Hostel Nomadów - Artur Nowaczewski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Hostel Nomadów (miękka)

książka

Hostel Nomadów - opis produktu:

Impresjonistyczna wędrówka "po kręgosłupie Bułgarii" wypełniona wrażeniami, spotkanymi ludźmi, obrazami, smakami i zapachami kraju, który przez ponad pięć wieków trwał w granicach Imperium Osmańskiego, by ostatecznie uzyskać niepodległość dopiero w wieku XX. Ciepła i życzliwa. Zmienna i tajemnicza. Znajoma i nieznana. Intymnie bliska.
Taka się jawi Bułgaria wydeptana krokami trójmiejskiego poety, Artura Nowaczewskiego.

"Każdy z nas ma swoje mapy wewnętrzne, swoją topografię wyobraźni, stałe punkty, swój ruchomy, rozszerzający się i kurczący jak serce świat. Ten puls to jest właśnie życie. Życie jest zawsze gdzie indziej. A czemuż to «gdzie indziej» nie miałoby być właśnie w Bułgarii?"

Książka Hostel Nomadów pochodzi z wydawnictwa Iskry. Autorem książki jest Artur Nowaczewski. Należy do gatunków: literatura faktu i reportaż. Książka Hostel Nomadów liczy 200 stron. Jej wymiary to 125x195. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Kategoria: literatura faktu i reportaż
 • Wydawnictwo: Iskry
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 125x195
 • Ilość stron: 200
 • ISBN: 978-83-2440-484-1
 • Wprowadzono: 21.07.2017

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Artur Nowaczewski - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Hostel Nomadów

4.3/5 ( 8 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  1
 • 2
  0
 • 1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Qultura słowa

3-10-2017 21:47

Po kręgosłupie Bułgarii
?Tak jawiła mi się Bułgaria ? pełna sprzeczności, w jednych miejscach ofensywna, nowobogacka, czterogwiazdkowa, w innych zdawała się rozpadać i znikać?. Te słowa opisujące państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, mogą budzić zdumienie szczególnie wśród osób, które znają ten kraj wyłącznie z perspektywy luksusowych hoteli na Słonecznym Brzegu. Tymczasem Bułgaria jest krajem naznaczonym słodko-gorzką historią, jest krajem z niezwykłym klimatem i krajobrazami, smakami, a także z ludźmi, którzy przybywają tu z różnych krajów, gnani wichrami historii lub własną ciekawością.
Właśnie ta ciekawość, ale też pragnienie górskiej wędrówki i spotkania ze znajomym ze szkolnej ławki, kierowała Arturem Nowaczewskim, poetą, krytykiem literackim i podróżnikiem, który wyruszył z plecakiem poznać prawdziwą Bułgarię. Swoje doświadczenia z powrotów do tego niezwykłego kraju opisał w książce ?Hostel Nomadów?, pozornie tylko zwykłej opowieści opublikowanej nakładem Wydawnictwa ISKRY. To pozycja, która zabiera nas w drogę, która odsłania przed nami cienie i blaski życia w tym kraju, który przez kilka wieków funkcjonował w granicach Imperium Osmańskiego. Książkę można polecić nie tylko tym, którzy wybierają się do Bułgarii z biurem podróży, ale przede wszystkim tym, którzy ? podobnie jak autor ? pragną odkryć niezwykły jej koloryt.
Wraz z autorem podróżujemy po kraju, eksplorujemy jego górskie rejony ? podchodzimy pod Musałę, najwyższy szczyt Riły, wchodzimy na Malowicę, wędrujemy szlakiem Kom-Emine. Odwiedzamy również monastyr Rożeński, niewielką cerkiew skrytą wśród winorośli, leniwie chodzimy uliczkami Płowdiwu, oglądając pomnik sołdata Aloszy czy dom, w którym przez krótki okres czasu mieszkał francuski poeta, Alphonse de Lamartine.
Ale książka Artura Nowaczewskiego, to nie tylko wszystkie niezwykłe miejsca które odwiedził, czy szlaki, którymi wędrował. To przede wszystkim spotkani w tej drodze ludzie, zarówno ci sprzed lat, jak choćby Jordan, przyjaciel z dzieciństwa, z czasów kiedy autor przebywał w Korei Północnej, jak i ci poznani podczas podróży, nierzadko bezimienni, a jednak warci zapamiętania. To para Czechów przebywająca w górach w podróży poślubnej, to nieznajomy Kostadin, świętujący siódmą rocznicę ślubu czy też mężczyzna zwany przez wszystkich ?djado?, żebrzący przed cerkwią Świętych Siedmioczislenników, będący tak naprawdę największym darczyńcą tej cerkwi.
To zaledwie kilka miejsc i kilka niezwykłych osobowości, o których pisze Nowaczewski, a wszystko to składa się na książkę niezwykłą, bo utkaną z doświadczenia, ze wzruszeń, ze smaków, zapachów i widoków, rozciągających się z górskich szczytów. Plastyczny język autora, w połączeniu z jego niezwykłą wrażliwością i doskonałym zmysłem obserwacji sprawia, że książka ?Hostel Nomadów? zaciekawia, zostawia w nas pragnienie dalszego zgłębiania tajemnic kraju, wędrówki nie tylko szlakiem przebytym przez Nowaczewskiego, ale i swoimi drogami.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Bookendorfina

23-08-2017 09:39

"Każdy z nas ma swoje mapy wewnętrzne, swoją topografię wyobraźni, stałe punkty, swój ruchomy, rozszerzający się i kurczący jak serce świat. Ten puls to jest właśnie życie."

Emocjonalna relacja z pieszej wędrówki po Bułgarii, uchwycone piękno krajobrazów, utrwalone chwile spotkań z przypadkowymi ludźmi, ciekawe przemyślenia odnośnie jakości życia, społecznych trendów i otaczającego nas świata. Podróż po górskich bułgarskich szlakach, malowniczych wsiach, interesujących miasteczkach i zabytkowym obliczu stolicy. Autor pięknie odmalowuje historyczne uwarunkowania współczesnej Bułgarii, wielokrotnie spoglądamy w okno przeszłości, choćby antycznej, osmańskiej, komunistycznej, aby lepiej zrozumieć mieniący się różnymi odcieniami kultury współczesny obraz kraju.

Przyjemność poznawania czegoś nowego, radość z uczenia się czegoś innego, satysfakcja z uwieczniania we wspomnieniach efemerycznych wrażeń. Spokojne kontemplowanie powiewu egzotyki, atrakcyjnej wielokulturowości, serdecznej gościnności, zastanawiających sprzeczności. Spoglądanie na bułgarską rzeczywistość z niewielkiej odległości, chłonięcie migawek z dnia codziennego mieszkańców, powolne smakowanie nastrojów społecznych, wnikliwe spojrzenie na sytuację polityczną i gospodarczą kraju. A także podążanie wybranymi tropami bogatej literatury, odwołaniami do poezji, duchowej wyobraźni, intensywnej wrażliwości i refleksyjnej natury.

Z przyjemnością i zainteresowaniem odbyłam tę niecodzienną podróż czytelniczą, szczególną uwagą obdarzając przebieg spotkań i rozmów autora z napotkanymi osobami podczas długich marszów z plecakiem przez bułgarskie upały po górskich ścieżkach. Zakątki, które uraczyły gościnnością zaledwie raz, ale i strefy, które kilkakrotnie ukazywały swe oblicze. Jak bardzo niejednakową odsłonę tego samego miejsca można zobaczyć w kolejnych latach. Oddawanie się entuzjastycznemu chwytaniu przemijających chwil, zogniskowanie na wyłapywaniu frapujących szczegółów, ujmowanie sugestywnymi słowami rozlicznych fragmentów podróży. Wszystko to składa się na uroczą i fascynującą bułgarską panoramę, wciąż niepełną, tajemniczą, kuszącą odkrywaniem, poznawaniem i dopasowaniem kolejnych części. Podróż przez świat i w głąb siebie.

bookendorfina.pl

Czy recenzja była pomocna?