Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Herito nr 34

Kobiety Europy Środkowej

książka

Wydawnictwo Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Dostrzeganie roli kobiet w historii jest sprawą stosunkowo nową. Na początku lat 70. XX wieku powstaje termin "herstory" dla określenia historii opowiadanej z kobiecego punktu widzenia. Choć na łamach "Herito" staramy się oddawać możliwie dużo miejsca autorkom i ich tematom, zdecydowaliśmy się cały najnowszy numer poświęcić kobietom ważnym dla środkowoeuropejskiej historii, kultury, polityki i sztuki - często zapominanym, niedocenianym bądź celowo wymazywanym.
Do wspólnego opowiadania historii Europy Środkowej z kobiecej perspektywy i "wywoływania" nieoczywistych opowieści zaprosiliśmy znakomite autorki i autorów. Efektem jest ponad dwustustronicowy numer poświęcony odpominaniu przejmujących kobiecych narracji, bohaterek i postaw.
W numerze Olga Drenda przygląda się obchodom Dnia Kobiet w krajach demokracji ludowych. Małgorzata Rejmer kreśli poruszający obraz kobiety na przestrzeni epok w kulturze albańskiej. Ostap Sływynski tropi lwowskie ślady Zuzanny Ginczanki i innych pisarek żydowskiego pochodzenia, a Małgorzata Radkiewicz przypomina awangardowe artystki żyjące i tworzące w tym mieście. Marta Madejska opowiada losy Marii Przedborskiej - niedocenionej łódzkiej poetki-inspektorki. Teresa Worowska przybliża biografię Alaine Polcz - węgierskiej psycholożki i prozaiczki, autorki poruszających wspomnień z końca II wojny światowej pt. "Kobiety na froncie", których fragment przetłumaczyła dla nas Karolina Wilamowska.
Ponadto w numerze znalazł się tekst Ewy Furgał poświęcony losom polskich działaczek niepodległościowych, esej Grzegorza Piątka o nieznanej szerzej "pierwszej polskiej uczennicy Le Corbusiera", a także inspirowana kilkoma niepozornymi fotografiami opowieść Jacka Dehnela o udziale kobiet w polskich powstaniach niepodległościowych w XIX wieku czy tekst Macieja Jakubowiaka o przełamywaniu patriarchatu w polskiej literaturze najnowszej.
Na uwagę zasługuje też atlas środkowoeuropejskich "dam dizajnu" stworzony przez Czesłąwę Freilich i Irmę Kozinę, wywiad Kamy Buchalskiej z czeską wydawczynią Barborą Baronovą o kobiecej historii mówionej, rozprawa Krisztiána Nyáryego poświęcona pionierce węgierskiego ruchu feministycznego, tekst Aleksandry Wojtaszek o "chorwackim Andersenie w spódnicy" czy wspomnienie Beaty Nykiel o "arcypolskiej Europejce" - Karolinie Lanckorońskiej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 09.04.2019

RECENZJE - książki - Herito nr 34, Kobiety Europy Środkowej

4/5 ( 2 oceny )
  • 5
    0
  • 4
    2
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    0