Filmowa odyseja Stanleya Kubricka - Piotr Kletowski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Filmowa odyseja Stanleya Kubricka

książka

 • Wydawnictwo ha!art
 • Oprawa miękka
 • Ilość stron 381
 • GRATIS! Do każdego zamówienia zakładka mola książkowego!
 • Dostępność niedostępny

Filmowa odyseja Stanleya Kubricka - opis produktu:

Filmowa odyseja Stanleya Kubricka to pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia reżysera Mechanicznej pomarańczy przedstawiająca filmowy dorobek Kubricka w szerokim, kulturowym kontekście. Autor udowadnia, że kino twórcy filmowej wersji Barry'ego Lyndona było udaną próbą realizacji Wagnerowskiego postulatu stworzenia sztuki sztuk - Gesamtkunstwerk, stanowiącego płaszczyznę, na której spotkały się sztuka wysoka i niska, kino artystyczne i gatunkowe, filozoficzny dyskurs i filmowa konwencja. Książka Kletowkiego to narracja uwzględniająca różnorakie perspektywy badawcze (badania kulturowe, literaturoznawstwo, filozofia, antropologia, socjologia, teologia, politologia i estetyka).
Reżyser w swym filmowym dorobku, na który składa się trzynaście pełnometrażowych filmów, z ironicznym zacięciem odsłonił paradoksy zachodniej kultury - z jednej strony posłusznej altruistycznym, judeochrześcijańskim imperatywom, z drugiej opierającej się na brutalnej przemocy prowadzącej do totalnej destrukcji. Ocalić cywilizację może tylko dopuszczenie do głosu spychanego od wieków przez zmaskulinizowaną kulturę przemocy i śmierci elementu kobiecego - realizującego w jego obrazach funkcję zbawiennej ofiary.
Książka zawiera również analizę (niezauważonego dotąd przez badaczy, choć uporczywie powracającego w twórczości Kubricka) motywu Holocaustu, który stanowił podstawę kontrkulturowej strategii realizacyjnej amerykańskiego reżysera z żydowskim rodowodem.
Filmowa odyseja Stanleya Kubricka kładzie nacisk przede wszystkim na intertekstualność i dialogowość kina twórcy Oczu szeroko zamkniętych, traktując wszystkie filmy Kubricka - i te zrealizowane na taśmie, i te stworzone jedynie na etapie scenariusza (jak słynny film o Napoleonie) - jako rodzaj tekstu otwartego, zmuszającego odbiorcę do własnych odczytań i interpretacji.


Piotr Kletowski (1975) - filmoznawca, krytyk filmowy, specjalista w zakresie kina azjatyckiego. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, doktor nauk humanistycznych UJ, pracownik naukowy Katedry Kulturoznawsta Międzynarodowego UJ. Autor książek Śmierć jest moim zwycięstwem - kino Takeshiego `Beata` Kitano (Kraków 2003), Sfilmować duszę. Mała historia kina japońskiego (Kraków 2006) oraz współredaktor tomów Nowe nawigacje (Kraków 1999, z Marcinem Wroną), Nowe nawigacje II: Azja - cyberpunk - kino niezależne (Kraków 2003, z Piotrem Mareckim). Współtwórca i redaktor działu filmowego w magazynie Ha!art (od 1999 roku). Publikuje w książkach zbiorowych i czasopismach Kwartalnik Filmowy, Kino, Czas Kultury, Tygodnik Powszechny. Mieszka w Krakowie i Kielcach.

Książka Filmowa odyseja Stanleya Kubricka pochodzi z wydawnictwa ha!art. Autorem książki jest Piotr Kletowski. Należy do gatunków: biografie i wspomnienia, film, inne. Książka Filmowa odyseja Stanleya Kubricka liczy 381 stron. Jej wymiary to 160x230.
S
Szczegóły

Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Piotr Kletowski - przeczytaj też

Recenzje
image Nie wiesz, czy kupić? Sprawdź recenzje
Książka
Filmowa odyseja Stanleya Kubricka

4.6/5 ( 7 ocen )
 • 5
  6
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Zaloguj się i napisz recenzję na min. 700 znaków. Akceptując regulamin bierzesz udział w cotygodniowym plebiscycie. Do wygrania kupon 50 PLN i 15 punktów klienta.

imię, nazwisko lub nick:
Twoja ocena:
Twoja recenzja:
Wprowadź tekst z obrazka:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Podobał Ci się ten tytuł? Zainspirował Cię? A może nie zgadzasz sie z autorem, opowiedz nam o tym, opisz swoje doznania związane z lekturą.