GATT/WTO a polityka rolna Unii Europejskiej - Joanna Skrzypczyńska - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

GATT/WTO a polityka rolna Unii Europejskiej (miękka)

książka

GATT/WTO a polityka rolna Unii Europejskiej - opis produktu:

Liberalizacja handlu artykułami rolnymi to jeden z najbardziej aktualnych problemów współczesnej gospodarki światowej. Znaczące postępy w objęciu tego sektora wielostronnymi regułami handlu międzynarodowego poczyniono w trakcie rokowań urugwajskich GATT. Od 2001 roku jest to także jeden z najtrudniejszych i kontrowersyjnych problemów negocjacyjnych rundy z Doha WTO.
Rolnictwo przez szereg lat było wyłączone z procesu liberalizacji handlu prowadzonego na forum GATT.
Taki stan rzeczy spowodowany był sprzeciwem państw rozwiniętych w kwestii podejmowania zobowiązań liberalizacyjnych w zakresie handlu artykułami rolnymi. Pomimo to, kwestie związane z handlem artykułami rolno-spożywczymi miały znaczący wpływ na przebieg kolejnych wielostronnych negocjacji handlowych.
W początkowym okresie funkcjonowania Układu Ogólnego w Sprawie Taryf Celnych i Handlu (GATT) wśród członków Układu kontrowersje wzbudziło utworzenie Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Mimo że intensywne wspieranie sektora rolnego nie było oryginalnym pomysłem Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), to objęcie rolnictwa wspólną polityką na obszarze sześciu państw wywołało wśród członków GATT spore zaniepokojenie i naciski na zliberalizowanie polityki rolnej EWG.
Przedmiotem krytyki partnerów handlowych Wspólnoty były zwłaszcza instrumenty poprawiające konkurencyjność europejskiego rolnictwa na światowym
rynku i wsparcie cenowe udzielane producentom rolnym.

Książka GATT/WTO a polityka rolna Unii Europejskiej pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorem książki jest Joanna Skrzypczyńska. Należy do gatunków: nauki społeczne, polityka, prawo, UE. Książka GATT/WTO a polityka rolna Unii Europejskiej liczy 172 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest miękka.
S
Szczegóły

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
GATT/WTO a polityka rolna Unii Europejskiej

0/5 ( brak ocen )
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.