Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Gambit hetmański (twarda)

książka

Wydawnictwo Otwarte
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Rok 1671, Francja. Marysieńka Sobieska spotyka się z kardynałem de Bonzim, ministrem spraw zagranicznych Ludwika XIV i jednocześnie jej `oficerem prowadzącym`. Żona hetmana wielkiego koronnego jest francuskim szpiegiem i prowadzi w Polsce operację mającą na celu detronizację Michała Korybuta Wiśniowieckiego...

Gambit hetmański opowiada o rozgrywce, w której silni mężczyźni to tylko pionki na szachownicy historii. Graczami są kobiety. Kobiety, które nade wszystko pragną władzy i gotowe są za nią zapłacić złotem, krwią i swoim ciałem. Wiedzą, że rządzą nie koronowane głowy, lecz szyje, które tymi głowami kręcą.


`Historia jest nie tylko nauczycielką życia, to także skarbnica atrakcyjnych fabuł. Od zawsze zazdrościliśmy Francuzom i Anglikom umiejętności ich opowiadania. Ale już nie musimy! [...] To porywająca powieść o intrygach na najwyższych szczeblach władzy Rzeczypospolitej, o ambicjach polskiego prymasa, który robi, co może, by zostać papieżem, o silnych kobietach i ich władzy nad mężczyznami, o wielkiej miłości hetmana koronnego Sobieskiego i Marysieńki, o seksie, zdradach, walkach i zamachach... Okazuje się, że Bóg jest politycznym narzędziem, honor można kupić i tylko trucizna jest poważnie traktowana.`
LESZEK BUGAJSKI
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Otwarte
Oprawa: twarda
Okładka: twarda
Wprowadzono: 14.04.2016

RECENZJE - książki - Gambit hetmański

4.4/5 ( 5 ocen )
  • 5
    3
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Lubie czytac LC

ilość recenzji:91

brak oceny 11-04-2016 16:51

Gdy w Polsce XVII wieku małżeństwo króla Michała Korbuta Wiśniowieckiego z Eleonorą Habsburżanką, siostrą cesarza Leopolda I wisi na włosku, a wewnętrzne konflikty rozdzierają Polskę na strzępy, do działania przystępują kobiety. To one toczą główną rozgrywkę, przy czym mężczyźni są niczym pionki na szachownicy.

Niezadowolenie społeczne, brak wsparcia finansowego oraz ciągłe nieporozumienia polityczne, zamiast przymierza z Austrią doprowadzają do pogłębionego konfliktu z Turcją i królem Francji. Brak silnej ręki i woli walki króla przyczynia się do zdecydowanych działań księżnej Gryzeldy. Ona to jako matka króla, a zarazem silna osobowość zaczyna poruszać sznurkami i podejmować ważne decyzje za króla. Nie wszystkim jest to na rękę. Pojawia się walka o władzę. Przekupstwo przeplata się z namiętnością. Wraz z rozwojem akcji na scenie pojawia się kolejna silna kobieta. Tym razem jest nią Marysieńka Sobieska, która przybywa do Francji, aby tam omówić ważne kwestie z kardynałem. To ona jako szpieg dąży do detronizacji króla. Intrygi i manipulacje stają się codziennością, a dobro ojczyzny wyznacza ilość złota. Poświęcenie dla sprawy staje się grą pozorów, a zaufanie stoi na równi ze zdradą. Sami sojusznicy nie wiedzą komu mają ufać w czasach, gdy sprzymierzeniec w każdej chwili może okazać się zdrajcą,a zdrajca sprzymierzeńcem w imię miłości do kraju. Silne osobowości kobiece wykazują się w powieści niezwykłą przebiegłością. To one wykorzystują swoje sztuczki do intryg, aby w końcu osiągnąć upragniony cel. A ich urokowi i namiętności którymi się posługują w dążeniu do celu nie są w stanie oprzeć się najtwardsi mężowie. Poza scenami walki, ucieczki to właśnie śmiałe sceny miłosne stanowią niezwykłość tej powieści. Bezwzględność kobiet, a przy tym subtelność w realizowaniu swoich zadań powoduje, że akcja książki nabiera tempa.

Autorowi udało się sportretować życie społeczno-polityczne Polski z XVII wieku, jednak w wielu fragmentach można doszukać się aluzji do współczesnych czasów. Dzięki dużej ilości intryg, śmierci i namiętności książkę czyta się niejako sensacje osadzona w 1671 r. na terenech Europy, gdzie pościgi, szable i muszkiety stanowią nieodzowny element wyposażenia, a kobiety nie są jedynie tłem, a główno rozgrywającymi postaciami.

Książka ta podzielona jest na trzy części. Wśród nich są: BÓG, HONOR, TRUCIZNA; KREW, OGIEŃ I ŁZY; ZŁOTO I TRON. Śmiało można rzec, iż to polska wersja ?Gry o Tron?.

Książkę mimo obszernych rozmiarów czyta się jednym tchem. Konstrukcja fabuły, styl oraz historyczne postacie obdarzone w fikcyjny koloryt nie pozwalają oderwać się od lektury, sprawiając czytelnikowi wyborną rozrywkę. Dla mnie to książka roku

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 9-04-2016 09:31

Maria Kazimiera de La Grange d?Arquien.W świadomości Polaków, pozostanie już zawsze Marysieńka, do której król polski Jan III Sobieski, pisał, tak piękne listy.
W książce"Gambit hetmański", Marysieńką, jako szpieg przybywa do Francji, gdzie spotyka się z kardynałem, z którym omawia, pewne, niezwykle istotne sprawy.Równocześnie, stara się doprowadzić do detronizacji Michała Korybut Wiśniowieckiego, który, będąc królem, nie może liczyć, na praktycznie żadne poparcie.Będąc francuskim szpiegiem,markiza, dążąc do zrealizowania swych celów, ucieka się do wszystkich możliwych sztuczek.Wielka władza, wymaga poświęceń, nie ma osoby której nie można przekupić,a jeśli wyniknie taka potrzeba, trucizna rozwiązuje wszelkie problemy.

W swojej książce, która swoją drogą jest potężnym tomiszczem, autor zawarł wszystko, co powinno znaleźć się w historycznej opowieści.Fascynująco opisane zdrady i walka o władzę.Namiętności, miłość, wiarołomstwo i śmierć.
W swej powieści, głównymi postaciami pisarz uczynił kobiety.Pozostające rzekomo, w cieniu swych potężnych mężów, swoimi intrygami i sztuczkami, potrafiły osiągnąć więcej, niż mężczyźni.Doskonała pozycja, którą, mimo gargantuicznych rozmiarów, czyta się jednym tchem.
Premiera-13 kwietnia.Polecam.