Gramatyka cywilizacji

książka

Wydawnictwo Oficyna naukowa
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Autor zmienił sposób pisania o historii, która jest dla niego ewolucją idei, sposobów myślenia. Odchodzi od tradycyjnej historii politycznej, na którą składa się chronologiczny opis wydarzeń, i zajmuje się dziejami człowieka żyjącego w określonym środowisku naturalnym i kulturowym. Gramatyka cywilizacji dzieli się na dwie zasadnicze części. Na pierwszą składają się definicje pojęć. Cywilizację definiuje autor w kategoriach przestrzeni (terytorium), społeczeństwa (istnienie miast), ekonomii (konieczność systemu wymiany) oraz wspólnych idei (religia). Te elementy leżą u podłoża cywilizacji, ale najbardziej istotne jest ich trwanie.
Część druga to opis współczesnego świata z punktu widzenia historii cywilizacji: pozaeuropejskich (islam i świat muzułmański, Czarny Kontynent, kraje Dalekiego Wschodu) i europejskich (poza Europą także Ameryka oraz "inna Europa", na którą składają się Państwo Moskiewskie, Rosja i Związek Radziecki). Ta głęboka i zarazem dostępna nawet dla bardzo młodych ludzi książka jest jednym z najdoskonalszych przeglądów dziejów cywilizacji. Dzięki Braudelowi nawet powierzchownie wprowadzony w historię świata czytelnik jest w stanie zrozumieć wspólne i odmienne cechy zachowań i świadomości ludzi żyjących w różnych kulturach. Braudel uczy go przy tym rozumnej tolerancji dla wszelkiej inności oraz szacunku dla dziedzictwa cywilizacji światowej.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Oficyna naukowa
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 12.05.2006

RECENZJE - książki - Gramatyka cywilizacji

4.7/5 ( 10 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    0
  • 3
    0
  • 2
    1
  • 1
    0

Michał Pavlovs

ilość recenzji:2

brak oceny 29-09-2010 23:05

Nie zostałem zmuszony do przeczytania tej książki, lecz nie będę ukrywał, że potrzebna mi była tylko do szkoły. Normalnie nigdy bym się o niej nawet nie dowiedział. Gdy ktoś mnie dostrzegł siedzącego z taką cegłą na kolanach słyszałem pytania czy mam jakiś przyjaciół. Jak widzicie podwójnie trudno było przeczytać to dzieło. Prócz trudnego języka jeszcze te komentarze... Uparłem się i teraz jestem z siebie dumny. Książka nie jest przeznaczona dla nawet bardzo młodych ludzi. To co pisze wydawca to tylko nieudolna reklama tego swoistego rodzaju podręcznika akademickiego. Najważniejsze jest, by zrozumieć pierwszą część, jest ona niezbędna. Polecam zapoznanie się z jakimiś opracowaniem. Gdy tego dokonamy i uznamy, że naprawdę rozumiemy definicje potrzebne do gramatyki cywilizacji, w pełni odkryjemy wartość tej książki. Muszę przyznać, iż lektura ta zmieniła moje postrzeganie historii. Z ciągu dat i ciekawych wydarzeń historia stała się dla mnie wyjaśnieniem wszelkich aspektów naszego życia. Czytelnik dowiaduje się skąd wzięły się takie dysproporcje kulturowo- ekonomiczne między kontynentami. Łatwo przejąć Braudelowski sposób postrzegania przeszłości. Czy nie chcecie wiedzieć skąd dysharmonia między państwami w Europie? Co wspólnego ma żarówka z niżem demograficznym? Biegła znajomość historii pozwala na bezbłędne interpretowanie aktualnych zjawisk. Dlatego warto przeczytać tę książkę. Poza tym jest znakomicie wydana, posiada obszerny index i dobry komentarz. Polecam tylko pasjonatom.