SPRAWDŹ STATUS ZAMÓWIENIA
POMOC I KONTAKT
Ulubione
Kategorie

Ekstremalne przywództwo

Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu

O Akcji

Akcja Podziel się książką skupia się zarówno na najmłodszych, jak i tych najstarszych czytelnikach. W jej ramach możesz przekazać książkę oznaczoną ikoną prezentu na rzecz partnerów akcji, którymi zostali Fundacja Dr Clown oraz Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. Akcja potrwa przez cały okres Świąt Bożego Narodzenia, aż do końca lutego 2023.
Dowiedz się więcej
  • Promocja
    image-promocja
przeczytaj fragment przeczytaj fragment przeczytaj fragment

książka

Wydawnictwo SQN Sine Qua Non
Data wydania 2020
Oprawa miękka
Ilość stron 336

Opis produktu:

Ar-Ramadi, stracone miasto, piekło na ziemi. Jednostka specjalna komandosów SEALs pod wodzą Jocko Willinka i Leifa Babina stanęła przed misją zabezpieczenia jednego z najgroźniejszych rejonów świata. Dokonali niemożliwego, a ich historia pokazuje, że przywództwo jest najważniejszym czynnikiem decydującym o sukcesie lub porażce zespołu.
Wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę, Jocko Willink i Leif Babin szkolili kolejne pokolenia dowódców. Później założyli firmę doradczą, która naucza menedżerów wszystkich szczebli i kierowników grup projektowych.
Ekstremalne przywództwo pokazuje, w jaki sposób wykorzystać w dowolnym zespole, rodzinie czy organizacji sposób myślenia i reguły umożliwiające oddziałom SEALs realizację najtrudniejszych misji. Rewolucjonizuje zarządzanie w biznesie i wzywa liderów do osiągania najwyższego celu: przewodzenia i wygrywania.
Każda zasada ekstremalnego przywództwa została w książce zilustrowana relacją z pola walki w Ar-Ramadi, walki, która była przepełniona ponadludzkim heroizmem, tragicznymi stratami oraz okupionymi krwią i potem zwycięstwami, a także znakomitym i przede wszystkim autentycznym biznesowym przykładem.
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: SQN Sine Qua Non
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Rok publikacji: 2020
Wymiary: 150x215
Ilość stron: 336
ISBN: 9788382100266
Wprowadzono: 28.05.2020

RECENZJE - książki - Ekstremalne przywództwo, Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu - Jocko Willink, Leif Babin

Zaloguj się i napisz recenzję - co tydzień do wygrania kod wart 50 zł, darmowa dostawa i punkty Klienta.

4.2/5 ( 52 oceny )
  • 5
    34
  • 4
    7
  • 3
    4
  • 2
    3
  • 1
    4

Wpisz swoje imię lub nick:
Oceń produkt:
Napisz oryginalną recenzję:

Piotr | blog Tatonawyspach.co

ilość recenzji:1

brak oceny 17-10-2017 00:01

Książka napisana przez byłych dowódców jednostek specjalnych amerykańskiej marynarki ? Navy SEALs. Opisuje doświadczenia jakie zdobyli jako liderzy i dowódcy podczas wielu misji na jakie byli wysłani jako żołnierze, ale także potem szkoląc innych żołnierzy, jak również w cywilu, kiedy założyli firmę konsultingową pomagającą menadżerom firm w ich codziennych problemach. Lekcje ekstremalnego przywództwa mają znakomite zastosowanie w biznesie, szczególnie w działach operacyjnych firm. Zasady opisane w książce mają także zastosowanie w życiu codziennym. Sami autorzy podkreślają, że sytuacje z pola bitwy oraz zasady jakich trzeba tam przestrzegać, są ekstremalnymi odmianami sytuacji jakie spotykają nas w życiu codziennym Ja czytałem tą książkę pod kontem pracy zawodowej, ale znalazłem wiele zastosowań do bycia mężem, tatą i ogólnie głową rodziny?

Każdy rozdział podzielony jest również na trzy części:

Opowieści z pola bitwy. Gdzie autorzy w barwny sposób opowiadają o autentycznych zdarzeniach i sytuacjach, które są ilustracją zasady, która jest tematem danego rozdziału. Tą część czyta się z zapartym tchem na krawędzi fotela..

Zasada ? w przejrzysty sposób opisana zasada, która w sytuacjach ekstremalny, np kiedy na szali jest życie ludzi, przydaje się do uniknięcia najgorszego, lub po prostu pomaga do jak najsprawniejszego wykonania misji. Opis przekładany jest także na zastosowanie w świecie biznesu.

Implementacja do biznesu. Tutaj znów autorzy w bardzo udany sposób ilustrują ? często zabawnymi dialogami ? sytuacje z konkretnych firm, przez które zatrudnieni byli jako konsultanci. Jak udało się rozwiązać czasem bardzo poważne sytuacje, upraszczając je, oraz implementując zasady przetłumaczone na biznes wprost z pola bitwy.

Oto niektóre z lekcji jakie uczą nas autorzy tej książki:

Lider nie wini zespołu za błędy czy niedociągnięcia. Nie ma złych zespołów, są tylko źli liderzy. Trudne do przełknięcia dla osób na stanowiskach menadżerskich?
Lider zaszczepia wiarę w wygraną w członkach zespołu.
Lider podejmuje najtrudniejszą pracę w danym zadaniu.
Lider upewnia się, że członkowie zespołu znają odpowiedź na pytanie ?dlaczego? robimy daną rzecz. Co za tym idzie ?intencje menadżmentu? (commander intent).
Lider upewnia się, że misja jest zrozumiała i nie integruje w to ?jak? członkowie zespołu wykonują konkrente zadania (delegacja zadań, która powoduje, że każdy kto bierze udział w zadaniu, bierze odpowiedzialność za swoją część).
Lider upewnia się tylko co do parametrów, w których zespół może się poruszać (?wolna ręka?, ale z poszanowaniem procedur i wypracowanych zasad ?najlepszych praktyk?).

Dla mnie zaskoczeniem było z jaką łatwością czyta się tą książkę, napisaną bądź co bądź przez żołnierzy.

Drugim zaskoczeniem, była implementacja nie tylko w zastosowaniach biznesowych, ale jak wspomniałem na początku, w życiu głowy rodziny, co jest tematem przewodnim mojego bloga http://tatonawyspach.co

Opinia bierze udział w konkursie

Czy recenzja była pomocna?