Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Ferdydurke. Pisma zebrane Witolda Gombrowicza

książka

Wydawnictwo Literackie
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Długo oczekiwane wydanie krytyczne tekstu Ferdydurke Witolda Gombrowicza. Profesor Włodzimierz Bolecki w swym obszernym i wnikliwym opracowaniu pokazuje, jak książka była odbierana przed wojną, a jak po wojnie oraz ile z Ferdydurke możemy odnaleźć u wielu współczesnych pisarzy w Polsce i za granicą. Fascynująca historia powstawania powieści, tytułu, postaci, aforyzmów, cytatów i wszystkich tak zwanych gombrowiczowskich smaczków stanowi interesującą lekturę, a wyjątkowym uzupełnieniem opracowania, są zestawienia kilkunastu indeksów: postaci powieściowych, opisów przyrody, porównań ludzie - natura czy aforyzmów.

Edycja Pism Zebranych Witolda Gombrowicza ukazuje sie pod patronatem honorowym Rity Gombrowicz i Jerzego Giedroycia oraz Ministra Kultury, w opracowaniu krytycznym Włodzimierza Boleckiego, Jerzego Jarzębskiego i Zdzisława Łapińskiego
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Literackie
Oprawa: twarda
Wprowadzono: 06.04.2007

RECENZJE - książki - Ferdydurke. Pisma zebrane Witolda Gombrowicza

4.3/5 ( 3 oceny )
  • 5
    2
  • 4
    0
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Rosomak

ilość recenzji:65

brak oceny 24-07-2008 16:01

O samym "Ferdydurke" napisano już wiele, choć wciąż nie wszystko. Paradoksalnie książka wymierzona przeciw klasyce literatury sama stała się klasyką i doczekała się wydania krytycznego, w którym sam tekst powieści zajmuje nieco ponad 1/4 objętości tomu. Witoldowi Boleckiemu, który opracował 600-stronicowy, podszyty olbrzymią erudycją, dodatek krytyczny, należy się gromkie chapeau bas! Na dodatek krytyczny złożyło się tak dużo elementów, że nie sposób ich wszystkich opisać. Najważniejsze to: interpretacje i komentarze Gombrowicza wynotowane z "Dziennika", wywiadów, przedmów do zagranicznych wydań, a także z zapamiętanych rozmów; korespondencja z Jerzy Giedroyciem, która pozwala zrozumieć sytuację wydawniczą w Polsce umożliwiającą - prawie 20 lat po pierwszym wydaniu! - wznowienie "Ferdydurke"; indeksy porządkujące ferdydurkizmy, kryptocytaty, ważne dla zrozumienia książki nazwy części ciała i wiele, wiele innych. Dzięki dodatkowi krytycznemu można zobaczyć jak sprawy - wydawałoby się - marginalne i nieistotne mają doniosłe znaczenie dla odbioru, znaczenia i rozumienia "Ferdydurke". A tak a propos: dlaczego właśnie "Ferdydurke", kim był Ferdy Durkee i co ma z tym wszystkim francuskie wyrażenie "faire d'hideur que"?. Gdzie jest ulica im. Filiberta, a gdzie im. Filidora? Kto zapłacił za pierwsze wydanie powieści? Jaka była recepcja książki w przedwojennej Polsce? A jakie reakcje Gombrowicza na tę recepcję? Dlaczego podziwiał Słowackiego? Co ma wspólnego "państwa bicie po pysku" z dialektyką Immanuela Kanta? Jestem przekonany, że nawet zagorzali gombrowiczofile znajdą tutaj wiele informacji, które sprawią, że odbiór nie tylko "Ferdydurke" stanie się pełniejszy, ale pozwoli lepiej zrozumieć zarówno cały dorobek, jak i postać samego Wielkiego Gombra - jako pisarza i filozofa, jako modernistę i postmodernistę, jako iluzjonistę i demaskatora.