Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,99 zł

Folwark zwierzęcy

książka

Wydawnictwo Muza
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Orwell pisał: Folwark Zwierzęcy miał być przede wszystkim satyrą na rewolucję rosyjską. Jednak, jak podkreślam, przesłanie utworu jest szersze: chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji , z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Muza
Oprawa: miękka
Wprowadzono: 19.12.2007

RECENZJE - książki - Folwark zwierzęcy

4.5/5 ( 6 ocen )
  • 5
    4
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

monia25cimka

ilość recenzji:95

brak oceny 28-09-2010 16:43

"Folwark zwierzęcy" to książka napisana w 1945 roku przez znakomitego, angielskiego pisarza- Georga Orwella.

Miejscem rozgrywania się akcji jest gospodarstwo, czyli tytułowy folwark. Zwierzęta pracują dla ludzi, za co otrzymuja jedzenie i opiekę. Pewnego dnia buntują się. "Obalają" gospodarza i zastraszone dają się manipulować pewnym knurom...

Utwór jest alegorią do rewolucji rosyjskiej z 1917r. Zwierzęta "obaliły" gospodarza, by dać się wodzić za nos i zastraszać knurom, tak jak bolszewicy obalili cara i zamiast wprowadzić równe prawa dla wszystkich, potrafili jedynie wybrać nowego tyrana...

Ale dlaczego warto przeczytać książkę? Jej objętość nie powinna stanowić przeszkody dla żadnego czytelnika. Akcja jest barwna, wartka, dynamiczna, czyli po prostu nie nuży odbiorcy. Ponadto, utwór może jest ciekawą lekcją historii, podanej w atrakcyjny sposób.

Osobiście uważam tę książkę za jedną z moich ulubionych. Można się przy niej szczerze wzruszyć a także ujrzeć te wydarzenia w nowym świetle. Polecam!

kinga1995new

ilość recenzji:6

brak oceny 13-06-2010 19:51

'' Folwark zwierzęcy'' to utwór napisany przez Georga Orwella,dość nie znanego pisarza. Ta paraboliczna powieść jest tylko maską dla tego co chciał przekazać nam autor, a mianowicie chodzi o ludzi, którzy są ukryci pod postaciami niewinnych zwierząt. Świnie przedstawiają świat ludzi z tzw. wyższych sfer, są one przebiegłe, chytre jak i nie sprawiedliwe. Na samym początku akcja książki toczy się niewinnie, lecz po kilkunastu minutach czytania można uświadomić sobie, iż nie jest to tak zwykła i nudna książka na jaką się wydaje. Ze względu na to, że foliał ten był moją lekturą uważam go za dośćciekawego. Czytając lektury oceniamy je z góry myśląc, że są tak nudne jak pozostałe. Ta książka mnie nie zawiodła. Jej przesłanie wprowadziło mnie w niemałe zadumanie, co zdarza się bardzo, a nawet bardzo rzadko. Podsumowując wszystko to co wcześniej napisałam książka ta jest godna polecenia jak i ponownego przeczytania.

Bizon565

ilość recenzji:38

brak oceny 29-10-2009 21:44

Folwark zwierzęcy" jest chyba najbardziej znaną książką angielskiego pisarza G. Orwella. Historia, która przedstawia nam pisarz dotyczy stworzenia przez zwierzęta własnego państwa. Należy ją jednak czytać jak parabolę, która odwołuje się do szerszych znaczeń. Na utwór Orwella możemy i powinniśmy patrzeć jak na powieść o systemie totalitarnym, zwłaszcza tym znanym ze Związku Radzieckiego. Powieść jest także antyutopią, pokazującą fatalne skutki wielu ludzkich zachowań, które tylko teoretycznie niosły dobro. Zachowania, postaci czy aksjomaty zostały tu odniesione do zwierząt, które pewnego dnia postanawiają przejąć gospodarstwo (po namowie przez pewnego bardzo krasomówczego knura Majora, który zapowiadał m.in. lepszą przyszłość, wzrost produkcji, równe prawa). Kiedy zarządca zostaje wygnany, zwierzęta wspólnie tworzą siedem podstawowych zasad, które zapisują na ścianie obory, aby nikt nie zapomniał. Podstawowym było: Wszystkie zwierzęta są równe. Z czasem wszystko zaczyna się zmieniać, a zapowiadana idylla okazuje się antyutopią. Knur Napoleon za pomocą terroru czyni się przywódcą, wygania swojego byłego współpracownika, z czasem łamie kolejne punkty wcześniej ustalonego prawa, wmawiając zwierzętom, iż czyni wszystko zgodnie z prawem (zaczyna spożywać alkohol, kontaktuje się z ludźmi, zajmuje dom, śpi w łóżku i zaczyna chodzić na dwóch nogach). Dziś możemy się jedynie zastanawiać nad tym, dlaczego folwark, początkowo tak dobrze działający zamienił się w państwo totalitarne? Czy powodem tego była postępująca demoralizacja tych, którzy byli u władzy, czy też nadmierna spolegliwość pozostałych zwierząt?

aguuusia4

ilość recenzji:102

brak oceny 25-06-2008 09:32

"Folwark Zwierzęcy" jest to brawurowa alegoria
życia w systemie socjalistycznym na przykładzie farmy i zwierząt ją
zamieszkujących. Początkowo, idea równości sprawdza się i chociaż
wszystkim zwierzętom jest tak samo ciężko po obaleniu żądów człowieka
to do działania popycha je siła walki o wspólne dobro. Podczas rozwoju
akcji powieści pojawia się problem klasowości. Pogłębia się różnice. Do
słynnego skąd innąd hasła "Wszystkie zwierzęta są równe" dopisane
zostaje "Ale niektóre są równiejsze" i cały system zaczyna się walić.
Powieść skłania do przemyśleń, na podstawie których
trzeba dojść do konkluzji, że nie da się stworzyć równego
społeczeństwa, zarówno pod względem praw i przywilejów, względem
majątkowym czy nawet równego traktowania. Wszędzie są lepsi i gorsi, a
jeśli wyodrębni się którąś grupę i odizoluje od reszty to i w tej,
początkowo spójnej i jednolitej społeczności zaczną powstawać różnice i
rozbieżności, co z kolei doprowadzi do powstania kolejnego
rozwarstwienia klasowego i wszystko zacznie się od początku.
Książka pokazuje również w jaki sposób apetyt rośnie
w miarę jedzenia. Klasa rządząca, która może mieć wiele będzie dążyła
do tego, żeby mieć jeszcze więcej, nie dlatego, że tego potrzebuje, ale
po prostu dlatego, że ma możliwość to zdobyć.
Jest to jedna z bardziej wartościowych książek tego
typu, gdyż czytając ją nie ma się uczucia, że czyta się o rzeczach
ważnych, więc czyta się lekko, łatwo i przyjemnie. Czas na refleksje
nastaje dopieor później...

zilo210

ilość recenzji:45

brak oceny 13-05-2008 15:52

Folwark zwierzęcy to książka autorstwa Georga Orwella, wydana w 1945r. Opowiada o zwierzętach, które zamieszkują gospodarstwa pana Jonsa. Są wykorzystywane do ciężkiej pracy, w zamian za co otrzymują niewielkie racje żywnościowe. Buntują się i od czasu wystąpienia powszechnie szanowanego w folwarku knura;
starego majora, planują powstanie, którego efektem miałyby być wolność. Niebawem zwierzęta osiągają zamierzany cel: przejmują gospodarstwo. Rozpoczynają działania zbliżające do nowego, lepszego życia, zwane animalizmem. Dowództwo obejmują dwa knury. Wprowadzają szereg reform. Częste spory między świniami kończą się zwycięstwem Napoleona, który przejmuje władzę dzięki swej armii: składającej się z 9 wyszkolonych psów. Życie zwierząt znacznie się pogarsza, gdy dochodzi on do władzy. Wprowadza nowe, absolutne rządy i zmienia reformy. Zjawisko to nawiązuje do czasów ZSSR - Stalinowskiego komunizmu, kiedy Lenin(w książce: Stary major) narzucając hasła wolności i równości zamierza objąć władzę. Tuż po jego śmierci Stalin i Trocki, których alegoriami w książce są Napoleon i Snowball rywalizują ze sobą o tron. Książka opowiada o tym, jak pięknie pod przykrywką nieprawdziwych obietnic prezentuje się komunizm i jak przerodzi się w prawdziwe piekło - państwo terroru, zastraszania, gdzie wszyscy są równi, ale niektórzy są równiejsi od innych.