Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Faraon

książka

Wydawnictwo MG
Oprawa twarda
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Powieść historyczna Bolesława Prusa, której akcja rozgrywa się w starożytnym Egipcie. Bohaterem książki jest młody faraon, Ramzes XIII, próbujący poznać mechanizmy rządzenia państwem i podejmującego walkę o niezależność władzy faraona od kasty kapłańskiej.
Niedługo po publikacji Emancypantek "Kurier Codzienny" opublikował informację, według której Prus przymierza się do napisania powieści zatytułowanej Faraon. Ponieważ pisarz znany był ze swojej niechęci do powieści historycznych, publiczność uważała początkowo, że nowy utwór będzie miał miejsce w realiach współczesnych, a jego tytuł odnosi się do popularnej ówcześnie gry w karty, o tej właśnie nazwie. Jednak Prus już jakiś czas wcześniej postanowił zmierzyć się z powieścią historyczną. Taka twórczość pozwalała mu na poruszenie tych kwestii, których nie mógł przedstawić w sposób zadowalający w powieściach współczesnych, dziejących się w Polsce - mechanizmu działania państwa, roli nauki i religii w życiu zbiorowości. Wybór starożytnego Egiptu, zamiast np. dawnego państwa polskiego, podyktowany był prawdopodobnie podziwem, jaki autor żywił dla państwa faraonów, a także potrzebą zuniwersalizowania przesłania utworu.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: MG
Oprawa: twarda
Okładka: miękka
Wprowadzono: 09.04.2015

RECENZJE - książki - Faraon

4.2/5 ( 5 ocen )
  • 5
    2
  • 4
    2
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    0

Robert Woźniak

ilość recenzji:997

brak oceny 15-11-2016 12:32

Bolesław Prus znany jest przede wszystkim z osławionej"Lalki" i męki z nią związane. Oczywiście mam na myśli tych"biednych" uczniów, którzy muszą przedzierać się przez te gąszcze liter, interpretować i domyślać się co też autor miał na myśli pisząc to, a nie tamto. Oczywiście, te wszystkie tortury traktuje z przymrużeniem oka. Bowiem żadna z lektur nie trafiła tak do mnie jak właśnie"Lalka". To już klasyka i pomijając jej zaszczytne miejsce na liście lektur, to znakomita porcja literatury, ot co. A "Faraon"? To już zupełnie inny wymiar.

Autor, który nie znosił powieści historycznych i którego podejrzewano, że"Faraon" właśnie, to być może jakieś nawiązanie do popularnej, w owych czasach, gdy książka ta powstawała, gry karcianej. A tu taka niespodzianka!
Powieść z miejsca zyskała niezwykłą popularność i na nowa rozbudziła w czytelnikach miłość do tego pisarza. I słusznie.

A czego tu nie ma! Niebezpieczna pustynia. Owiane tajemnicą rządy faraonów. Egzotyka i i niemal magiczne tło. Dworskie intrygi, polityka i młody faraon próbujący poradzić sobie z rolą przywódcy. Tę książkę czyta się dla samej przyjemności obcowania z doskonałym dziełem. Historyczna proza, którą trzeba znać, niezależnie od tego, czy próbują ją nam wcisnąć w formie lektury szkolnej. Polecam nieustająco, to warto znać.

Michał Lipka

ilość recenzji:1979

brak oceny 20-09-2016 20:57

MECHANIZMY WŁADZY OBNAŻONE

Jeśli chodzi o Bolesława Prusa, ?Faraon? jest unikatową powieścią w jego bibliografii. Autor znany z niechęci do dzieł historycznych nagle zaprezentował czytelnikom utwór, którego akcja nie dość, iż rozgrywała się w odległej przeszłości, to jeszcze dotyczyła wcale nie mniej odległych ziem, bo samego Starożytnego Egiptu. Jednakże wielcy autorzy wielcy pozostają na każdym literackim gruncie, a Prus zdecydowanie należy do naszych największych pisarzy. I to doskonale daje się odczuć w przypadku ?Faraona?.

Kiedy faraon Ramzes XII po trzech dekadach rządów nad krajem decyduje się mianować swojego syna następcą tronu, sytuacja w Egipcie jest niedobra. Kraj pogrąża się w kryzysie na różnych polach, a przed młodym Ramzesem XIII stoi trudne zadanie zrozumienia mechanizmów władzy i poradzenia sobie z trudami sytuacji. Jednakże mimo młodego wieku syn dawnego faraona dobrze- radzi sobie z problemami, ale chce także czegoś więcej ? nie zamierza bowiem dłużej pozwalać, by Egiptem rządzili kapłani, którzy zawsze stali nad prawdziwymi władcami kraju?

Zapomnijmy na chwilę, że ?Faraon? jest lekturą szkolną, bo niestety ale określenie to ma negatywne konotacje. Zresztą prawda jest taka, że szkoła skutecznie zniechęca do czytania, przez co wielu uczniów nigdy nie poznaje prawdziwej wartości obowiązkowych dzieł literackich. Ale przecież owe książki nie przypadkiem stały się kanonem, coś sprawiło, że ? pomimo wszelkich reform szkolnictwa ? trafiły na listy lektur. Może nie wszystkie, ale zdecydowana ich większość to utwory wielkie, mądre, imponujące i przede wszystkim ponadczasowe ? tak samo, jak ?Faraon? właśnie.

Co jest w nim takiego niezwykłego? Z jednej strony niebanalna i zachwycająca warstwa literacka. Prus pisze pięknym, bogatym językiem, językiem mistrzów słowa, snując swoją opowieść bez zbędnego pośpiechu, za to z pełnym wysmakowaniem. Z drugiej kryje się w ?Faraonie? imponujące zaplecze historyczne. Egipt i mechanizmy jego władzy, wraz z realiami i szerszym kontekstem są przedstawione wspaniale, jak i cała reszta. Nie brak tutaj psychologii, polityki, przygodowej nuty, komentarza społecznego i drobiazgowości w ukazaniu każdego aspektu. Przede wszystkim jest jednak wspomniana już ponadczasowość. Obnażone mechanizmy władzy nie ograniczają się tylko do czasów starożytnych, ukazując jak niewiele zmieniło się na tym polu przez setki, tysiące nawet lat.

I podobnie z upływem czasu nie zmieni się także wielka wartość utworów Prusa. Sięgnijcie więc jeśli jeszcze nie czytaliście, dajcie szansę, nawet jeśli szkoła wywołała w Was niechęć do ?Faraona?, bo to naprawdę znakomita powieść, która zdobyła uznanie na całym świecie. Szczególnie, że to wydanie wygląda po prostu pięknie. Polecam!