Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

IGGY POP open up and bleed (twarda)

upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Życie Iggy`ego Popa obfitowało w spektakularne wzloty i miażdżące upadki. Każdy `wściekły, zły, nieokiełznany` rockman ma wobec niego dług wdzięczności, a opowieści o jego szaleństwach przeszły do historii. Ale Iggy Pop to również alter ego Jima Osterberga - chłopca, którego szkolni koledzy mianowali `największą nadzieją klasy`. Co więc się stało, że ten grzeczny, ułożony, piątkowy uczeń został ikoną rockandrollowego rozpasania? Paul Trynka dotarł do setek przyjaciół i znajomych gwiazdy, do jego bliskich, kochanek i zaprzyjaźnionych muzyków, wydobywając na światło dzienne niezliczoną ilość nowych historii. Efektem tego jest niniejszy fascynujący portret człowieka wojującego z całym światem i z samym sobą.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 30.08.2012

RECENZJE - książki - IGGY POP open up and bleed, upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca

4.4/5 ( 7 ocen )
  • 5
    5
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Paulina

ilość recenzji:1

brak oceny 5-12-2012 11:36

"Gdy Iggy burzył wszelkie granice między pierwotnym szaleństwem a ideą czystej sztuki, Marilyn Manson bawił się jeszcze w pampersach swoim siusiakiem.?

Przyznam szczerze, że Iggy Pop to zdecydowanie jedna z najbardziej złożonych i pełnych sprzeczności osobowości o jakiej dane mi było przeczytać. Dzisiaj ten 65-letni artysta uznawany jest za jednego z najbardziej kontrowersyjnych postaci świata rozrywki. Co ukształtowało jego osobowość? Kim tak naprawdę jest James Newell Osterberg?

To zaskakujące jaką przeszłością może pochwalić się artysta, który w najbardziej czarnych momentach swojego istnienia balansował na granicy życia i śmierci. Kiedy James był chłopcem wróżono mu karierę naukową i polityczną. Okazuje się, że muzyk był jednym z najpilniejszych uczniów, dla których nauka była priorytetem. Również wśród rówieśników uchodził za uczynnego, sympatycznego i cichego (!) chłopaka z ubogiej dzielnicy przyczep.

Nie do końca wiadomo jak z prymusa chłopak stał się hałaśliwym, ogarniętym pasją i skłonnym do używek rockmanem. Jego późniejsze życie przypomina historię wielu sławnych i lubianych muzyków. Narkotyki w ilościach zatrważających, hektolitry alkoholu i niekończąca się zabawa. Jednym problemem były kończące się pieniądze, których brak niejednokrotnie doprowadzał artystę na skraj załamania. Iggy nie był by jednak sobą, gdyby poddał się pół drogi. Nawet z najbardziej beznadziejnej sytuacji potrafił wybrnąć z podniesionym czołem i dalej podbijał świat muzyki.

Paul Trynka opisał Iggyego w sposób szczególny. Nie szczędził słów krytyki, czy też ironii oraz czarnego humoru. Jego styl nie potrafię porównać do nikogo innego. Biografia napisana jest z niezwykłą lekkością oraz całkowicie "na luzie". Oprócz wzlotów i upadków samego artysty, mamy okazję poznać historię innych muzyków jak David Bowie. W tekst wplecione są wypowiedzi przyjaciół i ludzi, którzy towarzyszyli Iggyemu na co dzień i zderzali się z jego skomplikowana osobowością. Autor poświęca lwią część książki na dokładny opis skandali, których nie brakowało i dzięki którym biografię czyta się z wypiekami na policzkach.

Marta Kowalik

ilość recenzji:234

brak oceny 24-09-2012 21:21

Od razu zaznaczam, że nie jestem fanką Iggyego Popa. Tak szczerze mówić potrafię zanucić tylko jedną jego piosenkę. Jego muzyka nie robi na mnie większego wrażania. Za to biografia wprost przeciwnie.
Paul Trynka, amerykański dziennikarz muzyczny, napisał biografię totalną. Wykonał kawał tytanicznej roboty docierając do ogromnej ilości ludzi, którzy mieli cokolwiek wspólnego z legendarnym muzykiem. Uporządkował wszystkie fakty w sposób logiczny i chronologiczny. Pomimo niemalże 500 stron książkę czyta się szybko i przyjemnie, a ilość informacji nie przytłacza czytelnika. Język biografii jest lekki i przystępny, ale przy tym niezwykle barwny i plastyczny. Bez wątpienia duży wpływ mieli na to autorzy tłumaczenia oraz redaktorka książki Agnieszka Wojtowicz- Jach ? również fanka kąpieli z Detroit. Moje ulubione zdanie z całego tomu jest właśnie autorstwa wspomnianej wcześniej pani i pochodzi ze wstępu do polskiej edycji publikacji: ?Gdy Iggy burzył wszelkie granice między pierwotnym szaleństwem a ideą czystej sztuki, Marilyn Manson bawił się jeszcze w pampersach swoim siusiakiem.? To jedno zdanie stanowi idealną zapowiedź tego, czego będziemy świadkami już za parę stron!
James Osterberg był miłym, grzecznym i ułożonym chłopcem. Wszyscy darzyli go sympatią. Łatwo wzbudzał zaufanie ojców swoich dziewczyn. W ogóle do tematów damsko-męskich podchodził ostrożnie i z szacunkiem. Wróżono mu owocną karierę polityczną. Jednak jego zainteresowania szły w zupełnie odmiennym kierunku. Muzyka była tym, co fascynowało Jima od początku. Kłopoty zaczynały się kiedy do głosu dochodziło jego alter ego - Iggy Pop. Najpierw rozpoczął swoją muzyczną karierę od funkcji perkusisty w The Iguanas. Niedługo później został wokalistą i frontmanem, założonej wspólnie z braćmi Asheton, grupy The Psychedelic Stooges. Od tego momentu nastąpił wybuch talentu Jima. Rozkwit jego fenomenalnej kariery i jakże spektakularny upadek. Swoimi przygodami mógłby obdzielić z tuzin artystów. Bo Iggy Pop jest ucieleśnieniem dobrze znanego hasła ?sex, drugs and rock&roll?. Eksperymenty z coraz cięższymi narkotykami i tłumy groupies, które przewinęły się przez łóżko całego zespołu budzą zazdrość lub niesmak, w zależności od osobistych upodobań czytelnika. Maltretowanie psychiczne i fizyczne, któremu Iggy własnoręcznie się poddawał doprowadziły go na samo dno. Z każdą kolejną kartką stajemy się świadkami coraz to nowszy skandali. A w tle cały czas słychać szalonego punk rocka?
Ta publikacja to nie tylko opowieść o zwariowanym rockendrolowcu i jego wybrykach, ale także kawał historii muzyki amerykańskiej na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Ilość znanych nazwisk, które przewijają się na kartach książki jest porażająca. Osobiście rozczulił mnie kilkuletni Slash, który pojawił się gdzieś przez moment w trakcie tej monumentalnej biografii. To również opowieść o kulisach bezwzględnego show biznesu. O cenie, jaką trzeba zapłacić za dar jakim jest talent. O przerażającej samotności i pustce. O przyjaźni, która jest ponad tym wszystkim.
To, że Iggy przetrwał zakrawa na cud. Co najciekawsze nadal pozostaje czynnym artystą. Bo w ostatecznym rozrachunku liczy się tylko muzyka.
Miałam przyjemność usłyszeć Iggyego and The Stoogies na tegorocznej edycji Off Festivalu w Katowicach. Legendarni muzycy występowali jako największa gwiazda drugiego dnia festiwalu. Zdecydowanie nie był to najlepszy koncert Offa. Co więcej, nie był to nawet jeden z pięciu najlepszych koncertów. Jednak tłum pod sceną był porażający. To, co ten człowiek wyprawiał jest nie do opisania. Czyste szaleństwo! Mimo, iż muzycznie koncert wypadł słabo, to jednak show, którego miałam szczęście być świadkiem, zapamiętam na całe życie.