Horyzont zdarzeń - Remigiusz Mróz - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment

Horyzont zdarzeń (miękka)

Parabellum. Tom 2

książka

Horyzont zdarzeń, Parabellum. Tom 2 - opis produktu:

Październik 1939. Po zdemaskowaniu przez Christiana Leitnera, Staszek i Maria zbiegają z Rawicza, pozostawiając w ratuszu nieprzytomnego Niemca. Postanawiają kontynuować swoją ucieczkę na zachód, pomimo tego, że ich fałszywa tożsamość została spalona. Bez grosza przy duszy, mają do pokonania ponad tysiąc kilometrów.
Tymczasem Leitner rusza w pogoń - nie chodzi tylko o ujęcie przestępców, ale także o jego honor.
Po nieudanej próbie odbicia Obelta, kapitan trafia do obozu jenieckiego, zaś jego podkomendni z Bronkiem na czele starają się przebić na Kresy, do Baranowicz. Zaniewski postanawia odnaleźć Anielę? mimo, że na drodze stoi mu Armia Czerwona.
Powieść Horyzont zdarzeń to druga część cyklu Parabellum, opisującego niezwykłą tułaczkę dwóch braci po ogarniętej wojną Europie. Będą walczyć, zabijać, uciekać przed faszystami i bolszewikami, wplątywać się w afery szpiegowskie? Oraz kochać piękne kobiety.
Remigiusz Mróz (ur. 1987) jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorantem na tejże uczelni. W jego dorobku literackim znajdują się dwie opublikowane powieści i szereg artykułów naukowych z dziedziny prawa. Tworzy prozę różnych gatunków - kilkanaście dotychczas nieopublikowanych pozycji oscyluje wokół historii, sci-fi, polityki, horroru, kryminału i sensacji.`
S
Szczegóły
 • Dział: Książki
 • Wydawnictwo: Erica Polski Instytut Wydawniczy
 • Oprawa: miękka
 • Okładka: miękka
 • Wymiary: 140x205
 • Ilość stron: 312
 • ISBN: 9788364185205
 • Wprowadzono: 04.04.2014

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -48%
365 dni

Blanka Lipińska

miękka
20,70 zł 39.81
 • -30%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
27,87 zł 39.81
 • -31%
Teraz albo nigdy

Szymon Hołownia

miękka
24,14 zł 34.99
 • -31%
 • -11%
Wiedźmin Tom 1-8 Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
266,99 zł 300.00
 • -22%
Pestki

Anna Ciarkowska twarda

31,05 zł 39.81

Remigiusz Mróz - przeczytaj też

 • -34%
Behawiorysta / Iluzjonista

Remigiusz Mróz

pakiet
39,44 zł 59.76
 • -36%
Głosy z zaświatów

Remigiusz Mróz

miękka
25,54 zł 39.90
 • -35%
Iluzjonista

Remigiusz Mróz

miękka
25,94 zł 39.90
 • -39%
Listy zza grobu

Remigiusz Mróz

miękka
24,29 zł 39.81
 • -39%
Nieodgadniona

Remigiusz Mróz

miękka
24,29 zł 39.81
 • -30%
Parabellum Tomy 1, 2 i 3

Remigiusz Mróz

pakiet
55,79 zł 79.70
 • -31%
Umorzenie Cykl: Joanna Chyłka, Tom 9

Remigiusz Mróz

miękka
27,45 zł 39.77
 • -9%
Wyrok Cykl: Joanna Chyłka, Tom 10

Remigiusz Mróz

miękka
36,31 zł 39.90
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Horyzont zdarzeń, Parabellum. Tom 2
4.8/5 ( 13 ocen )
  5
  11
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  0

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Katarzyna Meres

 • 10-05-2014
 • 22:31

Bywają historie, które mimo zamkniętej książki nadal żyją w głowie, pojawiają się sceny, które najbardziej zapadły w głowie, emocje, jakich doznaliśmy podczas czytania. Te historie zostają z nami na dłużej, trwają, nie dają o sobie zapomnieć. Z niecierpliwością czekamy na dalsze losy bohaterów, czasami sami w głowie wymyślamy sobie swój własny scenariusz, który być może się sprawdzi. Po kilku miesiącach tęsknoty za moimi ulubionymi bohaterami wreszcie wróciłam do ich dalszych losów.
Jeśli jeszcze nie czytaliście pierwszej części "Parabellum. Prędkość ucieczki" to koniecznie do nadróbcie. Nie sięgajcie od razu po drugą część, ponieważ umknie Wam wiele ważnych faktów i nie będziecie mogli się odnaleźć w pędzącej akcji.

"Parabellum. Horyzont zdarzeń" to świetnie napisana książka, która w niczym nie odstaje w porównaniu do pierwszej części. Autor na kolejnych kartach ciągle nas zaskakuje i zupełnie nic nie jest tak, jak na początku się wydaje. W tej części dzieje się bardzo dużo. Jeśli myśleliście, że akcja zwolni, to zapewniam Was, że tak się nie dzieje. Ona pędzi, jak szalona, a najlepsze w tym jest to, że czytelnik z wielkim zaangażowaniem wgłębia się w opowiadaną historię i nie może się od niej oderwać.
Narracja prowadzona jest z perspektywy trzeciej osoby, która jest obserwatorem a zarazem uczestnikiem wszystkich wydarzeń. Forma książki jest taka sama, jak w poprzednim tomie - trzy historie się ze sobą przeplatają, zostają urywane w najbardziej intrygujących momentach, aby podsycić ciekawość.
Wracamy do ucieczki Marii i Staszka, która w tej części mrozi krew w żyłach. Nie będzie im łatwo ani przyjemnie. Na każdym etapie, kiedy wydawać im się będzie, że są względnie bezpieczni, rzeczywistość szybko zweryfikuje te złudne przypuszczenia. Spotkają przyjaznych ludzi, gdzieś dotrą, ale czy to będzie miejsce bezpieczne, gdzie już nikt ich nie znajdzie, gdzie będą mogli wieść spokojne narzeczeńskie życie?
Poznamy także dalsze losy naszych dzielnych żołnierzy - Obelta, Kiljana, Chwieduszki, Bronka, starca Kremmera... Z zapałem i z ogromną ciekawością śledziłam ich poczynania. Wielokrotnie zdziwiłam się, zasmuciłam, bowiem nie wszyscy uszli z życiem. Towarzyszyło mi wiele emocji zwłaszcza w czasie, kiedy zostali uwięzieni (niestety nie mogę Wam zdradzić nic więcej), a także kiedy znaleźli się u szalonego Rosjanina, który swoją postawą dziwił mnie, jednocześnie irytując i bawiąc. W ich części historii nie zabrakło również kilku momentów zaskoczenia, gdzie z otwartą buzią czytałam kolejne zdania. Pan Remigiusz doskonale udowodnił, że potrafi grać i zwodzić czytelnika, że potrafi go zaskoczyć i to nie jeden raz. Wyjawił wiele tajemnic, które okazały się być dopiero początkiem kolejnych problemów i poniosą za sobą konsekwencje (niestety większość z nich zapewne poznamy w kolejnym tomie).
A co z Leitnerem? Powiem jedno: będzie się działo. Nadal poznajemy go od dobrej strony, ale także od tej kąśliwej zwłaszcza wtedy, gdy zjawia się Johann Blankenburg, który doprowadzał mnie do ataków wściekłości. Autor wykreował okrutnego, pewnego siebie nie-człowieka, który w niczym nie różni się od swojego brata, którym okazuje się być... Aby się tego dowiedzieć sięgnijcie po książkę. Christian rusza w pogoń - za kim? Nie tylko za Marią i Staszkiem, ale również za Holzerem; walczy z Blankenburgiem, aby to nie on zdobył chwałę za złapanie trójki uciekinierów.
Na karcie powieści poznajemy wielu nowych bohaterów, którzy w czytelniku wzbudzają sympatię. Każdy nowy bohater został obdarzony specyficznymi cechami. W powieściach pana Remigiusza cenię różnorodność bohaterów - żaden z nich nie jest wątły, jest żywym człowiekiem z krwi i kości, który nie jest idealny, lecz ma swoje wady, zalety, czy przywary. To takie postaci, z którymi bez problemu można się utożsamić; a to jest dla mnie bardzo istotne w powieściach.
Autor bardzo dobrze oddał los Żydów i żołnierzy podczas wojny. Czytelnik wczuwa się w realia wojny, czuje się, jakby uczestniczył w tych wydarzeniach. Wojna, śmierć, morderstwa, beznadzieja, Pan Remigiusz oddał jej okrucieństwo, ale także nadzieję i wolę walki, jaką mieli w sobie ludzie. Wojna wyniszcza, zmienia ludzi, jednak nie pozbawia ich nadziei na lepsze czasy. Pan Remigiusz kreuje silnych żołnierzy, którzy chcą walczyć o swój kraj, mimo zwątpienia innych. Wykreował prostych ludzi, którzy pragną żyć, którzy pragną wrócić do swojej ojczyzny, nie zważając na to, że Polska nie istnieje. Wykreował także postawę Sowietów i ukazał ich zachowanie wobec mieszkańców miejsc, które zajęli - ich brak człowieczeństwa, wydaje się, że jeszcze większy, niż u Niemców; aż dreszcz mnie przechodzi na myśl o tym, jacy byli okrutni. W literaturze wojennej ważne jest to, aby klimat wojny - niepewność o każdy dzień, ból, smutek, nadzieję, realny tor wydarzeń - został uchwycony. I w "Parabellum" wszystkie te elementy, jak najbardziej znajdujemy. Żaden wątek nie jest pominięty - czy to wojna, miłość, ukazanie zwykłych dni, czy ludzkie uczucia.
Pod względem charakterystyki bohaterów, zauważamy zmianę w postawie każdego z nich. Wojna zmienia ludzi, zdarzenia, w których uczestniczą, często smutne i przerażające - sprawiają, że nie są już takimi samymi ludźmi. Odezwały się w nich nieznane wcześniej instynkty, czyny, których nigdy by się nie dopuścili. Najbardziej tę zmianę ja widziałam w postawie Staszka, który dla mnie stał się niejako bohaterem. Zmienia się także relacja łącząca Zaniewskiego i Chwieduszkę.
Bardzo chciałabym znaleźć jakiś minus, ale nie potrafię. Jeśli już miałabym być uszczypliwa i dopatrywać się szczegółów to czasami przeszkadzało mi nazywanie Staszka "baranim łbem". Wychwalam tę serię pod niebiosa, bo zasługuje na to. Zapewniam Was, że jest świetna i gratuluję autorowi zamysłu oraz potężnej dawki weny twórczej, widać, jak bardzo pan Remigiusz wczuwa się w swoje powieści, jak bardzo stara się doprowadzić bohaterów oraz akcję do perfekcji. Nie ukrywam, iż nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Mam też cichą nadzieję, że na trzech się nie skończy... Pan Remigiusz po raz kolejny urwał w najciekawszym momencie, zostawił mnie z niepewnością i rozgoryczeniem, że nie poznam dalszej historii. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko wypatrywać kolejnego tomu.
Polecam tę książkę dosłownie wszystkim, znajdziecie w niej świetną kreację bohaterów, realność dialogów, dokładne, ale nie przytłaczające opisy. Akcja nie nuży, nie sprawia, że czytelnik ma jej dość i chce odłożyć książkę na bok - wręcz przeciwnie, chce ją ciągle czytać i czytać...

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Zaczytany w Książkach

 • 27-06-2015
 • 09:49

Tytuł: "Parabellum. Horyzonty zdarzeń"
Autor: Remigiusz Mróz
Seria: Parabellum
Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 27 marca 2014
Liczba stron: 312
ISBN: 9788364185205

Remigiusz Mróz jest absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie oraz doktorantem na tejże udzielni. W jego dorobku literackim znajduje się sześć książek, z których każda została doceniona przez czytelników i recenzentów. Tworzy prozę różnych gatunków. Pod koniec wakacji ukaże się jego siódma powieść, która otworzy nowy cykl. Podczas festiwalu w Ząbkowicach Śląskich dostał nagrodę za najlepszą książkę kryminalną ? chodzi oczywiście o powieść "Kasacja".

Drugi tom kultowej serii Parabellum.

"Jest wojna, musimy robić wszystko, żeby przeżyć".

Znów dostajemy dużą dawkę lekkiego języka, bardzo dobrze wykreowanych bohaterów i tajemniczości. Krótko mówiąc: świetny utwór, który utwierdza w przekonaniu, że współcześni autorzy również konstruują przemyślane powieści, a nie gnioty, od których aż roi się w księgarniach.

Dalszy ciąg tułaczki Marii i Staszka do Francji. Zostali oni zdemaskowani, przez co muszą bardziej uważać na to z kim rozmawiają, gdyż nie mają możliwości powołania się na fałszywe dokumenty. Leitner rusza w pogoń nie dlatego, że chce ich tylko ująć, ale również pokazać swój honor. Podkomendni Obelta, który trafił do obozu jenieckiego, starają dostać się do Baranowicz. Czy spotkają ludzi, którzy ich nie wydadzą? Czy osiągną wyznaczone cele?

Christian Leitner ukazuje nam, że niektórzy Niemcy, którzy żyli w czasach II wojny światowej nie są pozbawionymi skrupułów istotami, które za wszelką cenę chcą zabić podludzi. Autor dał nam bohatera, jakiego pragniemy, czyli twardego mężczyznę o trochę miękkim sercu. Maria i Staszek to narzeczeni, którzy swoją miłość wystawili na ciężką próbę. Oboje mają dystans do siebie oraz duże poczucie humoru, które ujawnia się również w najniebezpieczniejszych chwilach. Według mnie są najsympatyczniejszymi bohaterami książki. Ważną postacią jest także Bronek, brat Stanisława. Kontrast pomiędzy tymi osobami jest bardzo ciekawy, bo byli wychowywani przez te same osoby, które wpajały im te same rzeczy, jednak często zachowują się bardzo odmiennie.

Po skończeniu czytania pojawiło się pytanie: Co będzie dalej? Znienawidziłem, a zarazem poczułem duży respekt do autora, bo skończył książkę w najlepszym i najgorszym momencie. Gwarantuję Wam smętne miny po lekturze. Powieść bardzo mi się spodobała. Głównie ze względu na bohaterów oraz prosty język. Z niecierpliwością czekam na trzeci tom. Powiem Wam coś w tajemnicy: Jak nie przeczytacie choć jednej książki tego autora, Anita z Book Reviews puści na Was focha.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

http://vegaczyta.blogspot.com/

 • 29-01-2015
 • 17:32

Znacie to uczucie, kiedy macie ochotę rzucić jakąś książką o ścianę, wrzucić pod prysznic, albo po prostu spalić, ale jednocześnie na samo wyobrażenie o czymś takim tulicie ją do siebie w obronnym geście? Tak, cóż... Mniej więcej tak skończyło się dla mnie czytanie książki ?Parabellum. Horyzont Zdarzeń? Remigiusza Mroza.

Uwaga na spoilery I tomu...

Mamy październik 1939 roku. Maria i Staszek po wszystkich wydarzeniach w Rawiczu, kierują się do Francji, jak to sobie założyli. Nie mają innego wyjścia, jednak głupi błąd Staszka zrzuca na nich jeszcze więcej kłopotów. Laitner nie jest bowiem mężczyzną, którego można od tak oszukać i wyjść z tego cało. Tymczasem drugi z Zaniewskich, Bronek, po nieudanym odbiciu Obelta (który trafia do obozu jenieckiego), wraz z kompanami rusza w kierunku Baranowicz, gdzie ma znaleźć Aniele. Tylko czy Armia Czerwona pozwoli im dotrzeć do celu?

Koniec spoilerów.

Wiem, że dla wielu wielbicieli serii, fabuła tych książek stoi na równi z jej bohaterami, ale dla mnie jest na odwrót, szczególnie w drugim tomie. Być może przez fenomenalny ?Chór zapomnianych głosów?, pod wpływem którego wciąż jestem, fabule Horyzontu Zdarzeń jakby brakowało tempa charakterystycznego dla pierwszego tomu. W kilku momentach akcja po prostu nieco mi się dłużyła. Miało to miejsce gdzieś pośrodku książki, na szczęście nie trwało to długo. Poza tym końcówka? Fakt, miałam ochotę krzyczeć z frustracji, bo jak to tak wszystko pospinać, a na koniec brutalnie rozerwać i napisać, niemalże złośliwie: ?ciąg dalszy w tomie trzecim?, kto na coś podobnego zareagowałby inaczej? Niemniej cała ta moja frustracja jest jak najbardziej mile widziana. Oby więcej książek wywierało na mnie tak mocne wrażenie.

Idąc dalej... To, co Pan Mróz robi z kreacją swoich bohaterów jest nie do opisania. Tego zwyczajnie trzeba samemu doświadczyć. Przez połowę książki w głowie miałam tylko jedną myśl: Boże, jak ja nie znoszę tego Staszka! Sam fakt, iż wywarł na mnie, i to ponownie, tak silne, negatywne wrażenie, zasługuje na oklaski. Zazwyczaj takich bohaterów ignoruję, bo czuję, że są zwyczajnie płytcy, albo niedopracowani, ale nie tu! Staszek jest postacią naciskającą na wszystkie moje "bojowe" zapalniki, ale jest cudownie pełnokrwisty. Przyglądanie się jego przemianie było dla mnie najprzyjemniejszą częścią tej książki i aż mnie korci, by zdradzić Wam coś więcej. Wciąż mnie irytuje. Wciąż nie rozumiem jego związku z Marią, podświadomie doszukując się sposobów na urzeczywistnienie oczywistego ehm! porozumienia pomiędzy nią, a ?Christianem? - nie umiem się powstrzymać, mam chyba za bardzo wybujałą i romantyczną wyobraźnię. Muszę jednak przyznać, że Staszek w drugiej części książki pokazał mi się z innej strony. Jestem zaintrygowana...

Holder i Johann Blankenburg również bardzo mocno zwrócili moją uwagę, ale to było do przewidzenia, mam bowiem chorą słabość do zwyrodnialców... A pozostali? Nie sposób wspomnieć tu o wszystkich. Mamy starych wyjadaczy znanych z Prędkości ucieczki, ale i nowe twarze, którym można jedynie wróżyć co najlepsze w kolejnych tomach serii.

Usilnie próbuje znaleźć coś, do czego mogłabym się doczepić, bo przecież zawsze się czepiam, a to już trzecia książka Pana Mroza jaką przeczytałam i wypada w końcu choć odrobinę pokręcić nosem. Nie ma książek idealnych, nie ma autorów idealnych. Każdy z nas ma swoje maksimum niedociągnięć, braków w fabule czy kreacji bohaterów i jeśli dany tytuł tego progu nie przekroczy, to tak, jakby tych ?wad? nie było. I choć bardzo chciałabym autorowi coś zarzucić, to nawet biorąc pod uwagę, iż Horyzont Zdarzeń minimalnie mniej mi się podobał od Prędkości ucieczki, nie jestem wstanie niczego konkretnego znaleźć. Jasne, tym razem akcja odrobinę mi się dłużyła... ale w Prędkości ucieczki z kolei ciężko mi było z początku się wczuć. No i jakkolwiek by nie było z fabułą, bohaterowie plus mocne zakończenie zrobili swoje.

Podsumowując; ?Parabellum. Horyzont zdarzeń? to świetna kontynuacja serii. Gdybym chciała wymienić wszystkie rzeczy, które obudziły we mnie emocje, ta recenzja miałaby kilkanaście stron. Wiem, że się powtarzam, ale książki Pana Mroza powinny być pozycjami obowiązkowymi dla wszystkich tych, którzy mają problem z naszą rodzimą literaturą. Sama do tych osób należę, a jednak już trzykrotnie odkładałam książki tego autora na półkę z przemiłym przeświadczeniem, że wcześniejsze czytelnicze porażki, to tylko i wyłącznie kwestia pecha. Polacy potrafią fenomenalnie pisać nie tylko fantastykę, a Remigiusz Mróz jest na to dowodem.

Gorąco polecam!

----

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Klaudyna

 • 7-08-2014
 • 23:12

Seria Parabellum ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, przypadła mi bardzo do gustu. Nigdy nie ciągnęło mnie do książek, np. obyczajowych, których akcja toczy się podczas którejkolwiek z wojen. Jednak tutaj jest inaczej. Coś jest w Parabellum, że każdy, niezależnie od zainteresowań i płci odnajdzie się w tych książkach i je bardzo polubi.

Parabellum. Horyzont zdarzeń to już druga część książek opowiadających o drugiej wojnie światowej. Głównymi postaciami tych powieści są bracia Zaniewscy, którzy przebywają dwie, całkiem różne drogi do wolności. Stanisław wraz z narzeczoną, Marią uciekają na stronę zachodnią, do Francji, do rodziny kobiety. Ich droga jest bardo niebezpieczna, zwłaszcza, że posłany za nimi jest list gończy. Sam Christian Leitner poszukuje powyższej dwójki, chce ich ukarać za kłamstwa oraz znieważenie oficera. Bronisław Zaniewski natomiast cały czas znajduje się we wschodniej części Polski, ale nie długo, gdyż na niego oraz jego towarzyszy czeka wiele nieszczęść, śmierci, bólu i zwrotów akcji. A tych ostatnich jest bardzo dużo w tej książce, że nieraz ciężko za nimi nadążyć.

Tak samo jak w Prędkości ucieczki, tutaj również prowadzona jest narracja trzecioosobowa. Poszczególne rozdziały ukazują wydarzenia z różnych miejsc, w zależności gdzie dani bohaterowie się znajdują. Co chwilę czytelnik śledzi zdarzenia z innego punktu widzenia, z innej części kraju czy innego państwa. Ciężko jest mi tutaj nie zdradzić zbyt wielu wiadomości. Mogę jedynie przyznać, iż w tej książce dzieje się naprawdę wiele.

Remigiusz Mróz dostarcza czytelnikowi ogromu emocji. Od Parabellum nie da się oderwać, gdyż seria napisana jest w fenomenalny sposób. Styl autora jest zarówno lekki jak i rzeczowy, i konkretny. Bohaterowie są wyraziści i autentyczni. Podczas czytania nie ma się wrażenia, że ma się do czynienia z papierowymi postaciami, wręcz przeciwnie, są stworzeni z krwi i kości. Nie sposób ich nie lubić niezależnie czy są całkiem dobrymi osobowościami czy takimi lekko czarnymi postaciami jak Leitner.

Powtórzę to jeszcze raz, serię Parabellum polubi bądź pokocha każdy niezależnie od wieku, płci czy stopnia zainteresowania tematami wojennymi. Są to powieści wciągające, poruszające oraz bardzo dynamiczne. Nie sposób się podczas lektury nudzić, gdyż całość pochłania do reszty... teraz trzeba tylko czekać na kolejne tomy!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Edyta

 • 10-07-2014
 • 22:12

Z ogromną radością i niecierpliwością sięgnęłam po drugi tom serii "Parabellum" Remigiusza Mroza. Rzuciłam się na niego z zachłannością i ciekawością, wciąż mając w pamięci emocje i wrażenia, jakie wywołał we mnie tom pierwszy. Byłam przekonana, że i tym razem się nie zawiodę, że raz jeszcze spędzę z bohaterami niezapomniane, pełne napięcia, smutku i radości, godziny w okupowanej Polsce. I, co? I nie zawiodłam się! Tyle, że tym razem dotarłam aż do Francji.

Nastał październik 1939 r.. Staszek i Maria uciekają z Rawicza. Pragną dostać się do Francji, gdzie będą mogli schronić się u rodziny Marii. Jeszcze nie wiedzą, że ich śladem wyrusza Christian Leitner ani że na swojej drodze raz jeszcze napotkają znienawidzonego Holzera. A to nie wszyscy, z którymi przyjdzie się im zetknąć, bowiem ich tropem podąża ktoś o wiele bardziej niebezpieczny. Bronek wytrwale zmierza do ukochanej Anieli i wraz z kompanami, Kiljanem, Chwieduszko i Kremmerem, przemierza tereny zajęte przez Armię Czerwoną. Bracia nie wiedzą nic o swoich losach, do Staszka i Marii docierają jedynie strzępki wiadomości z Warszawy i to nie najlepszych. Kapitan Obelt po nieudanym odbiciu przez swoich współtowarzyszy trafia do obozu jenieckiego, gdzie, jak myśli, nareszcie uwolnił się od swojego oprawcy, Johanna Blankenburga. Każdy z bohaterów kończy w jakimś sensie swoją wędrówkę i jednocześnie rozpoczyna nową podróż.

Zacznę od końca, czyli zakończenia książki. Musicie wiedzieć, że autor "Parabellum" lubi się pastwić na swoimi czytelnikami ;) Panie Remigiuszu, jak Pan mógł mi to zrobić?! Tak pozostawić w zawieszeniu, taką roztrzęsioną, żądną wyjaśnień... "Horyzont zdarzeń" kończy się dramatycznie, zostawia czytelnika z wieloma pytaniami, na rozdrożu. Podobnie jak bohaterowie, których drogi zbiegły się na chwilę w jednym punkcie, możemy tylko patrzeć z niedowierzaniem na to, co się dzieje. A dzieje się, oj dzieje! I to przez całą powieść. Remigiusz Mróz dokonał rzeczy niezwykłej, nie tylko udowodnił, że można napisać udaną kontynuację, ale podniósł też poprzeczkę, pobił samego siebie. Druga część "Parabellum" wciąga od pierwszych stron i nie pozwala się wyrwać z uścisku przez ponad 300 stron. Nie nudzi, nie drażni, nie rozczarowuje. Za to trzyma w ciągłym napięciu. Gdy już człowiek myśli, że bohaterowie sobie poradzili z kolejnym problemem, powiodło się im, następuje zwrot akcji, powodujący u odbiorcy wstrzymanie oddechu i przyspieszone bicie serca. Wierzcie mi, przeżywałam tą powieść wraz z postaciami z kart książki, uciekałam razem nimi, walczyłam z głodem, strachem, wrogami, płakałam i wściekałam się, miałam wszystkiego dość i miałam ochotę zabijać... Stałam się jedną z nich.

Wspaniale było obserwować w "Horyzoncie zdarzeń" zmiany zachodzące w bohaterach, którzy w tak krótkim, acz intensywnym czasie, odkrywają w sobie cechy, których dotąd nie znali. Obawiają się ich, zaskakują ich one, ale nie potrafią i nie chcą ich cofnąć. Wojna zmienia ludzi. Zmienia też świat. A ja jako czytelnik miałam możliwość zobaczyć te zmiany z punktu widzenia różnych osób, spoglądałam na wydarzenia oczami Polaków i Niemców, okupowanych i okupantów, uciekających i ścigających. Taki zabieg sprawił, że powieść stała się wielowymiarowa i głębsza.

Podoba mi się w prozie Remigiusza Mroza, w jego cyklu "Parabellum", to w jaki sposób w swoje książki wplata elementy historyczne. Opowiada o wydarzeniach pierwszych miesięcy 1939 r. ze swobodą i autentycznością naocznego świadka. Wojna w "Horyzoncie zdarzeń", podobnie, jak w "Prędkości ucieczki", ma ludzki wymiar, jest tragedią jednostek. Ale nie jest główną bohaterką powieści, dzięki czemu, w moim odczuciu, dużo ostrzej można dostrzec jej porażające rozmiary, jej okrucieństwo i ból, jaki ze sobą przyniosła. Ucieczka bohaterów, to nie jest jakaś tam rejterada przed niedogodnościami i niewygodami wojennego życia, to prawdziwa walka o życie i wolność.

Tym, którzy jeszcze nie sięgnęli po "Parabellum" radzę koniecznie to zrobić, nawet jeśli nie przepadacie za tematyka wojenną, bo "Prędkość ucieczki" (od niej trzeba koniecznie zacząć) oraz "Horyzont zdarzeń" to opowieść o ludziach, którzy stają w obliczu czegoś, co ich przerasta i przeraża, lecz nie mają inne wyjścia, jak tylko stawić temu czoła.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Erni

 • 11-06-2014
 • 10:41

Fantastyczny powrót do znanych z pierwszego tomu bohaterów. Mróz nie zawiódł i tym razem, bo "Horyzont zdarzeń" jest tak samo mocną i wciągającą książką jak jej poprzedniczka. Napisana świetnym językiem nie pozwala oderwać się ani na chwilę, co podsyca jeszcze to specyficzne urywanie i mieszanie wątków. Co więcej, tym razem akcja nabiera tempa znacznie bardziej, a splątane historie bohaterów pozwalają zżyć się z nimi jeszcze mocniej i wraz z nimi przeżywać wszystkie lęki i problemy. Naprawdę warta polecenie książka, tak samo jak i cała seria. Szczególnie dla osób, które lubują się w fabułach osadzonych w czasach 2. Wojny Światowej.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Maniek

 • 29-04-2014
 • 16:43

W drugim tomie Parabellum Bracia Zaniewscy nadal muszą lawirować w wojennej zawierusze. Tempo zwrotów akcji, tak jak i tempo działań wojennych, znacznie wzrasta. Dlatego czyta się zachłannie i w miarę możliwości bez przerwy. Książka spodoba na pewno fanom "Czasu honoru", ale nie tylko - jest barwna, wielowątkowa, dynamiczna. I wypełnia lukę w literaturze polskiej - naprawdę brakowało porywającej fikcji z czasów II wojny światowej.

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -39%
Dom z niebieskiego szkła

Anna Lubczyk

miękka
18,29 zł 29.99
 • -34%
Mrok we krwi Kroniki Dwuświata

Paweł Kopijer

miękka
26,33 zł 39.90
 • -35%
Władca marionetek Tajemnica Askiru Tom 3

Richard Schwartz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 22.3.2020
 • -35%
Światła i Cienie Tir Alainn, Tom 2

Anne Bishop

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 21.6.2020
 • -35%
Ostatnia walka Czarny Mag. Tom 4

Rachel E. Carter

miękka
27,24 zł 41.90
Zapowiedź - 27.3.2020
 • -40%
Beksiński Tom 1 - 4

Zdzisław Beksiński

twarda
239,94 zł 399.89
 • -35%
Te wiedźmy nie płoną

Isabel Sterling

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020
 • -33%
Klub Czerwonych Trampek Tom 1

Ana Punset

twarda
26,73 zł 39.90

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • Drugi tom kultowej sagi historycznej Remigiusza Mroza! Historia o wielkiej miłości, niespodziewanych sojuszach i fali okrucieństw, która zalała Europę. Staszek i Maria poszukują bezpiecznej przystani na Zachodzie, podczas gdy Bronek stara się przebić na Kresy do ukochanej Anieli. Podróże...

 • Drugi tom kultowej sagi historycznej REMIGIUSZA MROZA! Historia o wielkiej miłości, niespodziewanych sojuszach i fali okrucieństw, która zalała Europę. Staszek i Maria poszukują bezpiecznej przystani na Zachodzie, podczas gdy Bronek stara się przebić na Kresy do ukochanej Anieli. Podróże...

 • Opowiadanie SF o napędach związanych z ciemną energią i podróży do centrum galaktycznego Drogi Mlecznej aż pod Horyzont Zdarzeń a po powrocie zagłada świata poprzez biblijny armagedon i Sąd ostateczny

 • 11.97 zł
  10.06 zł

  Konkurs Literacki imienia Henryka Berezy Czytane w maszynopisie 2014 - 1 Nagroda Nagroda imienia Wisławy Szymborskiej 2015 - nominacja Dawno nie czytałem debiutanckiego zbioru wierszy tak dojrzałego. I na dodatek tak świetnie skonstruowanego. Wadą charakterystyczną dla debiutanckich tomików...

 • Tom V Cyklu "Stalowa kurtyna" `Ta książka to "Czerwony Sztorm" XXI wieku! Rewelka!` Dawid K. Karbowiak, felietonista, pasjonat militariów `Wolff znów zabiera nas na współczesne pole walki, gdzie stajemy się świadkami epickich bitew w bezwzględnej, światowej wojnie i...

 • 15.04 zł
  12.48 zł

  Powieść sensacyjna osadzona w polskich realiach - od kręgów zbożowych w Wylatowie do uniwersytetu w Toruniu.