rozwiń
rozwiń
zwiń
zwiń
wpisz minimum 3 znaki
Galeony Wojny
ocena: 6, głosów: 11
 
powiększenie

Fragmenty

przeczytaj fragment książki
Galeony Wojny

Wiosenny sztorm cichł, roz­padał się na pojedyncze po­rywy bezsilnego gniewu. Wiatr niosący grube krople dżdżu siekł twarze deszczem, zrywał kłęby piany ze szczytów fal piętrzących się niczym górskie zbocza, szamo­tał się wśród drzew na stromym brzegu. Ogromne bał­wany rozbijały się z szumem i łoskotem na zdziczałym wybrzeżu Osetnika*. Przewalały się z hukiem na wąskim pasku plaży, za którą wznosił się, jak potężny mur, po­szarpany uskok wybrzeża zarośniętego prastarym buko­wym borem następnie przechodzącym w las przetyka­ny prześwitami i polanami, na których plewiły się osty, turzyce i bodiaki.
Jost wpatrzył się w morze, przesłonił ręką oczy, by nie raził go blask ognia rozpalonego na stromym brze­gu, jego wzrok przemknął nad roztańczonymi grzywami fal. Daleko, wśród szarych zwałów chmur przedziera­ła się wąska czerwonawa łuna zachodzącego słońca. Na tle dalekiego poblasku dostrzegł to, czego cała maszoperia* wypatrywała niczym Dnia Zbawienia - wysmukły kształt rozpruwający fale obłym dziobem.
Statek! Jost rzuciłby na szalę wagi Fortuny swojego parta i dołożyłby roczny połów bantek*, że była to fla­mandzka fuita. Ogromny stos rzucał migotliwy poblask; choć maszop stał tyłem do ognia, ciągle miał przed oczy­ma czerwonawą poświatę płomieni. Nie widział, rzecz oczywista, pawęży rufowej, jednak silnie zwężające się burty i trzy wysmukłe maszty pozwalały sądzić, że sta­tek nie był galeonem, krejerem ani pinką - gdyż Jost nie dostrzegał ostro ściętej dziobnicy Zapewne szyper pły­nął z Rygi lub Narwy, może z Königsbergu, choć maszop nie oddałby za to głowy. Fluita zbliżała się do brzegu gnana wiatrem i falami - zapewne pilot lub sternik brał ogień rozpalony przez maszoperię za światło wskazujące początek wodnego szoru, wiodącego aż do portu w Łe­bie i chwała za to Panu. Błądzenie było rzeczą ludzką, a w takich ciemnościach mógł zgubić drogę nawet bar­dzo doświadczony szyper. Jednak w tym wypadku cena pomyłki była równie wysoka, jak podniesione do ciosu topory kaszubskich piratów.
Statek wszedł na mieliznę. Maszop nie widział, co działo się na pokładzie, bo fale i deszcz przesłaniały zdo­bycz przed jego drapieżnym wzrokiem. Jednak bez trudu mógł domyślić się wszystkiego. Strądowanie* na Osetniku zawsze wyglądało tak samo. Pierwszy wstrząs... Póź­niej chwila przerwy.
Stępka statku szoruje po mieliźnie, wiatr wpycha go coraz głębiej na piaszczystą łachę. Pokład dygoce wstrzą­sany paroksyzmami agonii, gdy fluita desperacko walczy o przetrwanie, ludzie walą się z nóg, źle przymocowane beczki toczą się po pokładzie, pęka maszt - lecą na po­kład reje, liny i stengi.
Jost polecił boskiej opiece dusze załogi. Zdawało mu się, że słyszy krzyki przerażenia, lamenty i modlitwy, gdy kadłub zadygotał, a klepki poszycia zatrzeszczały pod ciężarem statku. Wreszcie fluita stanęła, lekko po­chylona na bok. Zamarła daleko od brzegu, otoczona wieńcem fal.
- Statek na strądzie! - rzekł Jost do reszty maszopów. - Pakowny orlog, fluita albo pinasa. Będzie ze sto łasztów frachtu! Ino załogi nie widzę.
- Niech ich Smantk wezmie! Zagasić ogień, we diochle! - rzucił Gust Dahl, szyper i przywódca towarzy­stwa.
Grube dębowe polana i kawały buczyny zasyczały polane wodą. Płomienie zachybotały zasypywane pias­kiem; poczęły przygasać, przegrawszy skazaną z góry na porażkę walkę z ludzką przemyślnością.
- Zbierać się knepi*! Chyże!
Maszopi porwali się na nogi. Wszyscy zawzięci i chmurni jak morze podczas grudniowego sztormu. Jost widział ich ogorzałe gęby, przenosił wzrok z jednej postaci na drugą. Stali przy dogasającym ogniu - wiel­kie czerstwe chłopy w skórzanych buksach, w wępsach z rękawami, w mokrych świtach i granatowych sekniach; w ociekających deszczem mucach i kapeluszach na gło­wach. Zbrojni w szable, siekiery, pałasze, a gdyby one nie wystarczyły - w pistolety i półhaki ukrywane przed deszczem pod połami opończy.
Szybko ruszyli na wybrzeże; znikli w wykrocie pod pniem buka powalonego w jednym z okrutnych, jesien­nych sztormów, gdy niebo i woda łączyły się w szaleń­stwie na podobieństwo rozwścieczonych bestii. Zeszli ze stromego klifu, poszarpanego kłami morskich żywiołów niczym brzeg znoszonej sukni starego żebraka z Gduńska.
A potem chmury rozstąpiły się i wzeszedł księżyc, rozświetlając dziki brzeg. W blasku miesiąca wyglądał niczym wybrzeże przeklętej wyspy, która nagle wynu­rzyła się z fal na środku legendarnego Morza Sargassowego, w dalekim Nowym Świecie, gdzie rozpadały się rozdarte galeony i karaki obrośnięte wodorostami. Wą­ski pasek piasku u podnóża wzgórz przypominał pobo­jowisko po walkach stolemów*, pełne poskręcanych, po­łamanych drzew, kamieni i wodorostów przyniesionych falą przyboju. Gałęzie ogromnych buków zwalonych z wysokiego brzegu, podmytego morską falą, wyciągały się nad maszopami niczym kikuty powalonych olbrzy­mów, mokre i obwieszone wodorostami z niedawnego sztormu, niby kości trupa oblepione zbutwiałymi reszt­kami odzienia. Spod piasku prześwitywały szczątki kad­łubów i klepki poszycia statków, które znalazły swój grób na mieliznach i głębiach Osetnika za sprawą maszoperii Dahla. Pod nogami chrzęściły muszle i kamienie wyrzu­cone falą przyboju.
Bracia Strądowi zwani Stolemami, Mały Jeka, Mostnik i Szulist zepchnęli na wodę dwie łodzie skryte bez­piecznie w jarze. Wskakiwali do nich co tchu, ponaglani krzykami Dahla. Jost zajął miejsce na ławce, między ma­szopami. Pozostali chwycili za pojazdy*, zgięli się z wy­siłku, prężąc ramiona w walce z wodnym żywiołem.
Morze wciąż było wzburzone. Ogromna, postrzępio­na fala podniosła wysoko w górę dziób pierwszej łodzi, tak iż przez krótką chwilę mierzył w zasnute chmurami niebo. Potem bat* zwalił się w dół, zjechał po grzbiecie rozpędzonego bałwana w otchłań pełną wodnego pyłu, piany i wodorostów czepiających się burt, aby już za chwilę podźwignąć się z wysiłkiem na kolejnej sztormo­wej fali. Płynęli do statku. Maszopi napierali na pojazdy, dobywając ostatniego tchu z piersi. Jost sprawdził, czy nie zamokły zatknięte za pasem pistolety, zmacał pałasz przy boku, a potem przeżegnał się. Gdzieś na dnie jego duszy narastał lęk, bo nie miał pewności co do szczęśli­wego zakończenia wyprawy, choć przecież nie była to ich pierwsza hanza. Odwiecznym, starodawnym zwyczajem betowizny respektowanym nawet przez królów polskich, strądowych i wójtów, to, co rzuciła na brzeg fala przyboju, należało do Rebocy*. Tylko, że Dahl i jego maszopi potrafili dopomóc Fortunie; sprawić, by poza jantarem i deskami ze statków, rzucała na mielizny pinki, szkuty, fluity a czasem nawet całe galeony. Maszopi byli skrzętni i zapobiegliwi - nikt z ocalałych nie przeżył dotąd wej­ścia na strąd pod Osetnikiem. Ciała szyprów, majtków i bosmanów powierzali morskiej głębi, która nigdy nie wydawała swoich tajemnic.

Jost oczyma duszy już widział to, co stanie się za chwilę; oglądał błysk opadających w dół zakrwawionych toporów, słyszał świst szabel i pałaszy, urywany trzask wystrzałów. Wrzaski, jęki i krzyki załogi, krew tryskają­cą na deski, rozpaczliwe prośby o miłosierdzie, którego nigdy nie dawali. Wiedząc, co ich czeka, począł modlić się, zrazu cicho, potem coraz głośniej:
Boże, Oycze Niebiesky Jajem człowiek grzeszny Tobie ja swe grzechy wyznawam Z nich się winniem dawam
To wszystko miało się stać już za chwilę, gdy pozostali Reboce rzucą kotwiczki i haki, kiedy zaczną wspinać się po linach na pokład. Za nimi był mroczny, urwisty brzeg, a przed nimi... tylko piekło.
Litanię Josta podjęli pozostali maszopi. I całe kaszub­sko-klekowskie towarzystwo wyrzekło jak jeden mąż:
Zgrzeszieljem myli Panie Gryzę mię me summienie Tak wiele grzechu mojego Jak piasku morskiego
Ale te pociechę mam Łaskawego cię znam Przysięgłeś grzechy odpuścić Chto się zechce nawrócić.
Fluita siedziała na mieliźnie niczym nadmorski głaz. Po­strzępione bałwany uderzały o burty w bezsilnej złości. Jost zdziwił się tylko, że załoga nie zrzuciła żagli - choć fok i grot były sprzątnięte, wiatr wciąż szarpał postrzę­pionymi zrefowanymi marslami; wył wśród sztagów, topenantów i brasów, świszczał na nokach rei, wantach i szotach.
- Chyże dreszi* z Pónem Bogiem! Po szczęście i sła­wę!
Jost przeżegnał się znowu, widząc wyniosły galion pod bukszprytem statku. To była morzeczka, niewiasta z obliczem kobiety, a ogonem ryby - panna wodna. Tak nazywano wiele statków, nawet pinki i galeony z floty królewskiej. Jednak dlaczego zamiast włosów na głowie ondyny wiły się węże szczerzące kły i wysuwające na wszystkie strony świata długie języki...
Jost widział coś takiego po raz pierwszy. Poczuł chęć, aby od razu wy­palić morskiej pannie w łeb z pistoletu albo przeżegnać się nabożnie. Co też uczynił...
Bracia Stolemowie, Szulist i inni maszopi cisnęli linki z kotwicami na pokład fluity Jost usłyszał głuche dud­nienie, z jakim żelazne haki uderzały o deski pokładu, brzęk, z którym zaczepiły o falszburtę i relingi.
- Na dek!
Uchwycił linę i począł wspinać się w górę, po mo­krej burcie statku. Maszopi skoczyli za nim. Wdrapywali się, wyszukując nogami wypukłości kadłuba, wspiera­jąc na zdobieniach i pokrywach ambrazur. Nie było to trudne, bo na fluitach burty pochylały się mocno ku so­bie przy głównym deku. Wszystko po to, aby wystrych­nąć na dudka Duńczyków pobierających na Sundzie cło uzależnione od rozmiarów głównego pokładu statku. To dziwne, lecz w ciągu ostatnich trzydziestu lat nawet naj­bardziej gorliwi szarpacze i poborcy króla Chrystiana nie poszli jeszcze po rozum do głowy i wciąż nie zwrócili uwagi, że holenderskie statki mają coraz mniejsze deki i coraz bardziej pochylone ku sobie burty.
Jost miał nadzieję, że załoga nie sprawi im zbyt wie­le kłopotów. Zresztą dopóki trwał sztorm, mogli zedrzeć sobie gardła do krwi, wołając o pomoc, a z dział i musz­kietów strzelać aż do sądnego dnia. Na lądzie nikt nie usłyszałby ich głosów, bo od morskiego brzegu Osetnika, aż do samego Sasena* ciągnęły się nieprzebyte bory, wrzosowiska, pastwiska porośnięte ostem i burzanem, na których tańcowały purtki i stolemy, a błędne ogniki wodziły dobrych chrześcijan na manowce.
Dahl i Szulist pierwsi wpadli na pokład fluity z doby­tymi szablami. Jost przeskoczył falszburtę, wyrwał z po­chwy pałasz, wyszarpnął spod świty pistolet, odwiódł z trzaskiem skałkę, gotowy na pierwszą oznakę oporu strzelać, ciąć i prać, ile tylko tchu w piersiach starczy.
Nie miał kogo bić.
Pokład fluity był pusty.
Morze uderzało o burty statku, strzelało w górę bryz­gami piany. Wiatr wył na takielunku, jakby przygrywał śmierci do tańca i próbował wytrzymałości sztagów, ło­potał postrzępionymi, porwanymi marslami, przerzu­cał z łoskotem uwolnioną z lin rejkę bezana na ostat­nim maszcie. Pokład zawalony był piaskiem, rozbitymi szczątkami baryłek, deskami, naglami wyrwanymi z kołkownicy, splątanymi kawałkami lin. Statek osadzony głęboko na piaszczystej łasze, jęczał niczym żywa isto­ta, czasem tylko dygotał wpychany głębiej na mieliznę przez fale przyboju. Skrzypiały reje szarpiące się na wyluzowanych brasach, trzeszczały naprężone fały, sztagi i wanty.

odsłuchaj fragment książki

Galeony Wojny (miękka)

książka

Wydawnictwo: Fabryka Słów

Oprawa: miękka

Ilość stron: 688

Wysyłamy w: 24h - 48h + czas dostawy

Nasza cena: 32,69

Cena detaliczna: 44,78

U nas taniej o 27%

dodaj do przechowalni dodaj do listy życzeń Dodaj do koszyka
Powrót Darmowa wysyłka dla zamówień od 99zł. SPRAWDŹ!
  • Opis

  • Szczegółowe informacje

  • Recenzje (3)

  • Inne wydania

Galeony Wojny - opis produktu:

Smak morskiej wody i krwi, gorycz porażki i słodki zapach zwycięstwa. Bitwy wojennych galeonów, salwy całoburtowe, kaperskie rajdy, niszczycielskie sztormy i abordaże na pokładach tonących okrętów. Śmierć i chwała - w marynistycznej powieści z pogranicza historii i fantastyki. Jest rok 1627. Szwedzi atakują ujście Wisły. Ich okręty rozpoczynają blokadę Gdańska. Do walki z eskadrami Gustawa Adolfa staje młoda polska flota wojenna Zygmunta III Wazy, wspierana przez kaprów na służbie królewskiej. Kapitan Arendt Dickmann, późniejszy admirał i zwycięzca w bitwie pod Oliwą, rzuca wyzwanie Fortunie stawiając na jedną kartę honor i doświadczenie. Razem ze szlachcicem Markiem Jakimowskim, buntownikiem z tureckiej galery, wyrusza w morze by posłać na dno złowrogiego Lewiatana napadającego na statki z Gdańska. I przekonać się czy opowieści o bestii z podmorskich otchłani są prawdą, czy tylko podstępną intrygą szwedzkich korsarzy.

`Ma Anglia Nelsona i Francja Villeneuve'a,
Medińa-Sidonia w Hiszpanii żył.
A kto dziś pamięta Arenda Dickmanna?
To polski admirał, co z Szwedem się bił.`
Oliwska szanta, Cztery Refy

`Żywe opisy morskich zmagań ze sztormami i nieprzyjacielem, potyczki, burtowe salwy, abordaże i szermiercze pojedynki nie pozwalają się oderwać od lektury.`
prof. Jacek Czajewski, kapitan żeglugi wielkiej, Żagle nr 2 luty 2008

Powieść uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Leonida Teligi

Galeony Wojny - wybrana recenzja:

Bartek 28/12/2007
recenzja dotyczy produktu: Książki

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Brakowało takiej książki na polskim rynku. W ogóle mało jest polskich morskich
opowieści - a polskich morskich opowieści z tamtych czasów, z nielicznymi
wyjątkami (trylogia Meissnera) - nie ma. Elementy 'fantastyczne' tylko
urozmaicają i dodają pikanterii takiej historycznej... (czytaj dalej)

Galeony Wojny - szczegółowe informacje:

Dział: Książki

Kategoria: fantastyka, fantasy, inne, literatura piękna

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Oprawa:miękka
Okładka:miękka
Wymiary:125x195
Ilość stron:688
ISBN:978-83-7964-143-7
Wprowadzono: 18.08.2017
i zgarniaj nagrody napisz recenzję

Galeony Wojny - recenzje klientów

dr800(at)op.pl 28/12/2007
recenzja dotyczy produktu: Książka

recenzja nagrodzona 2.00pkt

Brakowało takiej książki na polskim rynku. W ogóle mało jest polskich morskich
opowieści - a polskich morskich opowieści z tamtych czasów, z nielicznymi
wyjątkami (trylogia Meissnera) - nie ma. Elementy 'fantastyczne' tylko
urozmaicają i dodają pikanterii takiej historycznej prozie. Książka to dobry
thriller osadzony w historycznych realiach. Pamiętajmy: Rzeczpospolita Obojga
Narodów to nie tylko bezkresne stepy - to również próby stworzenia dominum maris
baltici.

1/10/2011
recenzja dotyczy produktu: Książka

Świetna książka polecam

dr800(at)op.pl 27/12/2007
recenzja dotyczy produktu: Książka

Brakowało takiej książki na polskim rynku. W ogóle mało jest polskich morskich opowieści - a polskich morskich opowieści z tamtych czasów, z nielicznymi wyjątkami (trylogia Meissnera) - nie ma. Elementy 'fantastyczne' tylko urozmaicają i dodają pikanterii takiej historycznej prozie. Książka to dobry thriller osadzony w historycznych realiach. Pamiętajmy: Rzeczpospolita Obojga Narodów to nie tylko bezkresne stepy - to również próby stworzenia dominum maris baltici.

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Zagubiona

K. Michalak

książka (miękka)

26,69 zł taniej -33%

Jeszcze się kiedyś spotkamy

M. Witkiewicz

książka (miękka)

25,89 zł taniej -35%

Kolejne 365 dni

B. Lipińska

książka (miękka)

23,89 zł taniej -40%

Jak nie zostałem poetą

S. Twardoch

książka (twarda)

24,59 zł taniej -35%

Jacek Komuda - przeczytaj też

Banita

J. Komuda

książka (miękka)

24,35 zł taniej -30%

Herezjarcha. Historia życia Francois ...

J. Komuda

książka (miękka)

31,45 zł taniej -21%

Hubal

J. Komuda

książka (miękka)

32,71 zł taniej -27%

Jaksa

J. Komuda

książka (twarda)

29,05 zł taniej -27%

Jaksa. Bies idzie za mną

J. Komuda

książka (twarda)

29,05 zł taniej -27%

Ostatni Honorowy

J. Komuda

książka (miękka)

25,42 zł taniej -27%

Samozwaniec. Moskiewska ladacznica

J. Komuda

książka (miękka)

29,88 zł taniej -21%

Samozwaniec Tom IV

J. Komuda

książka (miękka)

31,45 zł taniej -21%

Zobacz również

Szczęście na wyciągnięcie ręki Uśmiech ...

A. Krawczyk

książka (miękka)

25,85 zł taniej -35%

After. Płomień pod moją skórą After, ...

A. Todd

książka (miękka)

29,09 zł taniej -35%

Pestki

A. Ciarkowska

książka (twarda)

25,85 zł taniej -35%

Kołysanka z Auschwitz

M. Escobar

książka (twarda)

24,99 zł taniej -37%

Ciekawe pomysły Gandalfa

książka

29.03 zł

taniej -16%

Galeony wojny tom II

Powieść uhonorowana prestiżową Nagrodą im. Leonida Teligi Smak morskiej wody i krwi. Śmierć i chwała - w marynistycznej powieści z pogranicza historii i fantastyki. Ma Anglia Nelsona i Francja Villeneuve'a, Medińa-Sidonia w Hiszpanii żył. A kto dziś pamięta Arenda Dickmanna? To polski admirał, co z Szwedem się bił. Oliwska szanta, Cztery Refy...

ebook

34.27 zł

taniej -15%

Galeony Wojny - mp3 tom 2

Dalszy ciąg powieści marynistycznej z pogranicza historii i fantastyki. Mija rok od rozpoczęcia polsko-szwedzkiej wojny o ujście Wisły. Arendt Dickmann, powracający ze zwycięskiej wyprawy kapitan w służbie króla Zygmunta III Wazy, znów zmierzyć się musi z diabelską legendą Lewiatana - tajemniczego kapra napadającego na gdańskie statki. Osądzony,...

film

98.15 zł

taniej -20%

Han Solo: Gwiezdne wojny - historie 3D

FILM `HAN SOLO: GWIEZDNE WOJNY - HISTORIE 3D` Film pokazuje historię młodego jeszcze Hana Solo, którzy przemierza galaktykę jako przemytnik. Towarzyszy mu oczywiście jego nieodłączny przyjaciel Chewbacca. Doskonała zabawa, nie tylko dla miłośników `Gwiezdnych Wojen` gwarantowana. Najnowszy film Rona Howarda (`Piękny umysł`, `Kod da Vinci`) na...

film

94.99 zł

taniej -17%

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy 3D Edycja...

Reżyser wizjoner J.J. Abrams prezentuje filmowe wydarzenie pokolenia! Kylo Ren i odrodzony z popiołów Imperium złowieszczy Najwyższy Porządek rosną w siłę, a Luke Skywalker przepadł bez wieści w chwili, gdy galaktyka potrzebuje go najbardziej. Rey, pustynna zbieraczka złomu, oraz Finn, dezerter z oddziału szturmowców, łączą siły z Hanem Solo i...

film

28.87 zł

taniej -12%

Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Reżyser wizjoner J.J. Abrams prezentuje filmowe wydarzenie pokolenia! Kylo Ren i odrodzony z popiołów Imperium złowieszczy Najwyższy Porządek rosną w siłę, a Luke Skywalker przepadł bez wieści w chwili, gdy galaktyka potrzebuje go najbardziej. Rey, pustynna zbieraczka złomu, oraz Finn, dezerter z oddziału szturmowców, łączą siły z Hanem Solo i Chewbaccą w...

film

515.48 zł

taniej -26%

Star Wars. Gwiezdne Wojny Cała Saga (I-VI)

LEGENDARNE GWIEZDNE WOJNY PO RAZ PIERWSZY NA BLU RAY ! Box zawiera wszystkie 6 epizodów plus 3 bonusowe dyski. Gwiezdne Wojny część I - Mroczne widmo Akcja rozgrywa się trzydzieści lat wcześniej niż oryginalne `Gwiezdne Wojny`. W Części I poznajemy młodego Anakina Skywalkera, chłopca posiadającego niezwykłą moc, nieświadomego tego, że podróż,...

Brak list życzeń:

Utwórz

zamówienie tradycyjne
Brak produktów w koszyku
Brak produktów w koszyku

23.89

2.99

14.99

14.99

2.99

1.98

8.99

Łączna wartość zamówienia: 0 zł0 zł
Dostawa i płatność › Płatność › przejdź do koszyka
rozwiń
Wpisz numer
Swojego zamówienia (xxxxxx/rrrr)
Sprawdź

Powiadom kiedy produkt będzie dostępny

Wpisz swój adres e-mail: