Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Globalny minotaur

Europa, Ameryka i przyszłość światowej gospodarki

książka

Wydawnictwo PWN
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Yanis Varoufakis, który jako minister finansów pogrążonej w kryzysie Grecji przeciwstawił się najpotężniejszym instytucjom finansowym na świecie, obala w swojej fascynującej książce najważniejsze mity dotyczące obecnego kryzysu globalnej gospodarki. Według Varoufakisa kryzysu nie spowodowała tyle chciwość bankierów czy też zła regulacja sektora finansowego, lecz przede wszystkim pozycja Stanów Zjednoczonych, które od lat trzydziestych XX wieku niczym starożytny Minotaur otrzymywały daniny od całego świata w postaci płynącego do USA kapitału. Obecnie Minotaur osłabł na tyle, że nie jest już w stanie napędzać światowego rynku. Wychodząc od swoich analiz, Varoufakis kreśli możliwość skutecznych interwencji w irracjonalność obecnego kryzysu, które wykraczałaby poza dotychczasowe, nieskuteczne środki zapobiegawcze.

Globalny Minotaur przedstawia teoretyczne podstawy sprzeciwu wobec polityki zaciskania pasa i neoliberalnych recept na kryzys, z którymi walczy obecnie coraz więcej społeczeństw w Europie i na świecie.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: PWN
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 06.10.2015

RECENZJE - książki - Globalny minotaur, Europa, Ameryka i przyszłość światowej gospodarki

4.7/5 ( 10 ocen )
  • 5
    8
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

MaybeNextTime

ilość recenzji:1

brak oceny 21-03-2017 17:26

Książka napisana jest słabo pod względem warsztatowym. Pojawia się w niej trochę danych liczbowych oraz faktograficznych, jednak do około połowy książki żadne dane, na które powołuje się autor, nie są okraszone żadnym przypisem, co uniemożliwia sprawdzenie źródła. Do samego meritum tej pozycji nie mogę się więc odnieść, ponieważ książka nie pozwala na krytyczne zweryfikowanie stawianych w niej tez.

Rażą też nachalnie wplatane feministyczne wtręty (to już wina polskiego wydawcy). Przykładowo zamiast "czytelnika" mamy "czytelniczkę", mimo że to pierwsze określenie w języku polskim odnosi się do czytelników obojga płci, zaś to drugie - jedynie do kobiet. To samo tyczy się "pracownic Walmarta" w sytuacji, gdy autor miał na myśli pracowników obojga płci.