto tylko chciałby dowiedzieć się czegoś o otaczającym naszą kosmosie oraz czasie.

Ilustrowana krótka historia czasu jest książką popularnonaukową napisaną przystępnym językiem, z mnóstwem kolorowych ilustracji objaśniających zagadnienia, czy pokazujące dalekie galaktyki. Jest to w mojej ocenie pozycja, która przypadnie do gustu każdemu i nikt nie powinien poczuć się nią zawiedziony, czy też odrzucony przez jej naukowy język. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka!

hrosskar.blogspot.com