Gniew - Zygmunt Miłoszewski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
odsłuchaj fragment

Gniew (miękka)

książka

Gniew - opis produktu:

Długo oczekiwany finał kryminalnej trylogii Zygmunta Miłoszewskiego z prokuratorem Teodorem Szackim!

`Wyobraźcie sobie dziecko, które musi się chować przed tymi, których kocha` - pierwsze zdanie nowego kryminału Zygmunta Miłoszewskiego mogłoby być jego mottem. Tą najbardziej mroczną i duszną ze swoich powieści autor zamyka trylogię o prokuratorze Teodorze Szackim, który po kolejnej życiowej rewolucji przeprowadził się do Olsztyna.

Cztery lata po wydarzeniach z Ziarna prawdy Szacki mieszka w Olsztynie, gdzie w końcu odnalazł swoje miejsce na ziemi. Paskudna jesienna pogoda i trudne relacje między nową partnerką i dorastającą córką zajmują go bardziej niż kolejne błahe śledztwa. Do czasu.

25 listopada 2013 prokurator Teodor Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra koło poniemieckiego szpitala miejskiego. W czasie robót drogowych odnaleziono tam stary szkielet. Szacki bezrefleksyjnie `odfajkowuje Niemca`, jak się tutaj nazywa wojenne szczątki, i każe przekazać je uczelni medycznej, gdzie wiecznie brakuje eksponatów do celów dydaktycznych. Nie przypuszcza, że to, co wydawało się końcem rutynowej procedury, jest początkiem najtrudniejszej sprawy w jego prokuratorskiej karierze. Sprawy, która pozbawi go prawniczego dystansu, zmusi do wyborów ostatecznych i okaże się jego ostatnim dochodzeniem.
Prokuratorzy i policjanci nie lubią przemocy domowej. Wolą `prawdziwe` przestępstwa, jak morderstwa albo kradzieże. W których od początku wszystko jest jasne, a jedyny problem to ustalenie sprawcy. Panujący w czterech ścianach domowy terror określają pogardliwie mianem `rękówek` lub `znęt`. Nie lubią tych spraw, gdzie w sądzie jest słowo przeciwko słowu. Nie lubią ofiar przemocy z dnia na dzień odwołujących zeznania. Nie lubią małoletnich świadków. Tych wszystkich łez i histerii. Ofiary morderstw nie zawracają tak głowy. Prokurator Teodor Szacki nie różni się od swoich kolegów po fachu. Ale na przełomie listopada i grudnia 2013 roku zmieni nie tylko swoje poglądy, ale i całe swoje życie.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -35%
Pragnienie

Amelie Nothomb

miękka
22,69 zł 34.90
 • -35%
Testamenty

Margaret Atwood

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -37%
Zimowla

Dominika Słowik

miękka
28,29 zł 44.90
 • -35%
Śmierć Jezusa

John Maxwell Coetzee

miękka
26,00 zł 39.99
Zapowiedź - 28.2.2020
 • -34%
Prowadź swój pług przez kości umarłych

Olga Tokarczuk

twarda
29,56 zł 44.78
 • -34%
Opowiadania bizarne, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
25,02 zł 37.91

Zygmunt Miłoszewski - przeczytaj też

 • -27%
Bezcenny

Zygmunt Miłoszewski miękka

29,05 zł 39.81
Gniew

Zygmunt Miłoszewski pocket

15,74 zł
 • -24%
Gniew

Zygmunt Miłoszewski miękka

18,94 zł 24.93
 • -13%
Gniew (wydanie kolekcjonerskie)

Zygmunt Miłoszewski twarda

30,37 zł 34.90
 • -32%
Jak zawsze

Zygmunt Miłoszewski miękka

27,12 zł 39.88
Uwikłanie

Zygmunt Miłoszewski pocket

15,74 zł
 • -48%
Ziarno prawdy (okładka filmowa)

Zygmunt Miłoszewski miękka

20,74 zł 39.88

Zobacz również

 • -32%
Księgi Jakubowe, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
47,42 zł 69.73
 • -34%
Bieguni, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
32,84 zł 49.77
 • -36%
Nie ma

Mariusz Szczygieł

twarda
29,43 zł 45.99
 • -34%
Anna In w grobowcach świata, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

miękka
21,66 zł 32.82
 • -43%
Małe Licho i anioł z kamienia

Marta Kisiel

twarda
19,94 zł 34.99
 • -34%
Podróż ludzi Księgi, Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk

twarda
25,02 zł 37.91
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Gniew
4.3/5 ( 17 ocen )
  5
  10
  4
  4
  3
  2
  2
  0
  1
  1

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

MoniaK

 • 5-11-2014
 • 13:33

recenzja nagrodzona 5.00pkt

Myślałam że Zygmunt Miłoszewski nic lepszego od "Ziarna Prawdy" już nie napisze. A jednak.
Najbardziej przerażającym zdaniem tej książki - mimo że nie brakuje w niej okropieństw różnego rodzaju - jest pytanie zadane przez jedną z bohaterek, ofiarę przemocy domowej w dzieciństwie: "Czy wiesz jak to jest żyć w ciągłym strachu? I bać się każdego dnia?"
Oprócz tego, że powieść jest bardzo zgrabnie skonstruowanym kryminałem, jednym z najlepszych jakie czytałam, porusza się w niej bolesny i trudny temat przemocy domowej oraz jej skutków. Do czego może doprowadzić życie w ciągłym strachu? Życie wśród pozorów szczęśliwej rodziny, ze skrzętnie ukrywanymi prawdziwymi relacjami?
Jak kończy się udawanie, że się nie widzi, nie słyszy tego co dzieje się za ścianą?
"Gniew" rozpoczyna się od przypadkowego znalezienia szkieletu mężczyzny. Szybko okazuje się, że to nie szkielet z czasów wojny, a kości człowieka, który zaginął nie dalej niż tydzień temu.<
Kim jest, dlaczego zginął, oraz jakim sposobem na jego kościach w ciągu tygodnia nie pozostała ani odrobina ciała, ma wyjaśnić prokurator Szacki. Śledztwo doprowadza go do ludzkich dramatów, skrywanych całe życie i emocji, których nigdy nie chciałby przeżywać.
Powieść zapowiadana jest jako pożegnanie z Teodorem Szackim. Ja mam jednak nadzieję, że Autor - niezależnie od interpretacji końcowych rozdziałów książki - pozwoli swojemu bohaterowi powrócić i napisze jeszcze niejeden świetny kryminał.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

kowalski

 • 5-11-2017
 • 14:13

Miłoszewski "Gniew" zaczyna brawurowo, bez skrupułów, biorąc czytelnika za zakładnika swoich pomysłów i niebanalnych skojarzeń. Gwarantuję, że każdy, kto zaledwie dotrze do strony 11-tej, nie będzie w stanie odłożyć powieści na bok; potem robi się tylko ciekawiej. Tajemnicze morderstwo, makabryczne detale, dynamiczne zmiany akcji. Nie wnikam w szczegóły, bo niespodzianka to większa część atrakcji z Zygmuntem. Pisarz włożył też sporo pracy w psychologiczny rozwój postaci Szackiego, rozwinął jego cynizm, jego duszę, do rozmiarów, których czytelnik się nie spodziewa.

Mimo to, "Gniew" idealną powieścią nie jest. Miłoszewski sieje gęsto swoje wątki, i choć z większości wyrastają wspaniałe kreacje, to o sporej ilości zapomina, licząc, że czytelnik zapomni również. A nie potrzeba wyjątkowo wnikliwego umysłu, żeby wątpić w spójność, sens. "Ale co się stało z tym i tamtym?" "Dlaczego ta i ta postać w ogóle zrobiła to i to?" "Przecież gdyby zrobiono to, albo tamto, nie byłoby sprawy". Koniec końców, wszystkie te dziury robią z "Gniewu" dzieło chaotyczne, niespokładane, z dużym, pięknym wątkiem głownym, ale z niedopracowanymi szczegółami. Dzieło, które trzyma się kupy dzielnie z początku, ale im dalej w las, tym bardziej się dyschronizuje, rozpada, trzymając się razem tylko dzięki woli czytelnika, kończąc się w wieloznaczny sposób, który nie daje literackiej satysfakcji.

Nie da się ukryć, że z pisarza zdecydowanie lepszy obserwator, niż pisarz - choć pisarz z niego jest świetny. Przepięknie, i przetrafnie (oraz przekrytycznie) opisuje dzisiejszą Polskę, i za to należą mu się brawa. Jeśli co wniklejszy czytelnik przymruża oczy z podejrzeniem, jeśli fabuła się na oczach czytelnika dezintegruje, to wierzę, że te własnie obserwacje nakłaniają do czytania dalej.

Przeczytałem "Gniew" w niecałe dwa popołudnia. Na podium trylogii stawiam powieść na miejscu drugim, zaraz po części pierwszej: "Ziarno" nie zrobiło na mnie większego wrażenia, uznałem je za naiwne i bez polotu - który, nota bene, powraca w pięknym stylu w "Gniewie" właśnie. Żal tylko, że Miłoszewski nie przemielił ostatecznej wersji przez młyn konstruktywnej krytyki, nie powiązał ze sobą luźnych wątków, nie dodał/odjął paru potrzebnych/niepotrzebnych elementów. Mielibyśmy wtedy powieść na miarę wczesnego Kinga.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

michal

 • 18-02-2016
 • 11:12

Książkę czytało mi się fantastycznie, wcześniej przeczytałem pierwsze dwie części więc doskonale wiedziałem kim jest Teodor Szacki.
Muszę przyznać, że Miłoszewski piszę świetne książki i mogę z ręką na sercu każdą polecić.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Ruda

 • 12-03-2015
 • 23:56

Ile czasu zajmuje całkowity rozkład ludzkiego ciała? Czy wystarczy na to kilka godzin, czy potrzeba jednak wielu lat? Na takie pytanie musi sobie odpowiedzieć prokurator Szacki, który zostaje skierowany do rozwiązania sprawy znalezionego w schronie szkieletu. Pobieżna ocena sytuacji i poddanie się błędnym wnioskom sprawiają, że doświadczony prokurator początkowo daje się wyprowadzić w pole. Szybko jednak wraca na właściwą drogę i zaczyna zawiłą i powolną grę z mordercą. Szacki zrobił na mnie duże wrażenie. Znowu, kolejny raz. Jednak tym razem było zupełnie inaczej. W nowej powieści Miłoszewskiego mniej jest tego amanta i łamacza damskich serc, z którym nierozłącznie mi się kojarzył w ?Ziarnie prawdy?. Tym razem autor pokazuje nam swojego bohatera z trochę innej strony. Nowe wydanie Szackiego jest bardziej nerwowe, nieco agresywne i zmęczone życiem, a przede wszystkim gniewne. Bardzo podobały mi się również kobiece sylwetki w tej powieści. Z jednej strony mamy asystentkę patologa- kobietę pewną siebie, z wielkim zawodowym doświadczeniem, bardzo oddaną swojej pracy. Z drugiej strony autor oferuje nam Żenię- nową, młodą dziewczynę Szackiego. Bezkompromisowa, ironiczna, z dużym dystansem do siebie i poczuciem humoru. Powieść zainteresowała mnie od samego początku. Przede wszystkim chodzi o fabułę, jednak nie tylko. Autor zastosował niezwykle ciekawy zabieg, rozpoczynając powieść zdradzeniem kilka faktów z końca. Kiedy przeczytałam ten oryginalny wstęp zaczęło towarzyszyć mi wiele pytań. Ale jako to? Czy to możliwe? Nie, to na pewno nie mogło się wydarzyć? Ważne miejsce w powieści zajmuje kwestia przemocy domowej. Miłoszewski niezwykle ciekawie przedstawił swój pomysł, budując na tej podstawie całą intrygę. Nie zabrakło pomysłowości, inwencji twórczej i niezbędnego w tym miejscu okrucieństwa, ale książkowe okropieństwa wspaniale wpasowywały się w przedstawioną czytelnikom historię. Autor po prostu zaskakuje, od początku do końca, grzebiąc się w tym wszechobecnym mroku. Trochę mi szkoda, że to już koniec przygód Szackiego.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Alina

 • 18-02-2015
 • 12:29

Kończyłam tę książką z niedowierzaniem i chyba nadal nie jestem pewna czy poradziłam sobie z jej zakończeniem. "Zakończeniem" w ujęciu przewrócenia ostatniej strony (takie książki powinny być niekończącą się historią), a także "zakończeniem" jako zawiązaniem fabuły. Miłoszewski powalił tym tomem na kolana. Jeśli ktoś zna Szackiego z poprzednich części to doskonale zrozumie, co mam na myśli. Szacki mieszka teraz w Olsztynie, gdzie próbuje poukładać swoje życie, gdy nagle trafia mu się z pozoru banalna sprawa. Ten banał przeistacza się jednak w o wiele bardziej złożoną historię pełną zbrodni, strachu, (tytułowego) gniewu i mrocznych odmętów ludzkiej psychiki. I wszystko to po raz kolejny na swoje barki bierze Teodor Szacki. Jestem w 100% pewna, że tej fabuły nie powstydziliby się nawet Skandynawowie. A i sama sceneria tego kryminału za bardzo od grozy tamtejszych nie odbiega. Zdecydowanie warta przeczytania książka!

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Mariusz

 • 11-02-2015
 • 13:46

Nie sądziłem nigdy, że polski kryminał może być aż tak dobry. Miłoszewski jest geniuszem, co udowodnił mi (i nie tylko mi) w swoich poprzednich dwóch częściach z Teodorem Szackim w roli głównej. I liczyłem na to, że tom trzeci będzie im dorównywał, ale... zupełnie się myliłem. "Gniew" nie jest dobry. To nie jest książka tak "dobra" jak poprzednie. To książka, która jest absolutnie najlepsza, oryginalna, kapitalna i totalna. Przebiła na łeb, na szyję poprzedniczki i do tej pory ciężko jest mi jasno określić swoje odczucia. Jestem z pewnością zaskoczony. Może zszokowany? Na pewno za to pełen podziwu dla autora za jego kreatywność i umiejętność budowania fabuły i postaci. Historia, do której wprowadza Miłoszewski, miała być jedynie prostą, prokuratorską przejażdżką, ale zmienia się z rozdziału na rozdział w coraz bardziej zagmatwaną opowieść, gdzie obok twardej litery prawa, są delikatne emocje ludzi. Nie wiem jak bardzo musiałbym ją polecać, aby każdy z Was po nią sięgnął, ale zróbcie to koniecznie i polecajcie dalej. To jeden z lepszych kryminałów literatury światowej, które przeszły mi przez ręce.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Anna

 • 30-12-2014
 • 11:29

Trudno opowiedzieć o tej książce, aby nie zdradzić za wiele szczegółów - za wiele jednak byście stracili, bo czyta się ją na wdechu, z wypiekami na policzkach. "Gniew" powalił mnie na kolana, to doskonałe połączenie thrillera i kryminału przemawiające do wyobraźni czytelnika. Zygmunt Miłoszewski tak namieszał mi w głowie, że w połowie książki zwątpiłam, czy morderca w ogóle zostanie ujęty, a finał przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Co zrobił z Szackim???!!!!
Doskonały pomysł na fabułę został rozpracowany w najdrobniejszych szczegółach i złożony w idealną powieść, która szokuje, zaskakuje i nie pozwala domyślić się jej końca. Autor tak skutecznie zwodzi czytelnika, podsuwa odmienne tropy i łączy pozornie niezwiązane wątki w jedną całość. A jeszcze w genialny sposób uświadamia nam i otwiera oczy na problem przemocy domowej, jej efektów i skutków. Sama postać prokuratora Szackiego wzbudziła mój podziw, to skomplikowana osobowość. Bardzo świadomy i prawy człowiek, który jednak okazuje się słaby w kontaktach ze swoimi kobietami. W efekcie, jego miłość i oddanie staje w konfrontacji z prawem - jaki będzie tego finał? Niesamowity!
Jestem pod wielkim wrażeniem wyobraźni Miłoszewskiego - stworzył książkę, której nie da się odłożyć i zapomnieć. Dosłownie powalił mnie na kolana! To była najlepsza polska powieść, jaką w tym roku czytałam - bezsprzecznie!!! Nie wierzycie? Przeczytajcie sami!


Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -35%
Władca marionetek Tajemnica Askiru Tom 3

Richard Schwartz

miękka
29,18 zł 44.90
Zapowiedź - 22.3.2020
 • -35%
Światła i Cienie Tir Alainn, Tom 2

Anne Bishop

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 21.6.2020
 • -35%
Ostatnia walka Czarny Mag. Tom 4

Rachel E. Carter

miękka
27,24 zł 41.90
Zapowiedź - 27.3.2020
 • -40%
Beksiński Tom 1 - 4

Zdzisław Beksiński

twarda
239,94 zł 399.89
 • -35%
Te wiedźmy nie płoną

Isabel Sterling

miękka
25,94 zł 39.90
Zapowiedź - 13.3.2020
 • -33%
Klub Czerwonych Trampek Tom 1

Ana Punset

twarda
26,73 zł 39.90
 • -38%
Dzikie Krainy

Kacper Bębenek

miękka
30,39 zł 49.00
 • -26%
Locke & Key. Klucze do królestwa

Joe Hill

miękka
49,58 zł 67.00

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 24.93 zł
  18.94 zł

  Ostatnia część słynnej trylogii o Tadeuszu Szackim nagrodzona Bestsellerem Empiku i doceniona przez czytelników w Polsce oraz za granicą. Akcja powieści toczy się w Olsztynie. Prokurator Szacki zostaje wezwany do zrujnowanego bunkra niedaleko poniemieckiego szpitala miejskiego, gdzie w czasie...

 • 29.83 zł
  24.16 zł

  "Gniew motyla" to zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej Marokanki, która uciekając przed niebezpieczeństwem w swoim kraju, trafia do Francji, gdzie wpada w świat wielkich pieniędzy i ekskluzywnych prostytutek. Jak losy biednej dziewczyny z przedmieścia Marrakeszu połączą...

 • 29.93 zł
  22.14 zł

  Nie pozwól, aby gniew przejął nad tobą kontrolę! Większość ludzi, myśląc o gniewie, wyobraża sobie kogoś wpadającego we wściekłość. Ma wizję trzaskających drzwi, wrzasków i ostrej wymiany zdań. Jednak gniew nie jest uczuciem jednowymiarowym - ma wiele różnych aspektów. Każdy z nas w swoim...

 • 10.00 zł

  Katolicka Irlandia. Malky (Orlando Bloom) to pozornie twardy facet, który pracuje jako robotnik przy rozbiórce starego kościoła, a czas wolny spędza w pubach. Pewnego dnia do jego miasteczka powraca długo niewidziany i poważany przez wszystkich ksiądz (James Smillie). Wraz z nim powracają skrywane...

 • 71.96 zł
  59.00 zł

  Sam Worthington, Ralph Fiennes, Liam Neeson oraz Bill Nighy to tylko niektóre z wielkich gwiazd światowego kina, którzy wystąpili w kontynuacji wielkiego przeboju `Starcie tytanów`. `Gniew tytanów` rozpoczyna się dziesięć lat od pamiętnej wyprawy, kiedy Perseusz (Sam Worthington) wraz z...

 • 28.78 zł
  24.18 zł

  Sam Worthington, Ralph Fiennes, Liam Neeson oraz Bill Nighy to tylko niektóre z wielkich gwiazd światowego kina, którzy wystąpili w kontynuacji wielkiego przeboju `Starcie tytanów`. `Gniew tytanów` rozpoczyna się dziesięć lat od pamiętnej wyprawy, kiedy Perseusz (Sam Worthington) wraz z...