Gargantua i Pantagruel / Francois Rabelais | Książka w Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Gargantua i Pantagruel (twarda)

książka

 • Wydawnictwo MG
 • Oprawa twarda
 • Ilość stron 542
 • Wysyłamy w 24h - 48h + czas dostawy

Gargantua i Pantagruel - opis produktu:

Czyż to nie wesoła śmierć, kiedy się umiera ze sztywną kusią? Nasz przeor bardzo lubi białe mięso z kapłona... mówi brat Jan Łomignat, czyniąc w ten sposób aluzję do poglądu, że trafia się to po śmierci tym, którzy posiedli za życia mniszkę.
Tak. To zuchwała powieść. A zarazem jedna z najzabawniejszych w dziejach literatury. Nawet dziś czyta się ją z podziwem dla śmiałości autora, a zarazem bogactwa jej języka, dla wszechstronnej erudycji i szyderczego dystansu do współczesnych autorytetów. Pierwsze, czyli odwaga, wyraża się w tezach, którego mogły wówczas Rabelaise`go zaprowadzić na stos, choć kto wie czy rubaszne drwiny z ważnych tamtego świata nie były dlań jeszcze groźniejsze. Drugie, czyli język, możemy podziwiać w prawdziwej erupcji ciętego dowcipu, jego dosadności, wręcz sprośności i prawdziwej rewii twórczych, a zarazem zabawnych neologizmów, które kongenialnie spolszczył Tadeusz Boy-Żeleński.

Tak oto opowieść François Rabelais o dwu dobrodusznych olbrzymach, opojach i obżartusach, a zarazem domorosłych filozofach i teologach, stała się dla wszystkich pokoleń czytelników niezastąpioną pozycją, która przednio bawiąc, uczy przy okazji krytycznego dystansu do świata i - przede wszystkim - do samego siebie.

inne wydania :

produkt cyfrowy
 • -15%

MP3

Gargantua i Pantagruel - mp3

Francois Rabelais

23,50 zł 27.65
 • -17%
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

 • -43%
Sposób na Elfa

Marcin Pałasz

twarda
15,33 zł 26.90
 • -39%
Chłopcy z placu broni

Ferenc Molnar

miękka
13,45 zł 22.05
 • -38%
 • -38%
Cukierku, Ty łobuzie!

Waldemar Cichoń

twarda
18,55 zł 29.93
 • -43%
Dziewczynka z parku

Barbara Kosmowska

miękka
14,95 zł 26.24

Francois Rabelais - przeczytaj też

 • -13%
Gargantua

Francois Rabelais

twarda
34,63 zł 39.81
 • -17%
Gargantua i Pantagruel Księgi IV i V

Francois Rabelais

twarda
37,17 zł 44.78

Zobacz również

 • -43%
Dynastia Miziołków

Joanna Olech

twarda
17,00 zł 29.83
 • -40%
AFRYKA KAZIKA

Łukasz Wierzbicki

twarda
20,90 zł 34.82
 • -39%
Drzewo do samego nieba

Maria Terlikowska

twarda
15,15 zł 24.83
 • -33%
 • -38%
Mikołajek

Jean-Jacques Sempé , Rene Goscinny

twarda
16,62 zł 26.82
 • RecenzjeRecenzje
 • Książka
 • Gargantua i Pantagruel
4.4/5 ( 11 ocen )
  5
  8
  4
  1
  3
  1
  2
  0
  1
  1
imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Uwaga!!! Nie jesteś zalogowany. zaloguj się by zgłosić recenzję do konkursu i mieć szansę na wygraną w cotygodniowym plebiscycie!

brak oceny

dobrerecenzje.pl

 • 7-02-2018
 • 13:17

Gargantua i Pantagruel napisany jest językiem ludowym, wręcz wulgarnym.
Rabelais znając dobrze łacinę i grekę wprowadził więc do utworu dużo neologizmów.
Zaczynając czytać tę książkę miałam mieszane uczucia.
Na pierwszy rzut książka może wydawać się ?prostacka?.
Jest w niej dużo humoru, niekoniecznie tego inteligentnego np. główne zabawy Gargantui to: plucie, pierdzenie, obmacywanie kobiet, lecz to tylko pozory.
Gdy się wczytamy w książkę głębiej, zaraz zauważymy co autor chce nam powiedzieć.
Z autentycznych świadectw wiemy, że Rabelais za życia był dla współczesnych przede wszystkim człowiekiem olbrzymiej wiedzy, dającą mu nie tylko cześć i rozgłos, ale był tez przyjacielem wielkich osobistości i wybornym lekarzem.
Autor widział też jasno przyszłą linię rozwoju świata, był także dzieckiem ludu, mnichem, a w wędrówkach swoich zwiedził całą Francję.
Otarł się o naukę Kalwina, a filozofia Rabelaisa streszcza się w jednym słowie: kult życia, kult fanatyczny, radosny, co uwiecznił w swej książce.


Ojcem Gargantui był Tęgospust. Mały olbrzym krzyczał mało, a sam brzęk dzbanów i flaszek sprawiał, że popadał w zachwycenie.
Za namową ojca Gargantua musiał się uczyć, a także miał spróbować sił do studiowania pod kierunkiem Ponokrata.
Twierdził, że wedle prawdziwej filozofii monastycznej Ponokrata ?jego mamka miała miękkie cycusie: owo gdy mnie karmiła, nos właził tam jak w masło i rósł sobie w nim i pęczniał, niby ciasto w dzieży. Twarde cycki u mamki robią z dzieci płaskonosów?.
A oto kilka słów na temat Pantagruela, syna Gargantui.
?Gargantua mając czterysta cztery razy po dwadzieścia, czterdzieści i cztery lat, spłodził syna Pantagruela. Dziecko było tak straszliwie wielkie i ciężkie, iż nie mogło przyjść na świat, nie zadławiwszy przy tym matki?.
Jak więc widzicie, lektura nie jest łatwą lecz morał, który wypływa z każdego rozdziału jest mądry i pouczający.
Książka wydana w twardej oprawie, zawiera trzy części. W każdej części jest kilkanaście krótkich rozdziałów.
Zacytuję Wam księgę pełną pantagrualizmu, którą autor skierował do czytelnika:
?Do czytelnika
Przyjacielu, coś jął się tej Księgi,
Wszelki smutek chciej rozpędzić z czoła,
I czytając nie gorszyć się zgoła:
Zła tu nie masz ni szpetnej mitręgi.
Choć nauczyć niewiele was zdoła,
Jeno śmiechu da nieco czasami:
To lekarstwo najlepszym się zda mi
Na zgryzotę, co sercu dopieka:
Lepiej śmiechem jest pisać niż łzami,
Śmiech to szczere królestwo człowieka.
Żyjcie w weselu...!?
Zachęcam Was zatem do lektury i dobrej zabawy.

Czy recenzja była pomocna?
brak oceny

Czytanie Naszym Życiem

 • 5-11-2017
 • 10:28

"Gargantua i Pantagruel" nie jest łatwą lekturą ze względu na język, jakim została napisana. Autor użył języka ludowego. Wykorzystuje między innymi wulgaryzmy czy liczne neologizmy pochodzące głównie z łaciny i greki, a więc języków wymarłych. Jednak wierzę, że treść tego dzieła będzie dla Was odpowiednią motywacją do tego, aby poznać kilka nowych słów, poszukać ich znaczeń czy sprawdzić pochodzenie. A uwierzcie mi, że warto...

Rabelais parodiuje średniowieczny gatunek chanson de geste, czyli pieśni o czynach (np. "Pieśń o Rolandzie"). Opisuje absurdalne wydarzenia, wywraca do góry nogami całą hierarchię wartości człowieka oraz czerpie wiele elementów z groteski, np. przy kreowaniu swoich bohaterów. Na samym początku autor uprzedza, że choć jego dzieło niejednokrotnie czytelnika rozbawi, posiada również cenne przesłanie, co ma być zachętą do sięgnięcia po jego utwór. Sam autor, Francois Rabelais, był wszechstronnie wykształconym człowiekiem, co możemy z łatwością wywnioskować z "Gargantui i Pantagruela". Jest to jedyna książka, jaką Rabelais napisał. Książka, która już wtedy, w XVI wieku, zyskała ogromną popularność i została uznana jednocześnie za wyśmienitą i budzącą kontrowersje. Szczególnie niezadowolone było duchowieństwo paryskiej Sorbony. A dlaczego? Tego już sami musicie się dowiedzieć. :)

Jestem zachwycona niesamowitym połączeniem inteligencji i humoru, jakim uraczył nas Rabelais. Z kart jego dzieła możemy wywnioskować, że choć był człowiekiem niewyobrażalnie utalentowanym i inteligentnym, nie stronił od dobrego humoru. Podobno jego ostatnie słowa przed śmiercią brzmiały: "Spuśćcie kurtynę, farsa skończona" albo "Udaję się na poszukiwanie wielkiego Być Może". Nie mamy pewności, czy którakolwiek z tych wersji jest prawdziwa, ale w każdej historii jest ziarenko prawdy... To również świadczy o tym, że Rabelais był po prostu wesoły. Dzieła takich ludzi można czytać z przyjemnością.

Przesłanie płynące z tej historii jest wszystkim znane i uniwersalne - do całego swojego życia należy podchodzić z dystansem. Po prostu. Chciałabym, żebyście Wy również spróbowali zapoznać się z tym wielkim dziełem i docenili Rabelaisa - jego kunszt, poczucie humoru i wielką inteligencję. Wszystkim serdecznie polecam. :)

Czy recenzja była pomocna?
image

Rekomendowane

 • -48%
Kluseczka / Pudding

Julie Murphy

pakiet
25,88 zł 49.77
 • -36%
Salvator

Tomasz Kozłowski

miękka
14,63 zł 22.85
 • -37%
 • -36%
Kroniki Jaaru Koniec ery

Adam Faber

miękka
25,47 zł 39.81
 • -39%
Spirit Animals. Tales of the Great Beasts

Brandon Mull

twarda
24,33 zł 39.88
 • -20%
Wiedźmin Tom 1-8 (okładki z gry) Komplet

Andrzej Sapkowski

pakiet
268,13 zł 335.16
 • -21%
World of Warcraft Kronika Tom 1

Blizzard Entertainment

miękka
70,92 zł 89.76

Ciekawe pomysły Gandalfa

 • 59.71 zł
  33.44 zł

  Jedna z najbardziej oczekiwanych książek mistrza thrillera 2013 roku! Światowej sławy amerykański pisarz powraca w wielkim stylu szóstą już powieścią. Zaskakuje czytelnika wartką akcją, oddając w jego ręce losy świata. Thriller utrzymuje schemat, klimat i fabułę poprzednich - znany specjalista...

 • 39.81 zł
  34.63 zł

  Po raz pierwszy w Polsce słynne, kontrowersyjne i przewrotne arcydzieło francuskiego odrodzenia ukazuje się w wersji uwspółcześnionej, kierowanej do każdego, także młodego czytelnika. Barwna opowieść o dynastii dobrych olbrzymów to w istocie szalona wizja świata na opak, której żywe i kipiące...

 • Renesansowe dzieło Francois Rabelais`go pisane przaśnym językiem ludowym, pełnym rubaszności i groteski, stanowiące świadomą grę z literaturą jarmarczną i heroiczną. Odwołuje się ono do wcześniejszych podań o olbrzymie Gargantui, które tak zainspirowały autora, że postanowił dopisać dalsze losy...

 • Ku czemu, wedle waszego mniemania, mierzy owa przegrywka i ono wymacywanie? Ku temu, iż wy, moi mili uczniowie i niektóre inne pomyleńce, czytając ucieszne nadpisy niektórych ksiąg naszego wymysłu, jako to Gargantua, Pantagruel, Trąbiflasza, Dostojeństwo rozporka, O grochu ze słoniną cum commento,...

 • Renesansowa powieść Francois Rabelais opisuje losy olbrzyma Pantagruela oraz jego ukochanej o imieniu Gargantua. Opisane w prosty sposób wędrówki i bitwy toczone przez olbrzyma, a także uczty i hulanki, mają jednak swego rodzaju głębszy wydźwięk, przedkładając prostotę i radość życia nad zawiłością...

 • Gargantua et Pantagruel - książeczka z kolekcji Lectures facilitees na poziomie średniozaawansowanym (od 600 do 1000 słów) służąca pogłębieniu znajomości słownictwa i gramatyki języka francuskiego. W książeczce na stronach znajdujących się po lewej stronie umieszczony jest tekst opowiadania, a na...