Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Herosi (twarda)

książka

Wydawnictwo Powergraph
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Nagrodą Zajdla uhoronowano opowiadanie `Jeszcze jeden bohater`.
Herosi, barbarzyńcy, superbohaterowie. Mężczyźni o mięśniach twardych jak stal. Niektórzy, niczym Conan Barbarzyńca po trupach kroczą do celu, inni, bezwzględność profesjonalistów od trudnych zadań, łączą z wrażliwością dziecka. Marzą o kobiecie i ciepłym domu pełnym kotów, wiedząc jednocześnie, że nie to jest ich przeznaczeniem. Każdy tekst jest opowieścią o przygodzie. Najemnicy, żołnierze, podróżnicy - BOHATEROWIE.

Autorzy antologii:
Rafał Kosik, Jakub Ćwiek, Joanna Skalska, Rafał Dębski, Robert Szmidt, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Michał Cetnarowski, Robert M. Wegner, Aleksandra Janusz, Paweł Paliński
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Powergraph
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 04.10.2012

RECENZJE - książki - Herosi

4.3/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    0
  • 3
    2
  • 2
    0
  • 1
    0

Hrosskar

ilość recenzji:1

brak oceny 25-02-2018 16:09

Jeszcze nie zdarzyło mi się, żebym przeczytał zbiór opowiadań, w którym wszystkie opowiadania uznałbym za bardzo dobre, zwłaszcza jeśli mam do czynienia tekstami wielu autorów. Nie inaczej było w przypadku antologii Herosi, wydanej nakładem wydawnictwa Powergraph w 2012 roku.

To zbiór opowiadań w których spotkamy wszelkiego rodzaju herosów, barbarzyńców, czy superbohaterów. Niektórzy twardzi niczym stal, którzy nie boją się niczego, inni natomiast marzą o kobiecie i ciepłym domu pełnym kotów. Niektóre teksty zostały osadzone w realiach fantasy, inne zaś w science-fiction, a jeszcze inne w postapokaliptycznym świecie. Niestety tej różnorodności gatunków nie do końca oddaje okładka i może co niektórych zmylić co do treści.

Opowiadania są bardzo różne - przy niektórych świetnie się bawiłem, kiedy je czytałem, ale były też takie, których lektura okropnie mi się dłużyła i chciałem przejść do kolejnego. Nie będę jednak rozgraniczał się na te dobre i na te złe, ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Napiszę jedynie krótko o tych tekstach, które zrobiły na mnie największe wrażenie.

Pierwszym z nich jest opowiadanie Roberta J. Szmidta - Barbarzyńcy. Jeśli spojrzeć na fabułę, to nie jest ona ani szczególnie ambitna, ani odkrywcza. Ot, mamy sobie barbarzyńcę, który w chwili gdy go poznajemy, ma zostać wrzucony do morza, przykuty do ogromnego kamienia młyńskiego. Ostatecznie trafia jednak do kopalni, z której nikt nie ma prawa uciec. Nic niezwykłego, prawda? Jednak urok tego opowiadania tkwi w popkulturowych nawiązania, których jest tutaj bardzo dużo. Główny bohater co rusz rzuca teksty z wielu popularnych polskich filmów, a bohaterowie często noszą imiona ze znanych książek. Jest zatem Franken, Bram, Drakhul i wielu innych. Dzięki tym wszystkim nawiązaniach czytało mi się je najlepiej z całego zbioru.

Kolejnym tekstem, który wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie jest Duch zemsty Joanny Skalskiej. Rozgrywa się ono na dwóch płaszczyznach. W pierwszej z nich obserwujemy historię rodem z gier RPG, w której wcielamy się w bohatera i pytamy napotkane osoby o misję, a następnie ją wykonujemy. W tym przypadku jest to zemsta na kitlarzach. W drugiej natomiast obserwujemy zwyczajny dzień młodej kobiety o imieniu Agnieszka, a przynajmniej taki się z początku zapowiadał. Jak się można domyślić, te dwie linie fabularne dość szybko się przetną w dość nieoczekiwany sposób. Choć można się dość szybko się domyślać, jak się ta historia potoczy, to i tak autorka na koniec bardzo miło zaskakuje i całość wypada bardzo ciekawie i nietuzinkowo.

Dwa ostatnie to Jeszcze jeden bohater Roberta M. Wegnera oraz Śmierć superbohatera Michała Cetnarowskiego. Pierwsze z nich rzuca czytelnika w sam środek konfliktu pomiędzy ludźmi, którzy skolonizowani pewną odległą planetę, a obcym gatunkiem wrogo do nich nastawionym, o którym wiadomo bardzo niewiele. Na stosunkowo krótkiej ilości stron, autor w bardzo interesujący sposób przedstawia wojskową, jak i naukową terminologię związaną z opisywanymi wydarzeniami. Co więcej, przez cały tekst Wegner konsekwentnie przedstawia motyw bohatera oraz poświęcenia się dla innych. Było to drugie najlepsze opowiadania według mnie z tego zbioru. Natomiast tekst Michała Cetnarowskiego jest bardzo krótki i opowiada o życiu Supermana po przejściu na emeryturę. Clark jest przedstawiony jako zwyczajny człowieka, który musiał zacząć zarabiać i ma swoje problemy. Było ono ciekawym spojrzeniem na temat superbohaterów, choć niczym odkrywczym.

Herosi to zbiór opowiadań, w którym znajdziemy bardzo dobre teksty jak chociażby ten Wegnera, Szmidta, czy Skalskiej. Jednak są tutaj też i takie, które mnie zmęczyły i chciałem jak najszybciej je przeczytać. Jednym słowem jest to zbiór dość przeciętny, w którym nie do końca zawsze motyw herosa został dobrze wyeksponowany i jest tak widoczny jakby się można było tego spodziewać.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Powergraph!

hrosskar.blogspot.com

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 15-11-2016 11:44

Bohaterowie, którzy rzucają wszystko i ruszają na wyprawę, która może odmienić nie tylko ich życie, od dawna fascynowali czytelników. Ku uciesze licznego grona wielbicieli takiego przedstawienia herosów, co rusz powstają nowe przykłady na to, że awantura ciągle jest w modzie. Oczywiście najsłynniejszym herosem, obrosłym już nie małą legendą jest Conan Barbarzyńca. I chyba nie ma nikogo, kto choćby nie słyszał o tym łowcy przygód. Tom"Herosi", daje nam właśnie takie przykłady mężnych i żądnych przygód, nie tylko wojaków, którzy ruszają na wyprawy, a czasem nie ruszają się z miejsca, co wcale im nie przeszkadza w heroicznych wojażach.

Czy to będzie zmęczony życie superbohater, powoli godzący się z rolą zwykłego człowieka, czy żądny krwi i zemsty najemnik. Każda z tych przedstawionych postaci, wywiera wpływ na swoje otoczenie i sprawia i że wszystko się zmienia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Wesołe i ponure. Magiczne i do cna rzeczywiste. Autorzy znani, uznani i tacy, o których nie słyszałem. Jednak każda z tych opowieści jest warta naszej uwagi. Najemnicy, czy bohaterowie z przypadku, każdy znajdzie coś dla siebie.