rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki

Wybierz z dostępnych produktów

HARRY POTTER i Kamień Filozoficzny ...

J. Rowling

książka

40,02 zł taniej -32%

Harry Potter i Kamień Filozoficzny ...

Reżyseria:

C. Columbus

film blu-ray + dvd

73,31 zł taniej -16%

Harry Potter i Kamień Filozoficzny ...

Reżyseria:

C. Columbus

film dvd

35,71 zł taniej -10%

Harry Potter i Kamień Filozoficzny ...

K. Żołyński

ebook, multiformat: epub, pdf

6,61 zł taniej -15%

Harry Potter Tom I - VII

J. Rowling

książka

233,25 zł taniej -33%

Harry Potter Tom I - VII

J. Rowling

książka

199,83 zł taniej -33%

Harry Potter Tom I - VII

J. Rowling

książka

187,38 zł taniej -35%

HARRY POTTER Hogwart

P. ZBIOROWA

książka

27,86 zł taniej -30%

Harry Potter - filozoficzny czarodziej
ocena: 5, głosów: 2
 

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
Harry Potter - filozoficzny czarodziej

Przedmowa

Filozofia obecna jest już w pierwszej książce o Harrym Potterze, a mianowicie w samym tytule: Harry Potter i kamień filozoficzny. Nasza praca ma udokumentować, że tytuł ten żadną miarą nie jest przypadkowy. Ale, ale. Nie możemy chyba z całą powagą twierdzić, że cykl o Harrym Potterze to podręczniki filozofii?
Oczywiście, że nie. Niemniej pisarka Joanne K. Rowling do swego alchemicznego wywaru dodała wcale niemało eliksiru filozoficznego. Jej książki to prawdziwe kociołki czarownicy, w których mieszają się rozmaite gatunki literackie - fantasy, powieść sensacyjna i powieść o dojrzewaniu. W jej błyskotliwych i humorystycznych sformułowaniach każdy uważny czytelnik dostrzeże błysk złota. J.K. Rowling to alchemiczka literatury, i to taka, której się powiodło.
W jej kociołku znajdziemy również niemało ingrediencji pochodzących z mitologii, czy to celtyckiej, czy skandynawskiej, greckiej, egipskiej, żydowskiej albo chińskiej. Harry Potter walczy z olbrzymimi wężami i smokami, z wilkołakiem i sfinksem, toczą się również ciężkie walki moralne, walki pomiędzy dobrem i złem, a wszystko przy akompaniamencie dyskusji filozoficznych o tym, co jest sprawiedliwe, a co niesprawiedliwe, o bezprawnym wyzysku i potrzebie wyzwolenia. A przede wszystkim o tym, co wiemy, a co nam się jedynie wydaje. Czytelnik styka się ze zjawiskami, które na pierwszy rzut oka wydają się rzeczywiste, ale przy bliższym przyjrzeniu okazują się iluzją.
Dlatego nie powinno nas dziwić, że niektóre rozmowy w książkach o Harrym Potterze są niczym echo filozoficznych dialogów Platona. Napięciu zewnętrznemu towarzyszy napięcie wewnętrzne - zapierająca dech w piersiach akcja, gorące debaty i cicha refleksja idą tu krok w krok.
Naszym zadaniem jest zaserwowanie najlepszych kąsków z bogatego kociołka autorki. Częstujcie się, bierzcie jak najwięcej, dopóki nie jest za późno. Nie zamierzamy jak usłużni kelnerzy obchodzić kawiarni z pytaniem: czy przed zamknięciem życzą sobie państwo czegoś jeszcze?

1
OPOWIEŚĆ FILOZOFICZNA

Jak się skończy opowieść o Harrym Potterze? M u s i się skończyć dobrze. Harry pokona Lorda Voldemorta, o to gotów się założyć o kilka setek każdy czytelnik. Skąd możemy być tego tacy pewni? Ponieważ jest to wpisane w charakter gatunku. To, że dobry bohater wygra z łotrem, jest tak samo pewne jak to, że po deszczu zaświeci słońce. Ale w jaki sposób się to stanie? Czy Dumbledore w ostatniej chwili wyłoni się ze swej kryjówki, by nie dopuścić do śmierci Harry'ego z rąk Voldemorta?
Ale przecież Dumbledore nie żyje! Zabił go Severus Snape w ostatnim tomie, który się dotychczas ukazał, Harry Potter i Książę Półkrwi. Tylko czy aby na pewno?

ŻYWY CZY MARTWY?
Wielu czytelników jest pewnych, że Dumbledore wciąż żyje, a scena śmierci była tylko przedstawieniem. Żyje i cieszy się najlepszym zdrowiem, ukryty przed Voldemortem i jego agentami. Poczytajcie sobie o tym w Internecie!
Dlaczego Dumbledore miałby dać się zabić? Przecież to największy czarodziej ze wszystkich! Czy nie jest bardziej prawdopodobne, że jego "śmierć" była tylko manewrem kamuflującym: dyrektor Hogwartu zszedł do podziemia, by pojawić się w roli pomocnika Harry'ego podczas jego ostatniego starcia z Voldemortem?
Z drugiej jednak strony, czy zwycięstwo Harry'ego nad Voldemortem będzie cokolwiek warte, skoro potrzebna mu pomoc samego Dumbledore'a? I czyż na koniec wszyscy mieszkańcy wszechświata J.K. Rowling nie muszą zginąć? Przecież nawet sam Nicolas Flamel, który stworzył kamień filozoficzny i mógł stać się nieśmiertelny, wybiera śmierć. Pytanie pozostawiamy na razie bez odpowiedzi. Wrócimy do niego w ostatnim rozdziale.

Harry Potter - filozoficzny czarodziej

książka

Wydawnictwo: Jacek Santorski

Oprawa: miękka

Ilość stron: 272

Dostępność: niedostępny

Nasza cena: 27,85

Cena detaliczna: 34,82

U nas taniej o 20%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń
Powrót GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (3)

Harry Potter - filozoficzny czarodziej - opis produktu:

Podczas wizyty autorów w mieszkaniu Astrid Lindgren, jej córka, Karin Nyman, spytała: Dlaczego nie napiszecie książki o Harrym Potterze?. Napisali, i podobnie, jak w ich poprzednich książkach, trudne i zawiłe tematy stają się zabawne i ciekawe. Tę książkę czyta się przez okulary filozoficzne, bardzo podobne do okularów Harry'ego.

Co się wydarzy w ostatniej części? Czy Dumbledore naprawdę umarł, czy może jego pozorna śmierć jest tylko sprytną dezinformacją, uknutą, aby zmylić ciemną stronę? Ta kwestia, istotna dla każdego fana Harrego Pottera, powoduje dylematy etyczne (czy osiągnięcie wyższego celu jest usprawiedliwieniem do oszukiwania, zarówno wrogów, jak i przyjaciół?).

Opowieść o Harrym Potterze jest mocno zakorzeniona w mitologii i tradycji magicznej, lecz jej filozoficzne podłoże czeka jeszcze na odkrycie, bo np. Tiara Przydziału, Mapa Huncwotów oraz Myślodsiewnia są uosobieniem myśli wyrażonych przez Platona, Kanta i Hume'a, a w postawionym na głowie świecie Mugoli i czarodziejów, autorzy tłumaczą, pozbawiony lepkiej poprawności politycznej przekaz o tolerancji i antyrasizmie. Jorgen Gaare i Oystein Sjaastad pytają dlaczego ta opowieść zdobywa tak różnorodne grupy czytelników, niezależnie od kultury i wieku? ... I odpowiadają: prawdopodobnie dlatego, że sięga głęboko w naszą ludzką egzystencję, grając na emocjach i ambicjach, naszych nadziejach i obawach, pojęciach i przekonaniach. Gdybyście kiedyś wątpili: Harry Potter zabiera nas prosto do filozofii!

Jorgen Gaare - jest redaktorem w jednym z większych wydawnictw w Oslo. Studiował filozofię, antropologię i literaturę na Uniwersytecie w Oslo.

Oystein Sjaastad - jest starszym wykładowcą na wydziale filozofii na Uniwersytecie w Oslo.

Obaj są uznanymi pisarzami w dziedzinie powiązań między filozofią i literaturą dziecięcą oraz młodzieżową. W roku 2000 wydali Pippi & Socrates, zbiór szkiców i dialogów na temat filozofii w książkach Astrid Lindgren. Prawa do tłumaczenia zostały sprzedane do dziesięciu krajów, w tym do Szwecji, Niemiec, Grecji, Japonii, Korei Południowej, Polski (Jacek Santorski & Co).

Harry Potter - filozoficzny czarodziej - wybrana recenzja:

Stasia 29/06/2008
recenzja dotyczy produktu: Książki

recenzja nagrodzona 2.00pkt

O Harrym świat tak szybko nie zapomni. Wszak ten czarodziej podbił serca dorosłych i dzieci, dziewczynek i chłopczyków. Matek i ojców. Babć i brodatych dziadków. Ale żeby słuch o Potterze jeszcze dłużej nie zaginął, powstała ta książka. Ona to pomoże nam lepiej zrozumieć świat Harrego, wskażą... (czytaj dalej)

Harry Potter - filozoficzny czarodziej - szczegółowe informacje:

Dział: Książki
Wydawnictwo: Jacek Santorski
Oprawa:miękka
Wymiary:145x230
Ilość stron:272
ISBN:978-83-89763-81-5
Wprowadzono: 24.05.2007
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Harry Potter - filozoficzny czarodziej - recenzje klientów

okla1989(at)buziaczek.pl 29/06/2008
recenzja dotyczy produktu: Książka

recenzja nagrodzona 2.00pkt

O Harrym świat tak szybko nie zapomni. Wszak ten czarodziej podbił serca dorosłych i dzieci, dziewczynek i chłopczyków. Matek i ojców. Babć i brodatych dziadków. Ale żeby słuch o Potterze jeszcze dłużej nie zaginął, powstała ta książka. Ona to pomoże nam lepiej zrozumieć świat Harrego, wskażą jakieś odnośniki, naprowadzi na szereg symboli, dzięki którym odkryjemy nowe, ciekawe szczegóły, akie wcześniej umknęły nam. Każdy z nas chciałaby się znaleźć w magicznym świecie, choćby na chwilę. Dzięki tej książce, nasze marzenia, choćby w połowie, mogą się ziścić. Księgę ową polecam wszystkim – fanom i zagorzałym przeciwnikom Harrego. Kto wie, może zmienicie zdania?

granger_hermiona7(at)wp.pl 3/05/2007
recenzja dotyczy produktu: Książka

moim zdaniem pisanie tej ksiazki jest niezbyt ciekawe
juz tylu beznadziejnych pisarzy przekrecalo swiat harry'ego pottera
ale jesli to nie bedzie satyryczne przedstawienie tego swiata ale wytlumaczenie paru ciekawostek ze swiata potteromanow co cos ciekawego :) ......... ..... .... ......

green70(at)vp.pl 30/04/2007
recenzja dotyczy produktu: Książka

Dla mnie bez sensu jest pisanie o czymś takim. Gaare Jorgen i Sjaastad Oystein chcą po prostu wzbogacić się i wsławić przez napisanie czegoś on Harrym Potterze, bo jest on popularny zarówno wśród dorosłych jak i młodzieży. A poza tym fantastyka z Harry'ego i filozofia raczej nie mają nic wspólnego. To jest jedynie żerowanie na popularności innych i udawadnianie na siłę, że jest tak, a nie inaczej. Moim zdaniem ta książka jest śmieszna i bezsensowna! Na pewno nikogo nie namówię na jej zakupienie /chociaż pracuję w księgarni/.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Labirynt duchów Tom 4

C. Zafon

książka

34,49 zł taniej -37%

Virion. Wyrocznia Imperium Achai

A. Ziemiański

książka

27,87 zł taniej -30%

Ania. Biografia Anny Przybylskiej

G. Kubicki

książka

31,41 zł taniej -30%

Lem. Życie nie z tej ziemi

W. Orliński

książka

34,84 zł taniej -30%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

233.25 zł

taniej -33%

Harry Potter Tom I - VII

Nowe wydanie serii o najsłynniejszym czarodzieju świata z okładkami Jonny'ego Duddle'a. Wszystkie siedem tomów otrzymało zupełnie nowy wygląd. Wydanie różni się od poprzednich nie tylko okładką, ale i wnętrzem po raz pierwszy na początku każdego tomu pojawi się mapka Hogwartu i okolic, a na końcu pierwszego tomu na czytelników czekać będzie coś zupełnie...

książka

199.83 zł

taniej -33%

Harry Potter Tom I - VII

Nowe wydanie serii o najsłynniejszym czarodzieju świata z okładkami Jonny`ego Duddle`a. Wszystkie siedem tomów otrzymało zupełnie nowy wygląd. Wydanie różni się od poprzednich nie tylko okładką, ale i wnętrzem - po raz pierwszy na początku każdego tomu pojawi się mapka Hogwartu i okolic, a na końcu pierwszego tomu na czytelników czekać będzie coś zupełnie...

książka

23.67 zł

taniej -32%

Harry Angel

  Klasyczna książka Hjortsberga nominowana do nagrody im. Edgara Allana Poe. Opowieść o detektywie, którego dochodzenie w sprawie zaginionego piosenkarza wiedzie w głąb arkanów okultyzmu.   Johnny Favorite występował jako frontman big-bandu przed wojskiem. Nagle scena została ostrzelana przez eskadrę myśliwców Luftwaffe. Wiele osób zginęło, a...

książka

187.38 zł

taniej -35%

Harry Potter Tom I - VII

Wielbiciele cyklu o młodym adepcie magii mają szansę przypomnieć sobie o ulubionych bohaterach dzięki nowej edycji serii - z poważnymi okładkami "dla dorosłych". Cykl powieści o Harrym Potterze urzeka i oczarowuje nie tylko wiązką fantastycznych zaklęć. Odwołuje się do tęsknoty za prawdziwą przyjaźnią, miłością i poświęceniem. Klasyczny...

film

31.44 zł

taniej -8%

Harry Brown

Miasto, w którym mieszka Harry Brown (Michael Caine), były żołnierz piechoty morskiej, pogrąża się we wszechogarniającej przemocy. Grupy chuliganów atakują przechodniów i wprowadzają terror. Tego stanu rzeczy nie może znieść Leonard, przyjaciel Harry`ego. Podczas próby powstrzymania bandytów mężczyzna zostaje brutalnie zabity. Zatrzymani za morderstwo...

muzyka

37.96 zł

taniej -20%

Harry Styles

Sukces debiutanckiego singla Harry'ego Styles'a "Sign of the Times" (debiut na #1 iTunes w 84 krajach i pobity rekord sprzedaży Adele!) sprawił, że wielu dziennikarzy okrzyknęło go "młodym Davidem Bowiem"! Premiera jego solowego albumu zatytułowanego po prostu "Harry Styles" odbędzie się 12 maja! Na płycie znajdzie się 10...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku
10.00
Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność ›
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: