Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Grecy umierają w domu

książka

Wydawnictwo Znak
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

 Grek kierujący mafią taksówkową w śląskim miasteczku. Greczynka haftująca kaszubskie rękodzieło. Papuga, która myślała, że jest cykadą. Pisarz, który w ogóle nie wiedział, kim jest.
 "Grecy umierają w domu" to nostalgiczna opowieść o bolesnych prawdach i trudnych miłościach. O tęsknocie za ojcem, którego nigdy nie było. O zderzeniu kultur i konflikcie historii. Śledząc losy greckich repatriantów, Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju.
 Gdzie leży raj? Dokąd uciec, by nie czuć się obcym? Jak opanować sprzeczne emocje? Czy kiedykolwiek można być gotowym na odkrycie prawdy o sobie i swoich bliskich?


Hubert Klimko-Dobrzaniecki (ur. 1967) - człowiek złożony ze zmienności i sprzeczności. Bywał skubaczem indyków, mimem, gospodynią domową i przemytnikiem diamentów. Odkrywa miejsca, których nikt w Polsce nie zna. To on wprowadził do literatury polskiej depresyjną Islandię, opisał nikomu nie znany wojenny duński Bornholm, żydowskie zakątki Wiednia i kryzysowe oblicze Grecji. Jest zawsze tam, gdzie coś się dzieje. A może dziać się zaczyna dopiero wtedy, gdy przyjeżdża on? Autor dwóch tomików poetyckich, kilku opowiadań oraz powieści: "Dom Róży. Krýsuvík" (nominacja do Nagrody Literackiej NIKE 2007), "Kołysanka dla wisielca", "Raz. Dwa. Trzy", "Rzeczy pierwsze" oraz "Bornholm, Bornholm".
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Znak
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 13.06.2013

RECENZJE - książki - Grecy umierają w domu

4.3/5 ( 4 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

czarnobiala

ilość recenzji:87

brak oceny 6-06-2013 21:51

Jeżeli ktokolwiek zatęsknił za dobrą literaturą, to nie ma się już o co martwić. Nowa książka Huberta Klimko-Dobrzanieckiego to historia, koło której nie można przejść obojętnie. Autor bohaterami swojej opowieści czyni greckich uchodźców, którzy przybyli do Polski po przegranych walkach, prowadzonych podczas wojny domowej w Grecji, w czasie, kiedy w naszym kraju panował głęboki PRL. Klimko-Dobrzaniecki opisuje historię jednej rodziny, widzianą z perspektywy jej najmłodszego członka, Sakisa. Urodzonego w Polsce z rodziców Greków mężczyznę poznajemy w wieku około 50 lat, kiedy pisze książkę o sobie i swoich rodzicach, życiu w Polsce, sytuacjach z codziennego życia, troskach, zmartwieniach i radościach, których doświadczył. W całej historii rozbrzmiewa wyraźnie kult ukochanego ojca, którego Sakis nazywa Posejdonem. Jego powieść jest trochę próbą zdefiniowania samego siebie, poszukiwaniem tożsamości. W książce przeszłość przeplata się z teraźniejszością, istnieją dwie płaszczyzny, dwa światy. Cudowny język narracji, przechodzący często w wierszowaną prozę sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Polecam.

Fart

ilość recenzji:52

brak oceny 1-07-2013 10:40

Z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim jest tak, że dopóki go nie poznasz, nie pokochasz, a nie pokochasz dopóki nie wczytasz się między słowa jego treści. Ja traktuję te powieści wielowymiarowo, absolutny mistrz kreacji. Wielce polecam fanom dobrej literatury.

Orest

ilość recenzji:52

brak oceny 30-06-2013 11:19

Czytając takie książki znajdujemy wciąż i wciąż odwołania do naszej egzystencji mimo, że realia tam pokazane są pozornie odległe. Grecko-polska rzeczywistość nie jest przecież powszechnym zjawiskiem. Skarbnica mądrych słów. Rewelacyjna forma fabuły i dobrze skonstruowana klamra. Moim zdaniem, warto.

ZielonaZaba

ilość recenzji:1

brak oceny 24-06-2013 10:57

Książka jest po prostu cudowna... Urzeka w niej dosłownie wszystko: fabuła, postacie i język jakim została napisana. Hubert Klimko-Dobrzaniecki ma swego rodzaju dar, słowami potrafi wywołać u czytelnika szereg silnych emocji poczynając od śmiechu na ciężkiej zadumie kończąc. Czytałam wszystkie jego wcześniejsze powieści i pozostaną w mojej pamięci na długi czas. Z tym tytułem jest dokładnie tak samo. Niesamowity pisarz...