Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Ghost world

książka

Wydawnictwo Kultura gniewu
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Obsypana nagrodami historia trudnej przyjaźni dwóch dziewczyn u progu dorosłości. Enid i Rebeka, nastoletnie przyjaciółki stają twarzą w twarz z nieprzyjemną perspektywą dorosłego życia i niepewną przyszłością ich skomplikowanego związku.
Clowes maluje wyważony, ale jednocześnie czuły obraz ich kruchej egzystencji, ukazując prozaiczne radości i cogodzinne tragedie zmierzchu okresu dojrzewania.

`Ghost World` to jedna z najsłynniejszych powieści graficznych w historii, klasyk gatunku.
Jej poszczególne rozdziały ukazywały się najpierw w tworzonej przez Dana Clowesa serii `Eightball`. Zebrane w album stały się bestsellerem - do dziś sprzedano ponad 100 tys. egzemplarzy. `Ghost World` otrzymało też Ignatz Award za najlepszy album roku - prestiżowe wyróżnienie dla komiksów niezależnych.

Za scenariusz do filmowej adaptacji swojego komiksu Clowes otrzymał nominację do Oscara. Film, w którym wystąpili m.in. Steve Buscemi i Scarlett Johanson, podobnie jak komiks, okazał się olbrzymim sukcesem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Kultura gniewu
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 28.01.2019

RECENZJE - książki - Ghost world

4.6/5 ( 8 ocen )
  • 5
    6
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

MonimePL

ilość recenzji:1

brak oceny 15-05-2019 21:22

Przyjaciółki Enid i Rebecca właśnie zakończyły edukację i zaczynają poważnie myśleć co robić dalej. Najlepiej byłoby poszukać jakąś pracę i wynająć wspólne mieszkanie, by nadal cieszyć się przyjaźnią jak za starych dobrych czasów. Choć starają się normalnie żyć i nie myśleć, że teraz są w przełomowym momencie swojego życia, zaczynają powoli podejmować pierwsze decyzje. Jak choćby zorganizowanie garażowej wyprzedaży, by zebrać fundusze na wyprowadzkę oraz pozbyć się dziecięcych gadżetów. Ale tak dzieżko zerwać z dzieciństwem i stać się dorosłym.

Lato mija dziewczętom na gadaniu o facetach i robieniu głupich żartów. Jednym z nich jest udawanie osoby, którą żadna z nich nie jest. Chcą wprowadzić w błąd mężczyznę szukającego poprzez anonse w gazecie kobiety, z która spotkał się w lotniskowym autobusie. Dziewczyny postanawiają zakpić sobie z mężczyzny i odpowiadają na anons. Umawiają się na randkę w swojej ulubionej jadłodajni, ale nie ujawniają się na spotkaniu. Śledzą go także poza lokalem. Przypadek sprawia, że przychodzi on na organizowaną przez Enid garażową wyprzedaż. Okazuje się, że to całkiem porządny, choć specyficzny mężczyzna. Interesuje się astrologią, co bardzo podoba się Enid. Stara się ona choćby z gwiazd dowiedzieć się o własną przyszłość.

Ghost World bardzo szczegółowo i dogłębnie skupiając się na swoich bohaterach, przedstawia relacje wspomnianej trójki. Dziewczyny, udające w głębi duszy wyluzowane i swobodne, nadal najchętniej zostałyby w swoim miasteczku i dalej były wesołymi nastolatkami. Oglądają razem filmy, albumy ze zdjęciami, spotykają znajomych, którzy zaczynają karierę zawodową czy też walczą z nieuleczalną, szpecącą twarz chorobą. Każde z nich czuje, że niedługo przyjdzie czas na zmiany. Dusi ich to niczym siedząca na klatce piersiowej zmora.

Michał

ilość recenzji:1979

brak oceny 2-02-2019 09:17

Ostatnie dni młodzieńczej wolności

Są takie opowieści, do omawiania których podchodzi się z klinicznym chłodem, i takie, do których zdecydowanie chce się zabrać z bardzo osobistego punktu widzenia. Ghost World w moim przypadku zalicza się do tej drugiej grupy, jednocześnie stanowiąc jedno z najwybitniejszych osiągnięć komiksowych w dziejach. Coś, co fanom superhero zapewne do gustu nie przypadnie, ale każdemu miłośnikowi ambitnych, zaangażowanych i dogłębnie poruszających powieści graficznych dostarczy prawdziwej uczty dla zmysłów i umysłu.

Enid i Rebecca to dwie nastolatki, które kończą właśnie liceum. Ponieważ nie wybierają się na studia, muszą w końcu porzucić swój młodzieńczy bunt i spoważnieć, poszukać sobie pracy, odnaleźć się w dorosłym życiu. Ale nie chcą, a na dodatek w małej mieścinie nie mają zbyt wielkich perspektyw. Może by więc tak stąd uciec? W tych ostatnich dniach ich młodzieńczej wolności, wśród nastoletnio-dorosłych -spraw i w otoczeniu wszelkiej maści dziwaków, przekonują się, ile warte były ich marzenia, przekonania i przyjaźń, która je łączyła?