Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Hetman wielki koronny Mikołaj Potocki - hetman zhańbiony?

książka

Wydawnictwo Prohibita
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Bohaterem książki jest hetman wielki koronny Mikołaj Potocki (ok. 1593-1651). Mimo że sylwetka tego magnata do dziś nie doczekała się pełnej biografii, to epitety, jakimi jest określany, nie są pozytywne: marny, przesądny, niedołężny, zbyt pewny siebie wódz, alkoholik, rozpustnik, kunktator. Pierwszy i chyba jedyny w historii Rzeczypospolitej hetman prowadzący bitwę z karocy, pod wpływem alkoholu. Dodatkowo autor klęski pod Żółtymi Wodami i Korsuniem oraz wątpliwego zwycięstwa w kampanii 1651 r. zakończonego ugodą w Białej Cerkwi.

Potocki to hetman zhańbiony, w ogóle nieporównywany z największymi polskimi hetmanami: Żółkiewskim i Chodkiewiczem, postrzegany przez pryzmat poniesionych klęsk i przypiętych mu wieki temu łatek. Wydaje się, że historia wydała na niego jednoznaczny wyrok. Czy słusznie? Książka w oparciu o krytyczną analizę źródeł, ale zarazem w popularyzatorski sposób, przedstawia obraz, który wcale nie jest tak jednoznaczny.

Pełen buty pijak, hulaka, tchórz, a w najlepszym wypadku kunktator, nieudacznik, dowodzący wojskiem z karety, doprowadzający do haniebnej klęski wojsk koronnych w walce z chłopami - tak mniej więcej można streścić obraz Mikołaja Potockiego funkcjonujący na kartach opracowań i w powszechnej świadomości historycznej. Dariusz Wasilewski w oparciu o bardzo dobrą znajomość literatury przedmiotu, a przede wszystkim bardzo wnikliwą i krytyczną analizę źródeł, skutecznie ten negatywny obraz obala.
Dr Jerzy Ternes, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Postać hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Potockiego jest jedną z tych w polskiej historiografii, która powraca w wielu opracowaniach, ale własnej biografii nie doczekała się. (...) Pijak, który zamiast dowodzić armią lubił zaglądać w szklanice, nieudolny, zadufany, pyszny magnat, który przed Rzeczpospolitą przenosił własne, prywatne potrzeby i oczekiwana. Ten obraz jest tak czarny, że aż nie może być prawdziwy. Niestety nadal trudno szukać opracowań, które próbowałyby spojrzeć na Mikołaja Potockiego w sposób bardziej obiektywny. (...)

Za jeden z najlepszych fragmentów przedstawionej do oceny książki uważam ten poświęcony powstaniom 1637 i 1638 roku, w tłumieniu których Mikołaj Potocki uczestniczył, znacząco przyczyniając się do sukcesu obu kampanii wojska koronnego. (...) Można oczywiście zrozumieć, że to kłóci się z czarną legenda Potockiego, ale tym gorzej dla tej legendy.
Dr hab. Maciej Franz, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Prohibita
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 13.12.2016

RECENZJE - książki - Hetman wielki koronny Mikołaj Potocki - hetman zhańbiony?

4.5/5 ( 17 ocen )
  • 5
    14
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    1
  • 1
    1

Janusz Obr,aczkolwiek

ilość recenzji:1

brak oceny 1-02-2017 20:24

Zweryfikowany zakup

Autor tej opinii jest naszym klientem. Kupił ten produkt w naszym sklepie.

Mikołaj Potocki to baran postac. Każdemu Polakowi potoccy kojarzą sie z szczesnym Potockim twórca targowica sprzedawczykiem zdrajca. Mikołaj jest z krwi i kości. Jest ciekawy, posiad wady i zalety. Całe swoje zycie poświęca walce o Rzeczpospolita. Nie ważne jest ze lubił wypić i nie zawsze zachowywał sie tak jak tego wymagało prawo.To dzieny człowiek , magnat i człowiek szabli. To ksiazka ktora przeczytasz ....żeby ja jeszcze raz przeczytać bo warto. Autor w sposób swobodny porusza sie w epoce buntów kozackich i stosunków turecko polskich ( Rzeczypospolitej). Polecam warto miec w swoich zbiorach. Dziękuje wydawnictwa które poswieceaj coraz więcej pozycji opisujących pobliskich wodzów hetmanów ..uczmy sie od Anglików warto. I ti ukłon do wydawnictwa avalon...Polska Piastów czy wydawnictwo Astra okres historia Angli. Tak trzymac mamy o kim pisać co najlepiej pokazuje Janicki w swojscy ksiazkach. Ps. Empik mój sklep moja obsługa i dobra cena