Homo Sapiens - Peter Bregman - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Homo Sapiens (twarda)

Ludzie są lepsi niż myślisz

książka

Homo Sapiens, Ludzie są lepsi niż myślisz - opis produktu:

Jeżeli istnieje jedno przekonanie, które połączyło lewicę i prawicę, psychologów i filozofów, myślicieli starożytnych i współczesnych, to jest nim milczące założenie, że ludzie są źli. Bardzo często trafia ono do nagłówków gazet i kształtuje życie całych społeczeństw. Od Machiavellego do Hobbesa, od Freuda do Pinkera - korzenie tego przekonania przeniknęły głęboko do naszej kultury.

A jeśli to nie jest prawda? W światowym bestsellerze Rutger Bregman przedstawia nowe spojrzenie na ostatnie 200 000 lat ludzkiej historii, udowadniając, że jesteśmy nastawieni na życzliwość i współpracę, a nie na współzawodnictwo, że naszą cechą jest ufność, a nie jej brak. W rzeczywistości ów instynkt ma solidne podstawy ewolucyjne sięgające początków Homo sapiens.

Jeśli więc sami w siebie uwierzymy, nastąpi prawdziwa społeczna przemiana, o czym Bregman opowiada w sposób przekonujący, dowcipny, szczery i zapadający w pamięć.

---

`Ta książka kazała mi spojrzeć na ludzkość z innej perspektywy i skłoniła do zrewidowania na nowo wielu moich niepodważalnych dotąd przekonań`.

Yuval Noah Harari

`Homo sapiens przemeblowuje głowę jak żadna publikacja w ostatnich latach. I jest lekturą obowiązkową w XXI wieku, bo równoważy inny kamień milowy w ludzkiej autobiografii ? bestsellerową opowieść Sapiens Harariego z 2014 roku. Optymizm ? jak podkreśla Bregman - ma solidne podstawy w faktach. Nie jest marzeniem, to po prostu nowy realizm`.
Paulina Wilk, `Przekrój`

`Rutger Bregman myśli samodzielnie i czerpie garściami z historii człowieka, aby dać nam szansę na zbudowanie o wiele lepszej przyszłości niż ta, którą dotąd sobie wyobrażaliśmy`.
Timothy Snyder, autor książki O tyranii

`Autor Homo sapiens przytacza tyle badań i anegdot, że nawet cynicy spod znaku Hobbesa poczują się trochę mniej znudzeni ludzkością`.
`Financial Times`

`Może się okazać, że książka Bregmana to Sapiens 2020 roku`.
`The Guardian`

Rutger Bregman (ur. 1988 r.) - holenderski historyk, dziennikarz, myśliciel. Jego teksty były publikowane w `The Washington Post`, `The Guardian`, a także omawiane w BBC. Autor czterech książek, w tym przetłumaczonej na 32 języki Utopii dla realistów. Uznany przez `The Guardian` za piewcę nowych idei, a przez społeczność TED Talks za jednego z najwybitniejszych młodych myślicieli w Europie.

Książka Homo Sapiens Ludzie są lepsi niż myślisz, pochodzi z wydawnictwa Dolnośląskie. Autorem książki jest Peter Bregman. Należy do gatunków: literatura popularno - naukowa. Książka Homo Sapiens liczy 472 stron. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Homo Sapiens, Ludzie są lepsi niż myślisz

4/5 ( 1 ocena )
 • 5
  0
 • 4
  1
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Hrosskar

24-10-2020 15:33

Siadając do lektury Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz nie miałem wobec niej zbyt wielkich oczekiwań. Sądziłem, że będzie to po prostu kolejna książka popularnonaukowa jak wiele innych, z której może dowiem się czegoś nowego, ale nic więcej. A jednak Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz spowodowała, że na wiele tematów musiałem spojrzeć zdecydowanie inaczej. Pomimo że jest to stosunkowo krótka książka, licząca niewiele ponad 400 stron plus bibliografię, to czytałem ją blisko tydzień, ponieważ co chwila zatrzymywałem się, aby przemyśleć przeczytane przykłady i rozważania, a także wyrobić sobie własne zdanie na ich temat.

Cała książka skupia się na tym, aby pokazać, że ludzie tak naprawdę są dobrzy i że to cywilizacja spowodowała, że ludzie zaczęli być wrogo do siebie nastawieni. W tym celu Rutger Bregman przedstawia wiele wydarzeń z historii, jak również eksperymentów socjologicznych w zupełnie nowych świetle. Dobrym przykładem jest Stanfordzki eksperyment więzienny, w którym doszło do kilku sytuacji, które spowodowały, że strażnicy zachowywali się tak, a nie inaczej, co wpłynęło na wnioski płynące z tego doświadczenia. Rutger pokazuje też, że kiedy pojawia się kryzys, to właśnie wtedy stajemy się lepsi, pomagamy sobie wzajemnie i to zupełnie bezinteresownie. Przykładów jest o wiele więcej i razem pozwalają one spojrzeć na nas, ludzi i nasze zachowania w zupełnie inny sposób. Wiele z przytoczonych tutaj historii pozwala również uświadomić sobie jak wielki wpływ ma to jak kogoś traktujemy i niekoniecznie muszą to być od razu jakieś bardzo negatywne rzeczy jak poniżanie, szykany itd. Czasami same uprzedzenia, czy traktowanie kogoś jako osobę "gorszą", potrafią wyrządzić ogromne szkody.

Bardzo doceniam trud włożony w napisanie tej książki, ale nie ulega wątpliwości, że autor tak dobiera przykłady i dane, aby pasowały do jego tezy. Nie ma w tym nic złego i Rutger Bregman nie jest pod tym względem odosobnionym przypadkiem. Dlatego zawsze warto pamiętać, aby mieć w sobie pewną dozę sceptycyzmu odnośnie wszystkiego, co czytamy, czy też oglądamy w telewizji. Osobiście nie zawsze zgadzałem się z autorem, a niektóre przykłady pokazywały tylko to, co pasowało do tezy. Pomimo tego wiele poruszanych tutaj kwestii i problemów musiałem przemyśleć na nowo i się nad nimi zastanowić. Wniosek płynący z książki jest prosty - warto być dobrym, odrzucić uprzedzenia i postarać się nie widzieć we wszystkim negatywnych rzeczy, a z pewnością będzie nam się wszystkim żyło lepiej. Może to być troszkę naiwne, ale według mnie, jeśli choć w małym stopniu spróbujemy coś zmienić w swoim życiu, będzie to już duży sukces.

Homo Sapiens. Ludzie są lepsi niż myślisz to książka popularnonaukowa, w której Rutger Bregman udowadnia, że ludzie są tak naprawdę dobrzy i przytacza wiele przykładów na to. Skłania przy tym do refleksji i przemyślenia wielu kwestii na nowo, które uznajemy za pewnik.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję księgarni Gandalf.com.pl!

Czy recenzja była pomocna?