Książkowe bestsellery z tych samych kategorii

Przyjaciółka   Książka 37,28 zł
Paderborn Langer Tom 2   Książka 32,93 zł
Tajemnica domu Uklejów   Książka 37,49 zł

Eksperyment Isola

książka

Wydawnictwo Sonia Draga
Oprawa miękka
  • Dostępność niedostępny

Opis produktu:

Wyspa z dala od świata. Przerażający psychologiczny eksperyment. Siedmioro kandydatów do tajnej pracy, a wśród nich morderca. Zdecydujesz się wejść do gry?

Na jedną z wysp wśród sztokholmskich szkierów trafia siedem osób. Wiedzą, że mają wziąć udział w teście, który wyłoni kan­dydata na stanowisko oferowane przez jedną z tajnych służb. Nie mają jednak pojęcia, że równocześnie uczestniczą w socjologicz­nym eksperymencie.
Anna Francis też ma wziąć w nim udział. Uważana jest za jedną z najzdolniejszych urzędniczek - jedną z najlepszych w pro­tektoracie Szwecji w ramach Unii Przyjaźni. Niestety błąd, który popełniła w przeszłości, oraz fakt, że matka, niegdyś oddana partii, została uznana za dysydentkę, utwierdzają Annę w przekonaniu, że i jej kariera wkrótce dobiegnie końca. Udział w eks­perymencie na wyspie ma być więc dla niej okazją do naprawienia dawnych błędów.
Sytuacja na wyspie wkrótce jednak wymyka się spod kontro­li - kandydaci uczestniczący w teście zaczynają po kolei znikać... Anna musi się dowiedzieć, czy naprawdę wie tyle, ile jej się wyda­wało, i kto właściwie pociąga za sznurki...
S
Szczegóły
Dział: Książki
Wydawnictwo: Sonia Draga
Oprawa: miękka
Okładka: miękka
Wprowadzono: 15.03.2018

RECENZJE - książki - Eksperyment Isola

4.4/5 ( 12 ocen )
  • 5
    9
  • 4
    1
  • 3
    1
  • 2
    0
  • 1
    1

Beata IGIELSKA

ilość recenzji:1

brak oceny 23-03-2018 15:03

?Eksperyment Isola? trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron. To przerażająca wizja funkcjonowania dyktatorskiego państwa, w którym orwellowska wizja przeplata się z klaustrofobicznym światem Franza Kafki. Bywa intrygująco, koszmarnie i ?magnetycznie!

Jest rok 2037. W Protektoracie Szwecji toczy się tajemnicze śledztwo, którego bohaterką jest Anna Francis. Jej nazwisko od początku wzbudza sprzeczne reakcje wśród bohaterów.
I nic dziwnego, bo to postać kontrowersyjna. Pracuje w tajnych służbach, nawet kosztem osobistego szczęścia. Jest inteligentna, ambitna i sumienna. Dzięki udziałowi w humanitarnym projekcie staje się bohaterką mediów i osobą rozpoznawalną, mimo iż wcale o to nie zabiega. Jednocześnie skrywa mroczną tajemnicę, na wyjaśnienie której trzeba poczekać.

Anna jest jednak również narzędziem w rękach swoich przełożonych, którzy nadzorują każdy ruch swoich pracowników. Jej udział w niebezpiecznym, tajnym eksperymencie na tytułowej wyspie Isola przynosi nieoczekiwane efekty. To one stają się przedmiotem dociekań śledczych.

I tu zaczyna się groźna gra pozorów, która tak bardzo zagęszcza atmosferę, że w pewnym momencie czytelnik niemal fizycznie odczuwa strach będący udziałem poszczególnych postaci.
Najgorsze jest to, że nie wiadomo, kto jest wrogiem, a kto sprzymierzeńcem. Jakby tego było mało, sugestywne i plastyczne opisy wzbudzają poczucie zagrożenia, przytłaczają z klaustrofobiczną siłą i oddziałują na wszystkie zmysły odbiorcy.

Jeśli ma się detektywistyczne zacięcie, można zabawić się w śledczego i spróbować stworzyć własną teorię na temat wydarzeń rozgrywających się na Isoli. Przyznam szczerze, że nawet miałam takie ambicje, ale moje podejrzenia wciąż wystawiane były na ciężkie próby, więc w końcu się poddałam i dałam ponieść pędzącej z zawrotną prędkością akcji.

Nie chciałam też dać się nabrać psychologicznym gierkom bohaterów, z których perspektywy poznajemy wydarzenia. Opowiada o nich bowiem nie tylko narrator wszechwiedzący. Autor głos oddał również Annie, jej byłemu współpracownikowi, Henry?emu i kilku innym osobom.
Zabieg ten dodatkowo komplikuje sytuację, gdyż każda z postaci ma swoje racje i zagęszcza i tak pogmatwaną fabułę.

Zakończenie zaskakuje i zmusza do refleksji na temat mechanizmów władzy i sposobów jej sprawowania. Mimo iż akcja rozgrywa się w przyszłości, problematyka dotyczy kwestii ponadczasowych, ważnych szczególnie we współczesnych nam czasach globalizacji.

Całość napisana jest dynamicznie, z polotem, w sposób wyrazisty, co na pewno sprzyja szybkiej i emocjonalnej lekturze.
BEATA IGIELSKA