FRYNE HETERA

książka

Wydawnictwo SuperNowa
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Oto świat pozbawiony poczucia wstydu, winy i grzechu, upojony złudną potęgą - demokracja ateńska, gasnące Słońce Hellady. W jego ostatnich promieniach błyszczy piękna hetera Fryne - podziwiana, kochana, wielbiona, w końcu odrzucona i potępiona. Natchnienie artystów: dawnych i współczesnych.

W starożytnej Grecji hetery nie były zwykłymi prostytutkami. Dobrze wykształcone i najczęściej bogate cieszyły się niezależnością i prowadziły swobodny tryb życia. Będąc przyjaciółkami i kochankami wybitnych wodzów, polityków i filozofów, potrafiły wywierać wpływ na ich poczynania. Pozowały rzeźbiarzom i brały udział w intrygach politycznych. Ich popularność wynikała z faktu, że w społeczeństwie greckim żadne inne kobiety nie brały udziału w życiu towarzyskim i publicznym.

Fryne urodziła się w Tespiach, ale mieszkała w Atenach. Była kochanką i modelką słynnego rzeźbiarza Praksytelesa, który uwiecznił ją jako Afrodytę z Knidos. Kiedy oskarżono ją o bezbożność, jej obrońca najpierw wygłosił płomienną mowę, a potem zdarł z Fryne szaty, twierdząc, że takiej piękności karać się nie godzi. Sąd przyznał mu rację.


Witold Jabłoński - ur. w 1957 r. w Łodzi. W r. 1981 ukończył filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa następne lata był sekretarzem Jerzego Andrzejewskiego. Pracował w Domu Teatru Łódzkiego Domu Kultury (1983/84) i Teatrze Nowym, w biurze organizacji widowni. W latach 1985/91 był redaktorem merytorycznym Wydawnictwa Łódzkiego w redakcji naukowej i literatury pięknej. Redagował m.in. pracę prof. Anny Kuligowskiej Scena Obiecana.
W r. 1988 zadebiutował prozą Gorące uczynki. W latach 1991/1995 utrzymywał się wyłącznie z pisania: tworzył wówczas serie popularnych biografii, pastisze powieści egzotycznych (wspólnie z Maciejem Świerkockim) i pastisz dalszego ciągu Trędowatej. W r. 1993 ukazywała się w Dzienniku Łódzkim w odcinkach współczesna powieść obyczajowa Polska klasa, pisana wraz z M. Świerkockim pod wspólnym pseudonimem Maciej Witkowski.
W latach 1995/97 był pracownikiem Gazety Wyborczej - Łódzkiej, a także redaktorem prowadzącym dodatek Tygodnik Kulturalny Verte, gdzie publikował recenzje teatralne oraz eseje o teatrze, filmie i literaturze. Publikuje również eseje filmowe w miesięczniku Kino. W prywatnym Studium Dziennikarstwa prowadził zajęcia z zakresu estetyki teatralnej i filmowej. Od r. 1996 jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, w tym samym roku otrzymał nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej za osiągnięcia w dziedzinie `prasa popularyzatorem teatru`. W lutym 1998 r. został dyrektorem Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miasta Łodzi. Od marca 1999 r. był dyrektorem Śródmiejskiego Forum Kultury.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SuperNowa
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 19.09.2008

RECENZJE - książki - FRYNE HETERA

4.4/5 ( 9 ocen )
  • 5
    7
  • 4
    1
  • 3
    0
  • 2
    0
  • 1
    1