Europejski wiersz litanijny - Witold Sadowski - Książka | Gandalf.com.pl
Ulubione
Kategorie

Europejski wiersz litanijny (twarda)

W innej czasoprzestrzeni

 • Promocja
  image-promocja

książka

Europejski wiersz litanijny, W innej czasoprzestrzeni - opis produktu:

Tematem publikacji jest poetyka europejskiego wiersza litanijnego, przedmiotem opisu - problematyka gatunku, rytmu i figur retorycznych oraz wersologia porównawcza, tłem zaś - kulturowa tożsamość Europy. Zagadnienia te są analizowane w ścisłym związku z rekonstrukcją implikowanej kosmologii litanii. Autor dowodzi, że litania powstała jako próba przełożenia na rytm tekstu starożytnych wyobrażeń na temat czasoprzestrzeni świata. Strukturę tej czasoprzestrzeni trudno przedstawić na płaskiej mapie, oddają ją natomiast bizantyjskie mozaiki w sklepieniach półkolistych, gotyckie rozety witrażowe i właśnie - litania.
Badania obejmują okres od starożytności do połowy XIX wieku. Autor prowadzi Czytelnika tropem genezy i metamorfoz wiersza litanijnego od poezji staroegipskiej, biblijnej, syryjskiej i greckiej, przez twórczość w języku łacińskim, aż do literatur nowożytnej Europy (szczególnie w językach francuskim, włoskim i angielskim, także niemieckim oraz w językach słowiańskich, iberyjskich czy skandynawskich).
W świetle rozważań Autora wiersz litanijny - choć wykorzystywany przez poetów różnych narodowości i rozmaitych wyznań - był w okresie nowożytnym formą jednoczącą kulturowo Europę wokół wspólnego gatunkowego obrazu świata.

Książka Europejski wiersz litanijny W innej czasoprzestrzeni, pochodzi z wydawnictwa Uniwersytet Warszawski. Autorem książki jest Witold Sadowski. Należy do gatunków: nauki humanistyczne, literaturoznawstwo. Książka Europejski wiersz litanijny liczy 478 stron. Jej wymiary to 170x240. Oprawa jest twarda. Publikacja dostępna jest również w formie elektronicznej.
S
Szczegóły

Witold Sadowski - przeczytaj też

RECENZJE - Książka - Europejski wiersz litanijny, W innej czasoprzestrzeni

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.3/5 ( 4 oceny )
 • 5
  3
 • 4
  0
 • 3
  0
 • 2
  1
 • 1
  0

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję: