Górny Śląsk między regionalizmem - autonomią - separatyzmem - Cezary Trosiak - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Górny Śląsk między regionalizmem - autonomią - separatyzmem (miękka)

książka

Górny Śląsk między regionalizmem - autonomią - separatyzmem - opis produktu:

W najnowszej historii Górnego Śląska, zapoczątkowanej w roku 1989, jest kilka wydarzeń, które wywarły duży wpływ na przebieg procesów społecznych i politycznych w tym regionie. Pierwszym z nich było żądanie uznania przez państwo polskie faktu istnienia w jego granicach liczącej ok. 300 tys. osób mniejszości niemieckiej. Drugim, było zapoczątkowanie dyskusji na temat miejsca Polski w zmienionej rzeczywistości wewnętrznej (odsunięcie Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej od władzy) i zewnętrznej (rozpad systemu dwubiegunowego podziału Europy). Niemal od samego początku powrót do Europy stał się głównym kierunkiem poszukiwań miejsca Polski w zmienionej sytuacji, czego wyrazem było podpisanie przez rząd Rzeczypospolitej Polskiej w grudniu 1991 roku w Warszawie Układu Europejskiego (wszedł w życie w lutym 1994), który był jednoznaczny ze stowarzyszeniem Polski z Unią Europejską. Fakty te należy mieć na uwadze dlatego, że europejskie standardy stały się niemal natychmiast punktem odniesienia w sporach na temat zakresu swobód, o które zabiegały regiony. Górnośląskie spory dotyczyły, relacji między władzami centralnymi a środowiskami regionalnymi, podziału administracyjnego Polski i zakresu autonomii regionów.

Opis stanowi fragment Wstępu

Książka Górny Śląsk między regionalizmem - autonomią - separatyzmem pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem książki jest Cezary Trosiak. Należy do gatunków: historia, nauki społeczne, polityka. Książka Górny Śląsk między regionalizmem - autonomią - separatyzmem liczy 316 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Górny Śląsk między regionalizmem - autonomią - separatyzmem

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.