Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Hartland

Pieszo przez Amerykę

książka

Wydawnictwo Czarne
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Czy można przewędrować kraj, w którym nikt nigdzie nie rusza się bez samochodu? Okazuje się, że tak - i że właśnie z tej perspektywy odsłania się jego najciekawsze, nieznane oblicze. Przekonał się o tym Wolfgang Büscher, przemierzając Amerykę na piechotę i autostopem, jak najdalej na południe, jak najbliżej interioru. Ameryka widziana jego oczami to bezludne przestrzenie, płonące feerią barw prerie, rewiry wilków i kuguarów, ale także kasyna działające w rezerwatach dla Indian, domy oplecione patriotycznymi wstęgami, zapach przydrożnych moteli i niespodziewane wyznania wiary. Z zapisków niestrudzonego wędrowca wyłania się fascynujący obraz Kraju Wolnych Ludzi, egzotyczny i swojski zarazem.

`Dakota, Wielkie Równiny, Omaha, Missouri, Wichita - brzmią tajemniczo, trochę jak egzotyczne zaklęcia. Co ty, czytelniku, wiesz o Nebrasce? Albo o Oklahomie? A to właśnie gdzieś tam, w interiorze, bije serce Stanów Zjednoczonych. I to nie tylko to geograficzne. Pieszo i autostopem Büscher wędruje przez prerie należące kiedyś do Indian. Przez miasta, które były bramą na Dziki Zachód. Do dziś wielu mieszkańców odwołuje się tam do twardych reguł osadników i pionierów. Żyją skromnie, modlą się za `chłopców z Iraku i Afganistanu`, psioczą na Obamę i Waszyngton. To pasjonująca podróż po Stanach Zjednoczonych, które mało znamy. `
Agnieszka Lichnerowic


Wolfgang Büscher - urodził się w 1951 roku. Jest dziennikarzem - współpracował m. in. z Süddeutsche Zeitung, Die Zeit, Die Welt i Neue Züriche Zeitung, obecnie pracuje w tygodniku Die Zeit. Polskim czytelnikom znane są dwie jego książki: `Berlin-Moskwa. Podróż na piechotę` (Czarne 2004) oraz `Podróż przez Niemcy` (Czarne 2007). Po upadku Związku Radzieckiego jeździł do Kirgizji i Kazachstanu, był też jednym z pierwszych reporterów w Kaliningradzie. Jest laureatem licznych nagród literackich i dziennikarskich, a wśród nich Theodor-Wolff-Preis 2002, Kurt-Tucholsky-Preis 2003, Johann-Gottfried-Seume-Literaturpreis 2003 i Ludwig-Börne-Preis 2006.

Przekład z języka niemieckiego: Katarzyna Weintraub

Więcej książek z serii Orient Express - Czarne
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 11.04.2013

RECENZJE - książki - Hartland, Pieszo przez Amerykę

4.8/5 ( 8 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Sosenka

ilość recenzji:222

brak oceny 10-07-2013 20:56

"Hartland. Pieszo przez Amerykę", to kolejna książka z serii "Orient Express". Uwielbiam ją i zawsze chętnie zasiadam do lektury, a tym razem moja radość była jeszcze większa, bo Ameryką interesuję się od dawna. Moja ciekawość jednak nie dotyczy typowej Ameryki jaką znamy, Nowego Jorku, Hollywood itp. Według mnie piękniejsze są bardziej nieznane regiony, kultura ludzi żyjących z dala od zgiełku miasta, ich tradycje, piękne krajobrazy. Dlatego też "Hartland" od razu mi się spodobało.
Książka jest autorstwa Wolfganga Buschera, który mimo braku doświadczenia i wielu przestróg ze strony znawców pieszych wędrówek, postanowił zaryzykować i udać się w pieszą podróż w głąb jednego z najbardziej różnorodnych krajów. Przemierzył Amerykę, ponad 3500 tys.km, bez żadnego wsparcia, samotnie, bez pojazdu i właściwie prawie za darmo. Korzystał z gościny mieszkańców, docierał w miejsca, która na co dzień nie interesują przeciętnego turysty. Widział wiele i wszystko w bardzo przyjemny i lekki sposób opisał.
Przede wszystkim, Buscher skupił się na "dzikich" zakątkach Ameryki. Przeszedł Missouri, Dakotę, zwiedził Oklahomę i wiele innych miejsc. Właśnie te indiańskie dawniej terytoria, krainy mustangów i westernowe sprawy, interesują mnie najbardziej. Myślę, że ta strona Ameryki jest tak wyjątkowa, bo to właśnie kawałek kultury niedostępnej w żadnym innym miejscu na świecie. Autor wspaniale oddał ich klimat, opisał w cudowny sposób dziką zwierzynę jak wilki, rezerwaty dla Indian, kasyna, religijność mieszkańców Dakoty. W książce wyraźnie czułam Dziki Zachód znany mi z telewizyjnych filmów. Do tego autor ma bardzo przyjemny sposób pisania, który sprawia, że jego relacje brzmią trochę jak powieść,którą bardzo dobrze się czyta. To jedna z książek, które sprawiają, że człowiek jeszcze kilka dni po ich przeczytaniu rozmyśla o fabule, a ja do tej pory marzę o przebyciu trasy jaką pokonał Wolfgang.:)
Nie jest to jednak tylko zbiór przygód Buschera. Dzięki tej lekturze bardzo wzbogaciła się moja wiedza o Ameryce. Autor jest jak dobry nauczyciel historii, który nie tylko uczy na pamięć paru ważnych dat i wydarzeń, ale opowiada o nich bardzo ciekawie i myślę, że to właśnie takie "opowiedziane lekcje" najbardziej wchodzą do głowy. Tu tak było. Momentami byłam zdziwiona, że niektóre fakty, o których słyszałam, a które wydawały mi się nudne, okazały się bardzo ciekawe po wdaniu się w "szczegóły".:)
Jestem też zdziwiona, jak bardzo różnią się od siebie ludzie zamieszkujący jeden kraj, lecz różne stany. Oczywiście znamy szalonych, nowoczesnych Nowojorczyków i wyluzowanych, zawsze uśmiechniętych Kalifornijczyków z seriali i filmów, wszyscy chyba kojarzą też religijnych, bardziej konserwatywnych, staromodnych Teksańczyków, w kapeluszach i kowbojskich koszulach. Zawsze jednak myślałam, że ich różnorodność jest wyolbrzymiona na potrzeby kina, natomiast okazuje się, że w Ameryce każdy stan jest jak inny kraj.
Myślę, że ta książka przypadnie do gustu wszystkim. Jest zabawna, interesująca, wciąga od pierwszej strony i często zadziwia. To prawdziwy obraz Ameryki, takiej jaką jest ona naprawdę. To też samotna wędrówka przez najdziksze zakątki, mnóstwo życiowych nauk i anegdot, opowiadań z życia w podróży człowieka odważnego i utalentowanego. Polecam choćby po to, by nauczyć się czegoś "mimochodem" o historii jednego z najbardziej okupowanych przez turystów krajów.