Głos wnętrza - Peter A. Levine - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie
przeczytaj fragment przeczytaj fragment

Głos wnętrza (miękka)

Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie

książka

Głos wnętrza, Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie - opis produktu:

Obudziliście w sobie tygrysa?

Pora na zrozumienie wagi komunikacji, która odbywa się bez słów. Trauma najczęściej kojarzy się z zaburzeniem psychicznym. Peter Levine po raz kolejny wyprowadza nas z błędu. Udowadnia, że ciało jest główną ofiarą traumy. Psycholog uczy, jak odzyskać naturalną odporność organizmu. Autor w obrazowy sposób wyjaśnia wrodzone reakcje systemu nerwowego na głębokie psychiczne rany i przebieg procesów terapeutycznych. W swojej książce opiera się na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie biologii, neurobiologii i psychoterapii zorientowanej na ciele.

Peter A. Levine (ur. 1942), wybitny amerykański psycholog, od 50 lat zajmuje się stresem i traumą. Jest twórcą Somatic Experiencing (Doświadczania Somatycznego), oryginalnej metody leczenia traumy odwołującej się do mądrości ciała. Był konsultantem do spraw stresu dla NASA. Szkolił i prowadził terapię w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach terapeutycznych na całym świecie. Działał w grupie roboczej zajmującej się reagowaniem na wielkie katastrofy i konflikty etniczno-polityczne. Opublikował wiele książek, w tym dwie na temat zapobiegania i leczenia traumy u dzieci.

W serii Terapia Traumy ukazały się dotychczas:

Uleczyć traumę
Obudźcie tygrysa
Uwolnić się od bólu. Program leczenia bólu oparty na świadomości ciała
Trauma. Od przemocy domowej do terroru politycznego
Symbioza i autonomia. Trauma symbiotyczna i miłość bez uwikłań
Oblicza lęku. Skąd się bierze i jak sobie z nim radzić
Strach ucieleśniony
Rozmowy o miłości na skraju przepaści
Trauma i pamięć

Książka Głos wnętrza Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie, pochodzi z wydawnictwa Czarna Owca. Autorem książki jest Peter A. Levine. Należy do gatunków: poradniki, samodoskonalenie, zdrowie, stres i depresja. Książka Głos wnętrza liczy 384 stron. Oprawa jest miękka. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Głos wnętrza, Jak ciało uwalnia się od traumy i odzyskuje zdrowie

3.8/5 ( 13 ocen )
  5
  5
  4
  3
  3
  3
  2
  1
  1
  1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

brak oceny

Coś Na Półce

 • 7-10-2018
 • 17:02

Trauma "siedzi" nie tylko w głowie.

"Głos wnętrza..." to bardzo ciekawy, książkowy, przykład (i dowód? - o tym trzeba się przekonać w trakcie lektury :) ) na to, że sama trauma jako taka, to nie tylko zjawisko dotyczące przeżywania czegoś w głowie. To także coś, co w zauważalny sposób odbija się na ciele i na jego funkcjonowaniu.

Gdyby opierać się tylko i wyłącznie na stereotypach, to po wzięciu tej książki do ręki i pobieżnym jej przekartkowaniu można by podsumować rzecz krótko: bzdury. Jakże to bowiem? - trauma to coś, co dotyczy ciała? A jednak - właśnie tak się sprawy mają. Peter A. Levine rozprawia się ze stereotypem, w myśl którego to zjawisko "dotyczące tylko głowy" - co jest bardzo ciekawe samo w sobie i szalenie pouczające w trakcie lektury kolejnych stron.

Cała teoria autora to nie tylko czysto teoretyczne rozważania. To także praktyczne przykłady i dowody na słuszność przyjętych założeń, zaczerpnięte z własnej pracy terapeutycznej, a także z naukowych prac dotyczących funkcjonowania ludzkiego organizmu. Może nieładnie to zabrzmi, ale ludzie to także zwierzęta (ludzie pojmowani jako pewien gatunek), w związku z czym podlegają podobnym mechanizmom jak inne ssaki. A dawno już, w sposób naukowy, dowiedziono, że zwierzęta przeżywają takie emocje jak stres, lęk - wykazano przy tym, że w sposób niepodlegający dyskusji emocje te odbijają się na funkcjonowaniu ich ciał i organizmów. Nie inaczej jest z człowiekiem - pojmowanym jako homo sapiens.

Rzecz jednak nie tylko w tym, żeby wykazać związek między traumą, a zachowaniem naszego ciała. Rzecz przede wszystkim w tym, żeby wskazać sposoby skutecznego przeciwdziałania niepożądanym zjawiskom. Levine podejmuje taką próbę przytaczając stosowane przez siebie zabiegi, sposoby prowadzenia pracy terapeutycznej... W tym wszystkim ujmuje zwłaszcza bardzo widoczne nakierowanie wszelkich działań z wielkim ukłonem w stronę pacjentów, nakierowanie działań na ich potrzeby, odczucia, emocje... Szacunek wobec potrzebującego pomocy przede wszystkim :) I to z wielkim ładunkiem empatii.

Seria "Terapia traumy" to świetnie napisana seria książek. Pouczająca dla każdego zainteresowanego tematem, ale także cenna dla wszystkich potrzebujących zawartych w tych książkach wskazówek.

Polecam :)

Czy recenzja była pomocna?